SME
Nedeľa, 18. august, 2019 | Meniny má Elena, Helena

Dzurinda: Vláda so Smerom by nás zničila

Predseda SDKÚ hovorí, že vylúčenie spolupráce so Smerom im prinesie hlasy. SNS tak jasne nevylučuje.

(Zdroj: SME - Vladimír Šimíček)

Z opozičných strán iba SDKÚ nezmenila po voľbách v roku 2006 predsedu. Chce dohodu s KDH o spoločnom postupe vo voľbách. Podľa predsedu MIKULÁŠA DZURINDU by mali viac voličov.

Podpredseda KDH Lipšic si myslí, že pravica by nemala dopustiť prepad hlasov SaS a Mosta. Hovorí o rôznych formách vrátane predvolebnej koalície. Čo si o tom myslíte?

Predovšetkým, že trieštenie stredopravých strán nie je v záujme voličov tohto politického spektra. Zároveň zakladať nové strany je právo každého občana, ale ruka v ruke s tým ide aj zodpovednosť. Kľúčovými adresátmi otázky, čo s tým, by mali byť tí, ktorí sa pre ten krok odhodlali. Ešte som ich názor, ako mienia narábať so svojou zodpovednosťou, nepočul. To, čo je mojou zodpovednosťou, som povedal jasne. Nepôjdeme do vlády so Smerom. Už pred rokom som povedal, že pre projekt obnovy Slovenska je rozhodujúce, aby sme spolu s KDH mohli prečísliť Smer.“

Tvrdíte, že Most je piata kolóna Smeru. Ako ste k tomu dospeli?

Napríklad tak, ako to naznačovali niektoré komentáre vo vašom denníku. Mám oči, uši, pôsobím v politike niekoľko rokov, snažím sa veci analyzovať. Už pri riešení problému tlačový zákon verzus Lisabonská zmluva bolo evidentné, že Pál Csáky sa rozhoduje pod tlakom piatich rebelujúcich poslancov. To poletovalo vzduchom veľmi otvorene.

Neveríte vysvetleniu SMK, že za Lisabonskú zmluvu hlasovali, lebo sa chceli zachovať ako zodpovedná strana?

Pamätáte sa, kedy sme ten problém riešili? V marci minulého roku. Teraz sa píše september ďalšieho roku a všetky krajiny ratifikovali Lisabonskú zmluvu? Nie. Prečo sa SMK takto vrhla Ficovi do náručia, keď sme ho mali na lopatkách? Mohli ste slobodnejšie písať a nemuseli ste akceptovať hlúposti, ako je právo na odpoveď, aj keď uverejníte pravdivé informácie.

Prečo nám váš poslanec Golian posiela žiadosť o odpoveď, keď ste ju v tlačovom zákone tak kritizovali?

Nemám tieto informácie, zrejme využíva zákon a cíti takúto potrebu. Ale to neznamená, že to ustanovenie je múdre. Je to hlúpe ustanovenie.

Spýtate sa ho na to?

Neviem.

Je to v rozpore s vašou kritikou práva na odpoveď.

Ak počínanie pána Goliana je iné ako môj výrok, neznamená to, že som sa dostal do rozporu so svojím výrokom.

Prieskumy naznačujú, že Most vám môže brať hlasy. Nie je toto motívom vašich výrokov voči Bugárovi?

Keby som sa riadil prieskumami, tak sa už dnes nezhovárame. Už nám agentúry namerali vo volebnom období, ktoré sa končilo našimi osemnástimi percentami, aj nezvoliteľnosť. Prieskum si treba všimnúť, ale voľby sú úplne iná vec. Odpovedám: Nie, nie je to v tom. Je to v tom, čo som povedal na začiatku – ľavica je zjednotená a pravica sa má drobiť?

Chcete dohodu o spoločnom postupe s KDH po voľbách. Hrušovský ju v minulosti odmietol, Figeľ ju prijme?

Netvrdil by som, že Pavol Hrušovský dohodu odmietol, možno sa mu téma zdala predčasná.

Vyslovene ju odmietol.

Záleží na tom, ako to budete formulovať. Nič som nenavrhoval, Hrušovský nemal čo odmietnuť. Povedal som len svoj názor.

Figeľ bude mať iný názor ako Hrušovský?

Uvidíme. Veľmi sa teším na spoluprácu s Jánom Figeľom. Bude ma zaujímať, čo si myslí o nevyhnutnosti zmeny klímy a aké on vidí cesty.

Vylúčili ste spoluprácu so Smerom. Takáto dohoda by znamenala, že ju vylúči aj KDH. Prečo to považujete za dôležité?

