KOŠICE. Začali napríklad kvitnúť typicky jarné kvety, rozkvitnúť môžu aj ovocné stromy. ČTK to povedali oslovení odborníci. Počasie by sa podľa meteorológov malo zmeniť začiatkom budúceho týždňa.
"Mnohým zvieratám teplá jeseň určite vyhovuje, môžu si napríklad vybudovať zásoby na zimu," uviedol zoológ Štátnych lesov TANAP-u Jozef Kováč. Takéto počasie preto pomôže napríklad medveďom, ktorí si práve v týchto mesiacoch musia doplniť zásoby tuku pred zimným spánkom.
Dostatok potravy je však nevyhnutný napríklad aj pre jelene. Tie sú v tomto období podľa Kováča v ruji, po ktorej sú samce extrémne vyčerpané. Ak by bol v lesoch či na lúkach nedostatok potravy, slabšie jedince by mohli zahynúť.
Rastliny cítia jar
Počasie z uplynulých týždňov však naopak mätie rastliny. V porastoch sa napríklad objavujú kvety, ktoré sú typické pre jar. V prírode tak podľa zoológa Slovenskej akadémie vied Miroslava Sanigu napríklad rozkvitlo záružlie močiarne, púpava či veternica.
Prekvapenia sa podľa Sanigu môžu dočkať aj pestovatelia ovocia. Pri zbere jabĺk sa totiž môžu stať, že plody budú oberať z rozkvitnutých stromov. Stromy podľa Sanigu rozkvitajú najmä preto, že teploty neklesajú ani v noci.
Rastliny však podľa Sanigu viac ako teplo ohrozuje chýbajúca vlaha. Letné ekosystémy sú postihnuté suchom, lístie zo stromov preto začalo opadávať o desať dní skôr ako zvyčajne. Najviac sú suchom podľa Sanigu postihnuté pásma nad hornou hranicou lesa. Tu dokonca prudko stúplo riziko požiarov, tie môžu vzniknúť už aj napríklad z odhodenej cigarety, poznamenal.
Počasie by sa malo zmeniť začiatkom budúceho týždňa. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu by teploty počas dňa nemali vystúpiť nad 20 stupňov Celzia od utorka, navyše by sa mala objaviť aj veľká oblačnosť a na viacerých miestach dážď.