BRATISLAVA. Kríza a jej dôsledky zrejme naplno udrú na Smer a koalíciu ešte pred voľbami. Sociálna poisťovňa hlási viac ako 63-tisíc poberateľov podpory v nezamestnanosti, z ktorých mnohí sa zrejme stanú do pol roka poberateľmi dávok v hmotnej núdzi. Ich príjmy sa tak zmenšia z priemerne 250 na 117 eur.
Keďže ide o ľudí s rodinami, zmena môže mať dosah až na štvrť milióna ľudí. Poslanec HZDS Jozef Halecký si myslí, že to určite ovplyvní preferencie vládnych strán, najmä Smeru.
V najbližších mesiacoch na trhu práce navyše nedôjde k obratu. Aj keby prišlo oživenie ekonomiky, podnikatelia nebudú najímať nových ľudí, skôr stavia na zvyšovanie produktivity práce, povedal Pavol Karász, prognostik SAV. Prieskum spoločnosti Deloitte ukázal, že viaceré firmy chcú ešte v najbližších 12 mesiacoch prepúšťať.
Komentár Ivana Štulajtera: Zhluk oportunistov
Smer môžu stiahnuť nezamestnaní
Necelých deväť mesiacov pred voľbami sa pred Smerom Roberta Fica, ale aj pred HZDS a SNS otvára vážna hrozba. Nezamestnanosť. Ak stúpa a ľudia cítia existenčné ohrozenie, doplácajú na to predovšetkým vládne strany.
Príkladom môžu byť nemeckí sociálni demokrati, ktorí predovšetkým pre stúpajúcu nezamestnanosť, hoci len tesne, prehrali voľby v roku 2005.
Trend rastúcej nezamestnanosti je na Slovensku čoraz zjavnejší, podporu berie už viac ako 63-tisíc ľudí, ktorí stratili prácu. Od štátu teraz dostávajú v priemere do 250 eur.
Ich životná úroveň však radikálne padne pol roka po strate zamestnania, keď podporu nahradia oveľa nižšie dávky v hmotnej núdzi. Priemerná dávka tých, čo si nenájdu prácu, sa pohybuje na 117 eur. Mnohí sa na túto sumu prepadnú v prvých mesiacoch budúceho roka. Netýka sa to len 63-tisíc nezamestnaných, ale aj ich rodín – teda 200 až 250-tisíc ľudí a na nálade nepridajú ani ich príbuzným či známym. Voľby budú v júni.
Klesajú už aj tak
Smeru podľa agentúry Focus počas uplynulého trištvrte roka klesli preferencie z takmer 47 na 35 percent. Ficova strana stráca predovšetkým ľudí zo stredných príjmových skupín a z obcí, kde sa ťažšie zháňa práca. Septembrová sondáž ukázala, že práve voliči, ktorých čistý rodinný príjem nepresiahol 663 eur, Smer opúšťajú v zníženej miere. Túto skupinu, ktorá patrí k Ficovým „kmeňovým voličom“, kríza zasiahne v novej vlne. Udržať si ich bude pre Smer dôležité.
„Tieto veci treba riešiť bez ohľadu na to, či idú voľby, alebo nie,“ tvrdí podpredseda Smeru Vladimír Maňka. Ľudia by sa podľa neho nemali prepadnúť do takej sociálnej situácie – „aj za cenu zvyšovania deficitu verejných financií“.
O vážnych obavách z nezamestnanosti hovoria politici zo Smeru viac ako pol roka. Jeden z členov najužšieho vedenia strany to pre SME označil za možnú najväčšiu komplikáciu pre preferencie strany. Je to vraj oveľa väčší problém než Ján Slota.
Človek milión
Ľudia odkázaní na sociálnu dávku sú prinútení po strate zamestnania počítať každý cent. Pani Magda z malej obce v okrese Žiar nad Hronom prišla o prácu začiatkom leta. Chodí na konkurzy, spravila si rekvalifikačný kurz, ale nálada v jej okolí sa horší, práce je čoraz menej.
Ich trojčlenná rodina – dcéra je stredoškoláčka, ďalšia je už dospelá, má na mesiac asi 500 eur. Manžel prácu má, ona pre zlú zmluvu nemala nárok na dávky v nezamestnanosti a spadla hneď na sociálne. „Obávame sa každého výdavku navyše a šetríme na všetkom. Zohnali sme lacné drevo na kúrenie a niektoré miestnosti v dome nebudeme cez zimu zrejme vykurovať vôbec.“
Zeleninu si dopestujú v záhrade a vrátili sa k šetreniu starých rodičov: zemiaky, cibuľu či kapustu kúpia do zásoby na jeseň, keď je lacnejšia. Majú dobrú pivnicu, tam ju uskladnia.
