Základné školy stále nemajú v reformných ročníkoch nové učebnice. Minister školstva Ján Mikolaj na konci augusta ubezpečoval, že meškať budú len dva týždne. Dnes je isté, že to budú dva aj tri mesiace.
BRATISLAVA. Na konci septembra v školách chýba väčšina učebníc profilových predmetov, ako je slovenčina, matematika, dejepis, zemepis, chémia pre ročníky, ktoré začali so školskou reformou.
„Situácia z minulého roka sa opakuje,“ hovorí Anna Štrbáňová, učiteľka druhákov zo Základnej školy na Hviezdoslavovej ulici v Trstenej. „Improvizujeme pri výučbe a to pri všetkých predmetoch okrem výchov. Sme bez učebníc. Najviac to pociťujeme pri novom predmete prírodoveda.“
Nové učebnice podľa ročníkov V súlade s novým štátnym vzdelávacím programom sa majú z nových učebníc učiť prváci, druháci, piataci, šiestaci základných škôl a študenti prvých a druhých ročníkov stredných škôl.
Druháci majú 9 predmetov, čaká ich 7 nových učebníc. Piataci majú dostať na 12 predmetov 9 nových učebníc. Šiestaci sa majú učiť z 10 nových učebníc, majú 14 predmetov. Prváci a druháci na gymnáziách majú dostať 9 nových učebníc.
Minister školstva za SNS Ján Mikolaj ubezpečoval, že tento školský rok sa zaobíde bez stresov a chaosu. Koncom augusta jeho hovorkyňa povedala, že niektoré učebnice budú síce meškať, ale najviac dva týždne.
Malo ísť najmä o učebnice pre druhákov, šiestakov a študentov druhého ročníka gymnázií a stredných škôl. Meškať mali učebnice dejepisu a preklady učebníc do maďarského jazyka.
„Ak školy nedostanú učebnice hneď v prvých dňoch vyučovania, môžu používať učebnice používané doteraz,“ odporučil Mikolaj.
Čo v školách chýba: 2. ročník
majú vlastivedu, výtvarnú a dopravnú výchovu, ostatné nové učebnice chýbajú, 5. ročník
okrem občianskej náuky, hudobnej výchovy, biológie a jazykov chýbajú všetky ostatné učebnice, 6. ročník
majú len novú učebnicu náboženskej výchovy, niekde učebnice nemeckého jazyka.
Prax je iná. Na nedostatok nových učebníc sa sťažujú učitelia všetkých reformných ročníkov. Šiestaci sa napríklad chémiu učia podľa starých ôsmackých učebníc. Školy zaujíma, dokedy bude tento stav trvať.
Hovorkyňa ministerstva školstva Dana Španková povedala, že počty dodaných učebníc rastú. Ministerstvo vraj robí opatrenia, aby sa učebnice dostali do škôl do dvoch mesiacov. O aké opatrenia ide, nespresnila.
Staré texty a internet Učitelia sa riadia Mikolajovou radou a používajú staré učebnice, ktoré dopĺňajú poznatkami z internetu. „Situácia je kritická v šiestom ročníku, tam nemáme ani jednu novú učebnicu. Učitelia musia vytvárať vlastné materiály, ktoré potom kopírujú, čo zaťažuje aj rozpočet školy,“ povedal Štefan Koľ z košickej Základnej školy Gemerská.
„Pani učiteľka druhého ročníka začína deň kopírovaním, aby mohla s deťmi pracovať. Minister Mikolaj asi dlho nebol v žiadnej škole, keď má dojem, že problém s učebnicami je len okrajový,“ povedala Alžbeta Bosáčková, zástupkyňa riaditeľa Základnej školy v Ludaniciach.
Škola dostala nové učebnice náboženskej výchovy a výtvarnej pre druhý ročník a nemecký jazyk pre šiestakov.
„Vo vyšších ročníkoch, ktoré idú podľa starých vzdelávacích programov, sú učitelia pomerne spokojní, učebníc je dosť,“ hovorí zástupkyňa.
