BRATISLAVA. Ministerka spravodlivosti Viera Petríková (HZDS) odvolá predsedníčku Okresného súdu Bratislava I. Gabrielu Buľubášovú. ČTK o tom dnes informoval hovorca ministerstva Michal Jurči. Buľubášová podľa viacerých médií čelí podozreniu, že sa snažila ovplyvňovať inú sudkyňu, aby prepustila z väzby muža obvineného z prevádzačstva.
Sudkyňu ministerka podľa Jurčiho odvolá "v záujme objektívneho vyšetrenia medializovaného prípadu." Buľubášová je podozrivá, že požiadala sudkyňu Martu Laukovú, aby prepustila z väzby obvineného z prevádzačstva, uviedol denník Sme a televízia Markíza. Lauková, ktorá údajne dostala odkaz na papieri, požiadavke nevyhovela, na čo ju neskôr jej nadriadená Buľubášová preradila z trestného úseku na civilný.
Predsedníčka okresného súdu obvinenia pre Sme odmietla. Podľa nej dôvodom nespokojnosti Laukovej je jej preradenie. Preradená bola vraj z dôvodu jej nekvalitného a slabého výkonu v trestnom úseku, citoval denník hovorcu súdu Pavla Adamčiaka.
Disciplinárny návrh stiahnu
Predseda Okresného súdu v Banskej Bystrici Ľubomír Bušík stiahol disciplinárny návrh na sudkyňu Janu Dubovcovú. Telefonicky o tom informoval ministerku spravodlivosti Vieru Petríkovú, ako aj sudkyňu Dubovcovú. Za dôvod svojho rozhodnutia označil to, že táto otázka sa stala predmetom politického boja, ktorý sa prenáša do súdnictva.
"O tom, že disciplinárny návrh na sudkyňu spriaznenú s bývalým ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom, bol opodstatnený a dôvodný, svedčí aj dnešný útok politickej strany KDH voči nezávislosti justície," uvádza Bušík vo vyhlásení, ktoré poskytol agentúre SITA.
Kresťanskí demokrati označili dnes rozhodnutie ministerky spravodlivosti pozastaviť dočasne Dubovcovej výkon funkcie sudcu za "poslednú kvapku v pohári perzekúcií nepohodlných sudcov" a informovali o zámere iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu na vyslovenie nedôvery šéfke justície. Predseda banskobystrického Okresného súdu žiadal pre Dubovcovú trest za viaceré mediálne vystúpenia, v ktorých poukázala na niektoré javy v justícii.
Lukáš Fila navrhuje štyri veci, ktoré by mohli ozdraviť súdy. Povedzte, či ste za
Fico: Za názor sa stíhať nesmie
Predseda vlády Robert Fico je presvedčený, že ani v teoretickej rovine by nemala vzniknúť situácia, kedy by bol človek odvolaný z funkcie pre vyslovenie kritických alebo politických názorov. Uviedol to pre TASR cez svoju hovorkyňu Silviu Glendovú, pričom reagoval na už stiahnutý návrh na disciplinárne konanie voči sudkyni Jane Dubovcovej.
Premiér berie rozhodnutie stiahnuť spomínané konanie na vedomie, zároveň však dodal, že on sám sa v podobnej situácii ocitol v roku 2000. "Predseda vlády považuje za smiešne, ak na Slovensku moralizujú ľudia typu Daniela Lipšica (KDH), ktorý ho ako vedúci úradu na ministerstve spravodlivosti spoločne s vtedajším ministrom Jánom Čarnogurským odvolali z funkcie vládneho agenta pri Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu len preto, že mal opozičné postoje," konštatovala Glendová s tým, že Ficova kancelária patrila k najlepším v Rade Európy.