Pôvodný text tlačových agentúr sme o 21:20 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Bratislavská trestná sudkyňa Marta Lauková tvrdí, že sa ju pokúsili ovplyvniť pri rozhodovaní. Obrátila sa na prokuratúru. Sudkyňa koncom júna údajne dostala papierik s požiadavkou, aby prepustila z väzby obvineného z prevádzačstva. Lauková to neurobila. Podozrenie padá na predsedníčku Okresného súdu Bratislava I Gabrielu Buľubašovú. Tá obvinenia odmieta.
Komentár Lukáša Filu: Ako zmeniť naše súdy
Ovplyvňovanie či pomsta
Predsedníčka súdu včera cez hovorcu Pavla Adamčiaka odkázala, že ak aj taký podnet podaný bol, tak to „považuje za reakciu príslušnej sudkyne na jej preradenie z trestného úseku na civilný z dôvodu jej nekvalitného a slabého výkonu v trestnom úseku“.
Buľubašová Laukovú preradila práve po tom, ako odmietla prepustiť obvineného z väzby, čo podľa sudkyne žiadal „odkaz“ z papierika.
Situácia je podobná prípadu, ktorý v lete opísala jej kolegyňa z krajského súdu Anna Benešová. Aj jej vedenie vraj naznačovalo, ako má rozhodnúť o žalobách vtedajšieho ministra spravodlivosti Štefana Harabina na médiá.
Benešová vtedy odmietla, a tak sa proti nej začalo disciplinárne konanie a už vyše roka nemôže súdiť.
Dubovcovú zastavili
Od piatku nemôže rozhodovať ani sudkyňa Jana Dubovcová. Disciplinárne má byť potrestaná za svoj názor, ktorý prejavila tým, že sa v júni podpísala pod internetovú kampaň Červená pre Harabina a kriticky sa k nemu a Súdnej rade vyjadrila aj v médiách.
„Na Slovensku by mal mať každý občan právo na slobodu prejavu, ale v časoch vlády Roberta Fica sú sudcovia, ktorí majú kritický názor na Štefana Harabina, tvrdo perzekvovaní,“ povedal Daniel Lipšic z KDH.
Kritizovala Harabina, už nesúdi
Sudkyňa Jana Dubovcová dlhší čas upozorňovala na zlý stav justície. Bola jednou zo sudkýň, ktorá varovala pred zneužívaním disciplinárnych konaní voči nepohodlným sudcom. Včera na to doplatila. Už nemôže súdiť. Ministerka spravodlivosti Viera Petríková za HZDS jej dočasne pozastavila výkon funkcie.
Ministerka na otázky, či súhlasí s tým, aby bol sudca trestaný za vyslovenie názoru, neodpovedala. Cez hovorcu Michala Jurčiho odkázala, že prebiehajúce disciplinárne konania nekomentuje.
Povedala svoj názor
Na Dubovcovú dal disciplinárny návrh jej šéf, predseda Okresného súdu v Banskej Bystrici Ľubomír Bušík. Sudkyni vytýka, že sa koncom júna podpísala pod internetovú kampaň Aliancie Fair-play Červená pre Harabina, ktorá žiadala Súdnu radu, aby vtedajšieho ministra spravodlivosti nezvolila za predsedu Najvyššieho súdu. Previniť sa mala aj tým, že sa v duchu kampane vyjadrila aj pre denník Pravda.
O talár má prísť aj pre jej článok, ktorý v septembri zverejnil denník SME. Dubovcová v ňom reagovala na otvorený list pätnástich sudcov ústavným činiteľom o zneužívaní disciplinárnych konaní voči Harabinovým kritikom. Napísala, že zmenu pomerov v súdnictve od adresátov listu len sotva možno očakávať, „veď sú to práve oni, ktorí napriek hlasným a neprehliadnuteľným apelom verejnosti súčasné pomery v súdnictve založili, umožnili a udržiavajú.“
Podľa Bušíka tým „spochybnila činnosť prezidenta, predsedu vlády aj členov Súdnej rady“. Dubovcovej vyčíta aj to, že znevážila činnosť sudcov. Napísala totiž, že „ak si sudcovia zakrývajú oči pred realitou v súdnictve
a mlčia, pretože sa vraj k ničomu nesmú vyjadrovať, to neznamená, že realita neexistuje“.
„Jednofarebnosť“ disciplinárnych konaní si pomaly všíma už aj predseda ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka zo Smeru. Keď sa na zneužívanie trestov pre nepohodlných sudcov pokúsila upozorniť minulý týždeň opozícia, Mamojka nevidel situáciu ešte tak čierno. Včera názor pozmenil. „Začínam mať určité podozrenie, že disciplinárne konania sú zneužívané voči určitej skupine sudcov,“ povedal.
Lucia Žitňanská z SDKÚ hovorí, že za súčasný stav môže aj Mamojkov stranícky šéf a premiér Robert Fico. „Umožnil to, keď pripustil, aby justíciu mohol riadiť Vladimír Mečiar so Štefanom Harabinom.“ Žitňanská pripomenula, že Dubovcová sa pokúšala o reformy v justícii zvnútra. Ako prvá predsedníčka súdu urobila antikorupčnú anketu na súde, za čo získala v roku 2002 medzinárodnú cenu Transparency International. Organizácia sa jej včera zastala.
Stop čakala
Dubovcovú rozhodnutie ministerky ani veľmi neprekvapilo. „V kontexte toho, čo v poslednom období sledujeme, ma neprekvapuje nič, ani tá rýchlosť rozhodnutia,“ povedala.
Brániť sa chce na Súdnej rade. Len jej osemnásti členovia na čele s predsedom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom totiž môžu ministerkino rozhodnutie zrušiť. Doposiaľ tak však ani v jednej žiadosti sudcu neurobili. Väčšina členov sa pri hlasovaniach zdržala.

Beata
Balogová
