SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 15.5.2001

E. Kukan rokuje vo Viedni

Viedeň 15. mája (TASR) - Na jednodňovú oficiálnu návštevu Rakúska pricestoval dnes dopoludnia minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Eduard Kukan. Návšteva Viedne sa uskutočňuje na pozvanie šéfky rakúskej diplomacie Benity Ferrerovej-Waldnerovej.

Okrem svojej rezortnej kolegyne sa minister Kukan stretne na pracovnom rozhovore aj s rakúskym spolkovým kancelárom Wolfgangom Schüsselom. Rokovať bude i s vicekancelárkou Susanne Riesovou-Passerovou a predsedom krajinskej vlády Dolného Rakúska Erwinom Pröllom.

SkryťVypnúť reklamu

Predmetom rozhovorov šéfa slovenskej diplomacie s rakúskymi predstaviteľmi budú okrem bilaterálnych otázok aj otázky regionálnej a cezhraničnej spolupráce a problematika európskej a transatlantickej integrácie. Slovenský minister v rámci svojej návštevy poskytne rozhovor významnému celorakúskemu denníku Die Presse.

Rakúska tlač si všíma vzťah medzi Schusterom a Dzurindom

Viedeň 15. mája (TASR) - Slovenský prezident Rudolf Schuster pokladá svoj vzťah k premiérovi Mikulášovi Dzurindovi za narušený a vytýka mu, že s ním nekomunikuje a odmieta jeho pozvánky do prezidentského paláca. Metóde ignorancie sa priúčajú už aj ostatní členovia vlády, ako to ukázalo aj nedávne stretnutie prezidenta s predstaviteľmi protestujúcich slovenských lekárov, na ktorom sa nezúčastnil ani premiér, ani minister zdravotníctva, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse.

SkryťVypnúť reklamu

Vzťah medzi Dzurindom a Schusterom sa vážne narušil ešte v uplynulom roku počas choroby a následných životu nebezpečných komplikácií prezidenta, pokračuje Die Presse a dodáva, že Schuster vytýka premiérovi, že počas jeho choroby riešili spoločne s predsedom parlamentu Jozefom Migašom problém nástupníctva na poste hlavy štátu.

Pozadie napätí medzi oboma najdôležitejšími slovenskými politikmi má však hlbšie korene. Kresťanskému demokratovi Dzurindovi sa od začiatku nepáči Schusterova komunistická minulosť. Na prezidentskom poste by Dzurinda radšej videl bývalú úspešnú herečku, poslednú veľvyslankyňu ČSFR vo Viedni Magdu Vášáryovú, domnieva sa rakúsky denník.

V úlohe prezidenta sa Schuster opakovane vyslovil za zapojenie Mečiarovej opozície do zásadných rozhodnutí - a túto požiadavku Dzurinda Schusterovi zazlieva. Podľa názoru premiéra by mal byť Schuster prezidentom vlády, samotný Schuster sa však považuje za prezidenta všetkých Slovákov, dopĺňa Die Presse.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z cieľov súčasného slovenského prezidenta je odstrániť hlbokú priepasť medzi Mečiarovými prívržencami a odporcami. Práve preto sa Schuster opakovane snaží o zvolanie okrúhleho stola, na ktorom by sa mal zrodiť dokument, v ktorom by sa všetky politické sily na Slovensku priznali k strategickým cieľom svojej krajiny. Takýmto spôsobom chce Schuster docieliť, aby sa Západ prestal báť prípadnej novej mocenskej zmeny na Slovensku a zabrániť tomu, aby sa krajina po budúcoročných voľbách dostala do zahraničnopolitickej izolácie, ako sa to stalo za Mečiarovej éry. Schusterov projekt však Dzurinda stále odmieta, píše sa v závere poznámky Die Presse.

Rakúsky denník Der Standard prináša krátku informáciu o demisii ministra vnútra SR Ladislava Pittnera a konštatuje, že favoritom na kreslo šéfa rezortu vnútra je katolícko-konzervatívny zástanca tvrdej línie, podpredseda KDH Vladimír Palko. Ďalším kandidátom je kresťansko-liberálny politik Ivan Šimko z Dzurindovej SDKÚ.

SkryťVypnúť reklamu

V Rakúsku sa uskutoční ďalšie pojednávanie v kauze remorkéra Ďumbier

Viedeň 15. mája (TASR) - Na viedenskom Krajinskom súde sa v stredu ráno začne ďalšie pojednávanie vo veci tragickej nehody slovenského remorkéra Ďumbier, pri ktorom pred štyrmi rokmi na dunajskom vodnom diele Freundenau zahynulo osem slovenských námorníkov.