Kurz, ktorým sa uberá Slovensko pod vedením Smeru, je zlý, je to ničenie Slovenska. Pre mňa je neakceptovateľné, aby premiér označil novinára za idiota. Je neprijateľné, keď sa koaličný partner oplzlo vyjadruje o príslušníčke policajného zboru a premiér povie – zlyhal ako muž. Je neprijateľné, keď sa posiela opozícia do väzenia.

Myslíte si, že keď sa zaviažete k takejto dohode, tak vás bude voliť viac ľudí?

V zásade áno, cítim to tak, že ak by sme sa dokázali viac zjednotiť, nie zliať do jednej strany a na jednu kandidátku, ale zjednotiť, mohli by sme lepšie mobilizovať napríklad mladých ľudí.

Máte taký prieskum?

Nemáme, ale intuícia a odhad mi hovoria, že takýto postup by bol dobrý pre Slovensko aj pre KDH a SDKÚ. Ak to chcete počuť prízemnejšie, poviem, že KDH a SDKÚ by mali viac poslancov. Vládnutie či SDKÚ, alebo KDH so Smerom, by viedlo skôr k zničeniu našich strán a k oklamaniu voličov. Aká politika by to bola?

Asi by to bola vždy lepšia vláda ako Smer s SNS a HZDS.

Nezdieľam váš optimizmus. Hodnotová orientácia SDKÚ a KDH a súčasná politika, to sú dva svety. Keď vytvoríte ich zmiešaninu, programy sa navzájom vyrušia, neurobíte žiadnu reformu, Slovensko neposuniete nikam dopredu. Zostáva iba smutný a oklamaný volič.

Nie je lepšie Slovensko neposunúť dopredu, ako ho posunúť o desať rokov dozadu s HZDS a SNS?

Možno z krátkodobého hľadiska, ale zo strednodobého určite nie.

Pred štyrmi rokmi sa KDH rozhodovalo, či pôjde do vlády so Smerom. Rozhodlo sa ísť, Smer si však vybral SNS a HZDS. Dnes Smer naznačuje, že by si vybral KDH. Veríte tomu?

Vôbec. Absolútne nepochybujem, že keď bude šanca urobiť vládu Smer a SNS, do 24 hodín bude vytvorená. Každý hlas voliča Smeru v urne bude znamenať voľbu SNS ako koaličného partnera Smeru.

Nemyslíte si, že vaši voliči by chceli počuť aj to, že nepôjdete do vlády s SNS a HZDS?

Prečo by som si hľadal barličky a vyhýbal sa hlavnej koľaji? Celé je to dnes o politickej strane Smer a dvoch barličkách, o dvoch pritakávačoch. Hádam vám len nenapadne, že by sme mohli ísť s SNS do vlády.

Vylučujete to?

Je to také smiešne, že to sa vám nepatrí ani opýtať.

Vylučujete to?

Už som vám odpovedal. Nepotrebujem matematický dôkaz o tom, že jedna a jedna sú dve. Tým hlavným prúdom, ktorý ničí Slovensko, je Smer, preto sme sa vymedzili tak jasne. S politikou ničenia Slovenska nechceme mať nič spoločné.

Slota a Mečiar sú objektívne horší ako Fico. Prečo nepoviete, že s nimi nebudete vládnuť?

Teraz ste povedali svoj názor.

Vy s ním nesúhlasíte?

Povedali ste svoj názor, ktorý ako keby išiel mimo odpovede, ktorú som vám ponúkol.

Stále ste neodpovedali. Prečo nepoviete jednoduchú vetu, že so Slotom nepôjdete do vlády?

Pretože mi ju vtláčate do úst a mne je to aj trápne, aj smiešne. To nie je kľúčové. Podstatné je vymedziť sa proti tomu, kto za ničenie Slovenska nesie nie primárnu, ale stopercentnú zodpovednosť.

Slota a Mečiar ju nenesú?

Už som vám odpovedal.

Vy si nemyslíte, že vaši voliči by chceli počuť, že nebudete vládnuť so Slotom a s Mečiarom?

Mojim voličom takéto absurdné obrazy ani nemôžu napadnúť.

Niektorým napadajú.

Howgh.

Prečo nežiadate dohodu o spoločnom postupe po voľbách aj od Strany maďarskej koalície?

SMK sa podľa mojich skúseností bude rozhodovať celkom pragmaticky. Ak by vycítila šancu vládnuť so Smerom, tak sa ma neprídu opýtať. Preto je dôležité, aby sme s KDH prečíslili Smer.

KDH bolo ochotné ísť pred štyrmi rokmi tiež so Smerom.

Predsa len som zaznamenal veľmi odlišný postoj medzi SMK a KDH. KDH sa minimálne týždne trápilo a počul som kadečo aj o kadejakom hlasovaní na predsedníctve KDH, kdežto SMK vletelo Ficovi do náručia za minútu. To bol pre mňa šok, keď vyšiel vysmiaty Bugár od Fica po minúte a povedal – konštatujeme programovú zhodu. Skoro som spadol zo stoličky.