Za kritický označila tento rok Mária Bezáková, riaditeľka Základnej školy Škultétyho v Topoľčanoch. „Deti sa učia z poznámok, práca s textom chýba. Bez knihy si nemôžu urobiť v texte oporné body, aby si vedeli vybrať podstatu.“
Mnohé závisí od skúsenosti a kreativity učiteľa. „Niekedy platí, že ak je učiteľ dostatočne tvorivý, nepotreboval by ani knihu. To je však diskutabilné,“ povedala Bezáková.
Učiteľov tlačia termíny Riaditeľka školy v Čimhovej Oľga Nowaková je nešťastná najmä z termínov, ktoré učiteľov tlačia. „Osnovy sú postavené presne, aby sa všetko stíhalo podľa harmonogramu. Pritom tento prvý mesiac musíme len improvizovať.“
V Liptovskom Jáne hľadajú učivo na internete, pokupovali pracovné zošity, rozdali staré knihy. „Pre staršie učiteľky s praxou nie je problém učiť bez kníh, ale nie je to dobré najmä pre mladé učiteľky, ktoré nevedia ako na to,“ povedala riaditeľka Jana Pivková.
„Máme učebnice na náboženstvo, výtvarnú výchovu a ruský jazyk, všetko ostatné chýba,“ hromží Michal Danočko, riaditeľ Základnej školy Zalužice. „Staré učebnice našťastie skladujeme, nič nevyhadzujem, teraz sa zišli.“ Minulý týždeň v škole krajský školský úrad kontroloval dodacie listy na učebnice a zisťoval, koľko ich chýba.
Najnovšou „zábavou“ učiteľov je vymieňať si cez internet informácie, čo sa kde dá nájsť. O každý úlovok sa vzápätí delia. Medzi odkazmi môžete nájsť aj toto: „Ak máte niekto nové texty biológie pre piatakov, pomôžte.“
Matematika príde v decembri
Oslovili sme niektoré vydavateľstvá, ktoré majú s ministerstvom školstva zmluvu na dodávku nových učebníc.
BRATISLAVA. Biológiu pre piaty ročník aj s mutáciou v maďarskom jazyku vydalo ešte minulý školský rok bratislavské vydavateľstvo Expol Pedagogika. Jeho šéfredaktorka Veronika Zvončeková povedala, že učebnicu by už mali mať všetky školy. „Ak niekde chýba, treba sa pýtať distribútora,“ povedala.
Prvé diely učebníc matematiky pre reformné 5. a 6. ročníky z bratislavského vydavateľstva Orbis Pictus Istropolitana by mali prísť do škôl pravdepodobne začiatkom decembra. Jeho riaditeľ Stanislav Madarás povedal, že v tomto období sa práve zalamujú.
Koncom novembra ich vydavateľstvo plánuje dodať do distribučnej spoločnosti Adrem. Matematiku pre druhý, reformný ročník gymnázií dodajú distribúcii v polovici decembra.
Rukopisy matematík vydavateľstvo dostalo 30. júna. Neboli však určené na vydavateľské spracovanie, ale pre lektorov. Do redakčného a výtvarno-grafického spracovania diela sa vydavateľstvo mohlo pustiť až po úpravách rukopisu, ktoré autor urobil na základe ich pripomienok. Dielo lektor potom musí posúdiť ešte raz a vyjadrí sa, či s ním súhlasí. So spracovaním kníh vydavateľstvo mohlo začať v polovici augusta. Veľký rozdiel je aj v rozsahoch kníh. Stáva sa tiež, lektori dielo neodporučia a autor ho musí prepracovať.
Slovenské pedagogické nakladateľstvo – Mladé letá oznámilo, že do konca septembra dokončí slovenský jazyk a literatúru pre piatakov. Jeho šéfredaktorka však nechcela byť citovaná, a s konateľkou sa nám nepodarilo spojiť.
(or)

Beata
Balogová