Pôjde v poradí už o štvrté dokazovacie konanie pred sudcom Reinhardom Hingerom. Sudca na ňom vypočuje ďalších svedkov, a to hlavne expertov z oblasti riečnej dopravy a stavby vodných diel.

Tretie dokazovacie konanie na viedenskom Krajinskom súde sa uskutočnilo v januári a v rámci neho vypovedal okrem iného aj kapitán Peter Steindl. Ten sa podieľal na projektovaní diela Freundenau a pôsobil ako znalec počas prvotného policajného vyšetrovania tragédie Ďumbiera, takže týmto smerom bola orientovaná aj jeho vtedajšia výpoveď. Okrem Steindla na sudca Hinger vtedy vypočul aj vedúceho odboru vodnej dopravy na rakúskom ministerstve dopravy Reinharda Vorderwinklera.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci súdneho sporu je na strane žalobcov Slovenská plavba a prístavy a.s. Bratislava a londýnska poisťovňa The Standard Stempship Owner a druhou stranou sporu je Rakúska republika. Predmetom sporu je náhrada vo výške 53,7 milióna šilingov. S týmto hlavným súdnym pojednávaním súvisí aj ďalších 32 civilných procesov pozostalých po obetiach.

Rakúska ministerka zahraničných vecí obhajuje strategické partnerstvo

Viedeň 15. mája (TASR) - Rakúska ministerka zahraničných vecí Benita Ferrerová-Waldnerová obhajovala dnes po rozhovoroch so svojim slovenským rezortným partnerom Eduardom Kukanom iniciatívu "strategického partnerstva" Rakúska s krajinami uchádzajúcimi sa o vstup do Európskej únie (EÚ).

"Ak niekto nájde lepší názov, nebudem mať nič proti," vyhlásila podľa agentúry APA Ferrerová-Waldnerová, no dodala, že nechápe, ako je možné súčasné obsahové spochybňovanie tohto do budúcnosti orientovaného projektu. Ako v súvislosti s blížiacou sa regionálnou konferenciou vo Viedni naplánovanou na 6. júna uviedol Kukan, nie je podstatný pojem, ale obsah spoločnej idey.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúska ministerka svojimi vyjadreniami reagovala na vyhlásenia predstaviteľov dvoch popredných kandidátskych krajín - Poľska a Českej republiky. Zatiaľ čo poľský minister Wladyslaw Bartoszewski oznámil, že na júnovú konferenciu vyšle len svojho zástupcu, predseda českej Poslaneckej snemovne Václav Klaus si ešte nie je istý, či jeho krajinu bude vo Viedni vôbec niekto zastupovať.

Počas tlačovej konferencie, ktorá sa niesla v duchu hesla "čestnosť pre rozširovanie EÚ", Ferrerová-Waldnerová opätovne kritizovala Španielsko a Portugalsko. Tie sú totiž ochotné súhlasiť so sedemročným prechodným obdobím pre voľný pohyb osôb, ktoré požaduje Berlín a Viedeň, len vtedy, ak im budú zaručené aj po prvom kole rozšírenia únie ďalšie miliardové príspevky. Rakúska ministerka vyjadrila presvedčenie, že otvorené otázky sa vyriešia ešte pred nadchádzajúcim summitom EÚ vo švédskom Göteborgu.

SkryťVypnúť reklamu

Obsahom dnešného stretnutia Kukana s Ferrerovou-Waldnerovou boli aj bilaterálne otázky vrátane plánovanej dohody o bezpečnosti, dvojitom zdaňovaní a vzájomnom dopravnom prepojení. V tejto súvislosti obidvaja predstavitelia vyzdvihli nedávne otvorenie tretieho hraničného priechodu medzi Dolným Rakúskom a Slovenskom spájajúci Angern so Záhorskou Vsou. Kukan zdôraznil, že počet hraničných priechodov sa musí naďalej zvyšovať s cieľom zintenzívniť kontakt medzi obidvoma krajinami. Tým by sa podporila aj hospodárska spolupráca. Slovensko totiž podľa slov Kukana očakáva ešte väčšie rakúske investície ako doteraz.

Kukan vo Viedni vyjadril znepokojenie zo zákona o zahraničných Maďaroch

Viedeň 15. mája (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan vyjadril dnes počas návštevy vo Viedni znepokojenie z hrozby diskriminácie, obsiahnutej v návrhu maďarského zákona o pomoci pre zahraničných Maďarov.