V politike sa môže stať všetko. Môže nastať situácia, že záväzok, že nepôjdete so Smerom po voľbách, zmeníte?

Nemôže. Takýto kotrmelec som za 20 rokov v politike neurobil, ani ho urobiť nemienim.

Nedávno ste predstavovali novú tvár SDKÚ pána Jurzycu. Hovorili ste, že strana prešla vývojom a aj sa za tie roky zmenila. Ako?

Omladli sme, keď si spomeniem na dámy, tak aj opekneli. A zmúdreli, keď hovoríme o pánovi Jurzycovi. Poznanie, že ľudia v politike stále viac hľadajú odborníkov, slušnosť a dôveryhodných ľudí išlo paralelne na strane voličov aj nás politikov. Za tých 20 rokov sme takýmto vývojom museli prejsť. Nemáme sa za čo hanbiť, keď sa pozerám, že v Českej republike majú niektoré strany stále tendencie oslovovať speváčky, herečky a iné celebrity. Nie sme nejakou výnimkou. Dnes vieme, že barličky ako celebrity nie sú potrebné a skôr to prináša niekedy problémy. Neviem, či sa takýmto miľníkom, ktoré obsahovali aj kotrmelce dalo vyhnúť."

Kto budú ďalšie nové tváre SDKÚ?

Musíte si chvíľku počkať.

Oslovili ste napríklad pána Beblavého?

Platí moja predchádzajúca odpoveď, môžem ju vysloviť len s väčším šarmom.

Je súčasťou vášho protikrízového tímu.

Na to som veľmi hrdý a veľmi sa tomu teším. Sám s ním konzultujem niektoré veci.

Bolo by prirodzené pozvať ho na kandidátku, nie?

Musíte počkať, kým to nebude aktuálne a nepriblížia sa primárne voľby.

Oslovia ľudia typu Jurzyca nových voličov? Nepresviedčate presvedčených?

Tento motív nebol na prvom mieste pri oslovení Eugena Jurzycu. Čím viac vládne pán Fico, tým väčšmi som videl, že Slovensko tú obnovu bude potrebovať. Keď počúvam že dá dôchodcom trinásty dôchodok, ako im pán Fico vymývať mozgy, že táto vláda na to má, som nekonečne smutný. Táto vláda na to nemala, ani nemá, len zadĺžuje budúce generácie. Potrebujeme to zmeniť. Aby sme to mohli zmeniť, potrebujeme silný tím, víziu, projekty, ľudí. O pána Jurzycu som sa uchádzal dlhodobo, chcel som ho aj do jednej zo svojich vlád. Dozrel čas, som nesmierne šťastný, že sa rozhodol a vstúpil do politiky. To, ako to vyhodnotí volič, záleží aj od nás, ako mu to dokážeme podať. Nielen, že sme Slovensko už raz z podobnej krízy ťahali, ale sme teraz aj silnejší."

Robert Fico žaluje SME za karikatúru. Je v poriadku, ak politik žaluje noviny za karikatúru?

Nechcel som tomu veriť. Čudujem sa pánovi Ficovi.

Bola tá karikatúra urážlivá?

Jedno je isté, nechcel by som sa dožiť, že ma takto nakreslíte. Toto je v úplne inej oblasti, ako je sloboda slova a šírenie nepravdivých informácií, je to oblasť humoru. Zmysel pre túto disciplínu by sme predsa len aj my najsilnejší politici mali mať.

Vy však žalujete SME a Pravdu za komentáre. Nie ste v tomto s Ficom rovnakí?

Opravte sa. Za nepravdivé informácie.

To neboli nepravdivé informácie.

Pokiaľ ide o komentáre, obtelefonujte novinárov na Slovensku a opýtajte sa, komu som vytkol komentár, to už neopakujte. Komentár je vaša vec, ja som bol donútený hájiť svoju česť. Nezneužíval som žiadne štátne inštitúcie, právomoci.

Nie ste v tomto rovnakí?

Prepáčte, to sú naozaj úplne dve rozdielne roviny.

Politici sú kritizovaní aj za sumy, ktoré žiadajú za články. Je suma päť miliónov, ktorú žiadate, adekvátna?

Neviem, navrhol to môj právny zástupca. V sume nie je podstata môjho sporu. Tá je v ospravedlnení sa za nepravdivé výroky. Takúto možnosť by politik v demokratickom prostredí mal mať.

Stále za tou žalobou stojíte?

