Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom z tlačeného vydania denníka SME
BRATISLAVA. Slovensko si s jazykovým zákonom na medzinárodnej úrovni verí. Spornú novelu, ktorú kritizuje maďarská menšina u nás aj Budapešť, predložíme na preskúmanie Rade Európy. Posúdiť ju má Európska komisia pre demokraciu prostredníctvom práva známa ako Benátska komisia.
„Tento aktívny prístup k využívaniu odborných kapacít Rady Európy považuje Slovensko za ďalší krok k vecnému ponímaniu celej záležitosti," zdôvodnilo krok ministerstvo zahraničných vecí.
Rezort diplomacie tvrdí, že ide o našu aktivitu a nie o výsledok stretnutia premiérov Slovenska a Maďarska Roberta Fica a Gordona Bajnaia z 10. septembra.
Tatyana Mychelova, zodpovedná za vonkajšie vzťahy Benátskej komisie, včera potvrdila doručenie slovenskej žiadosti. Nasledovať bude výber členov nezávislej komisie, ktorí vypracujú spoločné stanovisko k jazykovému zákonu a predložia ho plenárnemu zasadnutiu.
„Definitívnu podobu nadobudne posudok počas plenárneho zasadnutia, ktoré ho musí schváliť, a to buď v decembri, alebo až v marci, v závislosti od náročnosti posudzovania zákona," hovorí Mychelova a dodáva, že v prípade potreby uskutočnia aj osobné konzultácie.
Posudok Benátskej komisie má však len odporúčací charakter, hoci úlohu môže zohrať politický tlak Rady Európy.
Žiadosť o posudok Benátskej komisie privítala aj SMK, ktorá až do jeho doručenia žiada pozastaviť platnosť jazykového zákona.
V stredu sa tiež stretli ministri zahraničných vecí Péter Balázs a Miroslav Lajčák na pôde OSN v New Yorku. Rokovali o spôsobe, ako naplniť dohodu oboch premiérov.

Beata
Balogová