SkryťVypnúť reklamu

"Znepokojuje nás skutočnosť, že (v návrhu maďarského zákona) je zavedený princíp diskriminácie osôb žijúcich tu (na Slovensku), ktorí budú dostávať finančnú pomoc poskytovanú maďarskou vládou," uviedol Kukan a podľa francúzskej tlačovej agentúry AFP dodal, že tieto otázky "nám musia podrobne vysvetliť, aby sa znepokojenie zmiernilo".

Na Slovensku žije približne 600.000 občanov maďarského pôvodu, uvádza agentúra AFP.

Podľa návrhu zákona, ktorý je teraz v maďarskom parlamente, sa maďarským menšinám, žijúcim v susedných krajinách, majú poskytnúť osobitné práva v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a zdravotníckej starostlivosti.

Rumunsko, kde žije dvojmiliónová maďarská menšina, v sobotu oznámilo, že zákon o zahraničných Maďaroch bude neuplatniteľný na teritóriu Rumunska bez adekvátnych konzultácií s tamojšími úradmi a príslušnej dvojstrannej dohody. "Pán (Viktor) Orbán (predseda maďarskej vlády) môže slobodne rozhodovať o zákonoch, ktoré chce uplatňovať na maďarskom teritóriu, no nikdy nebude rozhodovať o zavedení zákonov prijatých v Budapešti na rumunskom území, pokiaľ nestanovíme určité koordináty, určité vízie vzájomného záujmu," vyhlásil počas uplynulého víkendu rumunský premiér Adrian Nastase.

SkryťVypnúť reklamu

Na žiadosť rumunskej strany vzniklo kvôli zákonu o zahraničných Maďaroch fórum expertov. Prvé kolo ich konzultácií sa už uskutočnilo v Bukurešti. Aj napriek prekvapeniu z Nastaseho víkendovej reakcie, je ministerstvo zahraničných vecí Maďarskej republiky pripravené pokračovať v konzultáciách s Rumunskom o návrhu zákona o Maďaroch v susedných štátoch, vyhlásil v pondelok hovorca rezortu Gábor Horváth.

Obe strany v spore o deportáciu slovenských Rómov veria vo víťazstvo

Štrasburg 15. mája (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu dnes na verejnom pojednávaní vypočul argumenty právnych zástupcov belgickej vlády a slovenských manželov Jána a Márie Čonkovcov, ktorí proti sebe stoja v spore o deportáciu vyše 70 slovenských Rómov z Belgicka na jeseň 1999.

SkryťVypnúť reklamu

Sťažnosť proti kolektívnej deportácii 74 neúspešných slovenských žiadateľov o politický azyl z Belgicka v októbri 1999 podala spolu s Čonkovcami, ktorí boli medzi vyhostenými osobami, belgická mimovládna organizácia Liga za ľudské práva. Obe strany dnes sudcom štrasburského súdu predložili všetky argumenty, ktoré im majú pomôcť k víťazstvu v spore. Rozhodnutie možno očakávať najskôr budúci mesiac.

Liga za ľudské práva a manželia Čonkovci argumentujú, že boli podvedení, keď ich polícia v meste Gent v septembri 1999 predvolala za účelom doplnenia spisov k žiadostiam o azyl, namiesto toho ich však zadržala, previezla do uzavretého centra pri bruselskom letisku a o niekoľko dní deportovala prenajatým slovenským lietadlom.

"Bola to veľmi šikovne pripravená pasca. Títo ľudia dôverovali našim inštitúciám a namiesto doplnenia spisov boli zatknutí a deportovaní. Táto história sa už nikdy nesmie opakovať," apeloval na sudcov právny zástupca Ligy Georges-Henri Beauthier. Podľa jeho kolegu Oliviera De Schuttera išlo o dobre naplánovanú akciu s cieľom zastaviť prílev utečencov zo Slovenska, kde ich situácia "bola blízka apartheidu".

SkryťVypnúť reklamu

Belgická vláda však zásadne nesúhlasí - Čonkovci sa v čase zatknutia nachádzali na území krajiny nelegálne, pretože už 18. júna 1999 dostali zápornú odpoveď na svoju žiadosť o azyl, ako aj príkaz na odchod z Belgicka. Navyše im bolo jasne vysvetlené, že ak príkaz neuposlúchnu, budú čeliť deportácii.