V zmysle, že by sa denník SME mal ospravedlniť za nepravdivé informácie, ktoré ma poškodzovali, áno, ale môžeme na sumu zabudnúť.

Pred pár dňami ste sa lúčili s lídrom KDH Hrušovským. Po deviatich rokoch sám odišiel z funkcie predsedu. Dokázali by ste sám odísť?

Raz budem musieť ísť aj ja, každý raz musí odísť. Pýtate sa, ako keby ste nevedeli, že ešte ani ozvena zatváraných dverí nedoznela, čo sme mali dvere primárnych volieb široko otvorené. Dokázal som to skôr ako Pavol Hrušovský. Rok pred voľbami sme vyhlásili primárne voľby a niekoľko týždňov bol priestor pre uchádzačov absolútne voľný.

Jedna vec je zúčastniť sa na demokratickej súťaži v strane a druhá sám odísť bez súťaže. Dokázali by ste odísť?

Hádam nebudem čakať, kým ma vynesú. Ten čas príde. Odišiel som z postu predsedu vlády. Zaznamenali ste nejaké duševné turbulencie na mojom správaní?

Neodišli ste sám dobrovoľne. Prinútili vás odísť výsledky volieb.

Tentoraz mi paralela nevyšla, vaša pozornosť bola presná, ale niečo spoločné v tom je. Už keď som si sadal na premiérsku stoličku, mi bolo jasné, že každý príbeh má svoj koniec.

Hrušovský označil za svojho nástupcu Figeľa. Vidíte aj vy v strane svojho nástupcu?

Nie som si istý, či ste to formulovali správne, že Hrušovský určil Figeľa. Ja si o určovaní nástupcu predsedom stany myslím, že to je totálny nezmysel. To nemôže fungovať. Miloš Zeman v knihe Jak jsem se mýlil v politice hovorí, že do toho sa boss, ktorý odchádza, nemá čo miešať. Ejhľa, primárne voľby, my ich máme.“

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 2. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 3. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 4. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 5. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 6. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 7. V bankovom svete prežijú len tí, ktorí inovujú
 8. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne
 9. Kaufland potvrdil pozíciu lídra v ponuke slovenských výrobkov
 10. Parkovací asistent VW vám pomôže, keď už stratíte nervy
 1. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 2. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 3. FOKUS očnú optiku a FOKUS optik kúpil MiddleCap Group S.A.
 4. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu
 5. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 6. Pracovisko treba vymyslieť nanovo
 7. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 8. Electric vehicles - which kind to choose?
 9. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 10. Svetový úspech v šprint quadrathlone
 1. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 12 380
 2. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 8 403
 3. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 8 356
 4. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 7 191
 5. Last minute tipy: All inclusive dovolenka na Severnom Cypre 6 471
 6. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu 5 405
 7. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 840
 8. Farma v Krtíši je stredoeurópskym unikátom. Majiteľ neberie plat 4 747
 9. Dovolenka na Malorke: Tipy na hotely pre rodiny s deťmi 4 483
 10. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne 4 043

Hlavné správy zo Sme.sk

V Bernolákove kolabuje kanalizácia, mesto vytápajú splašky

Vodárenská spoločnosť podpisuje zmluvy aj napriek limitovanej kapacite.

Odpad z kanalizácie ostáva na ulici v Bernolákove aj po daždi
Ilustračná fotografia.
Píše Ján Košč

Zamestnávatelia nemajú argumenty

Keď rástla produktivita rýchlejšie ako mzdy, zamestnávateľom to neprekážalo.

Ilustračné foto.

Sorosa vymenil Orbán za Fínsko. Je skorumpované, tvrdí

Fíni aj Únia chcú riešiť narušovanie demokracie.

Maďarská vláda útočila na Sorosa aj Junckera, teraz je cieľom Fínsko.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Je desivé vidieť, kto všetko si vás lustruje

Polícia si volá novinárov. Zisťujú, ako o nich zbierali informácie.

Podcast Dobré Ráno

Detaily zriadenia Českého domu v Bratislave by mali byť známe na začiatku jesene

O mieste i termíne otvorenia Českého domu v Bratislave sa stále rokuje.

Prezidenti oboch krajín Miloš Zeman a Zuzana Čaputová na júnovom stretnutí v Prahe avizovali zavŕšenie príprav a otvorenie Českého domu v slovenskej metropole už na konci tohto roka.

Z postu predsedu odídem len vtedy, ak to pomôže strane, hovorí Bugár

Na poste predsedu strany chce zostať minimálne do volieb.

Belá Bugár počas tlačovky.

DPMK po troch dňoch a negatívnych reakciách mení svoje rozhodnutie

Až do polovice septembra sa ešte dajú staré lístky použiť aj vymeniť.

Tarifa košickej MHD platná od 1. septembra 2019.