BRATISLAVA. Ministerstvo obrany sa nechystá zmeniť charakter jednotiek vysielaných do Afganistanu – do najväčšej misie NATO nepošleme žiadne bojové jednotky.
Slovensko má dnes v Afganistane 245 vojakov, mandát má na ďalších 17. Väčšinou ide o ženistov venujúcich sa odmínovacím prácam či o strážne jednotky vojenskej polície zaisťujúce bezpečnosť tábora a o zdravotníkov. O dvoch menej ako umožňuje mandát máme aj profesionálnych vojakov v provinčných rekonštrukčných tímoch (PRT), v rámci ktorých vojaci a civili spolupracujú na postkonfliktnej obnove krajiny.
Nič nie je vylúčené
Hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela nepotvrdil, ale ani nevyvrátil ďalšie zvýšenie jednotiek nad rámec mandátu.
Hoci ešte začiatkom roka sme chceli Afganistanu pomôcť vyslaním civilných odborníkov, nestane sa – stále totiž chýba legislatíva.
„Ministerstvo zahraničných vecí považuje vytvorenie legislatívneho rámca na vysielanie civilných odborníkov za dôležité, ide však o komplikovaný proces, do ktorého zasahujú viaceré rezorty,“ zdôvodnil dĺžku tvorby zákona riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Igor Skoček.
Chýba vôľa
„Na vyslanie bojových jednotiek chýba politická odvaha, na vyslanie civilov zas legislatíva,“ hovorí konzultantka platformy mimovládnych rozvojových organizácií Zuzana Fialová, ktorá patrila do dvojice Slovákov vyslaných rezortom diplomacie do nemeckého PRT v roku 2004.
Podľa nej sa slovenská armáda bojov v Afganistane neštíti, obavy majú len politické špičky o svoje preferencie.
„Verejnosť je v tomto ďaleko pred politikmi a veľká časť sa zapája do rôznych projektov rozvojovej pomoci,“ konštatuje Fialová.

Beata
Balogová