„Snažím sa variť lacno, sledujem akciové ponuky na potraviny. Nakupovanie odevov sme obmedzili na minimum.“ Žijú na doraz, našťastie, bez dlhov.
HZDS: Koalíciu to zasiahne
Poslanec za HZDS Jozef Halecký si myslí, že sa takáto situácia odrazí na preferenciách vládnych strán – najmä najsilnejšieho Smeru. „Touto otázkou sa musia zaoberať vedenia strán aj poslaneckých klubov. Je to najvážnejší problém. Má vplyv na preferencie i na život ľudí.“
„Situácia je zrelá na riešenie – možno až prezretá,“ tvrdí Halecký. Očakáva dosah možno až na štvrť milióna ľudí. Šéf sociálneho výboru parlamentu hovorí, že okrem predĺženia poberania podpory v nezamestnanosti zo šiestich na osem mesiacov sú aj iné riešenia: predĺženie možnosti nastúpenia na predčasný dôchodok z dvoch na tri roky či obnovenie verejnoprospešných prác.
Téma, ktorá rozhoduje voľby
Nič Slovákov nezaujíma viac ako to, či majú, respektíve nemajú zamestnanie.
BRATISLAVA. Nezamestnanosť a ich ekonomická situácia je problém, ktorý Slovákov trápi najviac. Najnovší prieskum eurobarometra ukázal, že Slováci sa obávajú straty zamestnania viac, ako je priemer Európskej únie. Až 60 percent ľudí považuje za najvážnejší problém krajiny práve nezamestnanosť. Na druhom mieste je téma súvisiaca – ekonomická situácia (52 percent). Obyvatelia Slovenska sú pesimistickejší v otázke zlepšenia sociálnej situácie. Zvrat v priebehu roka čaká len 14 percent ľudí.
„Strata zamestnania môže ovplyvniť aj volebné správanie ľudí,“ hovorí Oľga Gyárfášová z Inštitútu pre verejné otázky. Nemyslí si však, že by viedla ľudí k tomu, aby hlasovali za iných politikov ako doteraz. „Skôr to voličov bude viesť k občianskej apatii a nepôjdu hlasovať.“
Nezamestnanosť a jej dosah ovplyvnili výsledky volieb vo viacerých krajinách. Sociálne problémy čiastočne pomohli aj k poklesu HZDS vo voľbách v roku 1998, hoci vláda vtedy umelo udržiavala zamestnanosť.
Miroslav Kern
Riešenie nie je na dohľad
Podporu v nezamestnanosti predĺžia, keď povie Fico.
BRATISLAVA. Nezamestnaných, ktorí dobrali podporu a musia žiť iba zo sociálnych dávok, je čoraz viac. Len od decembra ich pribudlo vyše 27-tisíc a ešte k nim bude pribúdať až do oživenia ekonomiky každomesačne niekoľko tisícok.
Ministerstvo práce zatiaľ nereaguje. „Každý, kto má nárok na dávky v hmotnej núdzi, sa stane ich poberateľom,“ odpovedala Barbora Petrová z mediálneho odboru na otázku, čo sa s tým bude dať urobiť.
Odbory sa už vyše pol roka s ministerstvom dohadujú o zmiernení nároku na podporu a o jej predĺžení. Kým to prvé je viacmenej isté, to druhé sa odložilo na neurčito.
Premiér Robert Fico tento týždeň povedal, že o predĺžení podpory bude chcieť počuť „až potom, čo sa urobí poriadok s čiernou prácou“. Vhodný čas na to podľa neho bude v januári alebo vo februári.
„Problém bolo treba riešiť už skôr, aby nedošlo k výraznému prepadu občanov do hmotnej núdze,“ myslí si riaditeľ úradu práce v Novom Meste nad Váhom Marián Mesiarik.
Sociologička Zuzana Kusá hovorí, že dávky v hmotnej núdzi sú také nízke, že neumožňujú takmer nič okrem živorenia. „S príspevkom na bývanie sa dá akotak uhradiť bývanie, ale to je asi všetko. Na stravu ostane primálo, na ostatné už vôbec nič.“
Banky aj preto predpokladajú, že pribudne ľudí neschopných splácať úvery. Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Slovakia, počíta aj s ďalším znížením spotreby domácností. „Príjmy domácností, z ktorých niekto stratil zamestnanie v poslednom polroku, ešte len výraznejšie poklesnú.“
Jozef Čavojec

Beata
Balogová