"Takých ľudí možno požiadať o deportáciu kedykoľvek," presviedčal dnes sudcov právny zástupca belgickej vlády Rusen Ergec. Spôsob, akým k zatknutiu došlo, je síce podľa neho poľutovaniahodný, ale nie protizákonný. Brusel tiež odmieta tvrdenia žalobcov, že zatknuté osoby neboli o dôvodoch zadržania informované a že v uzavretom centre nemali možnosť kontaktov s okolitým svetom.

Liga pre ľudské práva a Čonkovci ďalej namietajú, že Belgicko porušilo článok 4 štvrtého dodatkového protokolu k Európskemu dohovoru na ochranu ľudských práv, podľa ktorého sú "kolektívne deportácie cudzincov zakázané". Vláda aj toto obvinenie odmieta - o kolektívnu deportáciu ide podľa nej iba v prípade, ak nie sú žiadosti jednotlivých osôb individuálne posúdené.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade Čonkovcov a ďalších osôb z lietadla však boli všetky spisy posúdené niekoľkokrát. Spis pani Čonkovej dokonca počas jej pobytu vo väzení kvôli krádeži, keď ju za účelom osobného pohovoru navštívil pracovník jedného zo zodpovedných úradov, argumentoval Ergec.

Tretím dôležitým bodom obžaloby je skutočnosť, že deportované osoby sa podľa Ligy nemali možnosť proti svojmu zadržaniu a nútenému odchodu z krajiny riadne odvolať. Proti tomuto obvineniu belgická vláda argumentuje tým, že existuje "procedúra naliehavého odvolania", ktorú je možné využiť 24 hodín denne hoci len zaslaním faxu, čo nikto zo zadržaných neurobil.

Podľa právneho zástupcu Čonkovcov Norberta Van Overlopa však ide iba o teoretickú možnosť, ktorá by neznamenala pozastavenie rozhodnutia o deportácii a navyše ju jeho klienti nevyužili preto, lebo čakali na rozhodnutie o svojom odvolaní voči odmietnutiu žiadosti o azyl z 18. júna.

SkryťVypnúť reklamu

Obe strany sú presvedčené, že práve ich argumenty sú pravdivé a obe dúfajú, že súd rozhodne v ich prospech. "Belgická vláda žiada súd, aby rozhodol, že v ani jednom prípade nedošlo k žiadnemu porušeniu ustanovení dohovoru," apeloval na záver dnešného pojednávania právny zástupca vlády Rusen Ergec. Belgický minister vnútra Antoine Duquesne už dávnejšie pred slovenskými novinármi v Bruseli vyjadril presvedčenie, že jeho vláda spor vyhrá.

"Dúfam, že rozhodnutie bude pre nás pozitívne. Je to veľmi dôležité nielen pre ľudí, ktorí boli deportovaní, ale aj pre budúce prípadné deportácie. Dúfam, že vyhráme," povedal TASR po skončení verejného vypočúvania právny zástupca Čonkovcov.

Hoci ani víťazstvo v súdnom spore by neumožnilo deportovaným osobám návrat do Belgicka a obnovenie azylových procedúr, iba odškodné, Overloop dúfa, že by malo pozitívne dôsledky pre budúce kroky Bruselu pri riešení problémov s imigráciou. Jeho kolega Georges-Henri Beauthier v tejto súvislosti varoval slovenskú vládu, aby prípadnou spoluprácou pri vyhosťovaní ďalších slovenských občanov z Belgicka neriskovala podanie žaloby na štrasburský súd.

SkryťVypnúť reklamu

Verdikt Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu v spore Belgicko vs. Čonkovci a Liga za ľudské práva by mal byť známy v priebehu júna, podľa niektorých zdrojov však až o tri až šesť mesiacov.

SĽUK sa v stredu predstaví poslancom Európskeho parlamentu

Brusel 15. mája (TASR) - Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) je v týchto dňoch na desaťdňovom umeleckom turné v Belgicku, ktorého vyvrcholením bude vystúpenie pre poslancov Európskeho parlamentu v stredu. V Centre Culturel DďAuderghem v Bruseli uvedie SĽUK predstavenie tanečného divadla STROM, ktoré vzniklo pri príležitosti 50. výročia súboru v roku 1999.

S programom Zo srdca sa SĽUK predstaví v rámci festivalu Folklorica, ktorý sa koná v Bruseli, ale vystúpi aj na samostatných predstaveniach v mestách Brusel, Ottignies a Perwez. Celkovo sa v rámci turné uskutoční 14 predstavení.

SkryťVypnúť reklamu

Belgické turné je druhým tohtoročným zahraničným hosťovaním SĽUKu. V marci a apríli absolvoval súbor štyri vystúpenia s tanečným divadlom Strom v Českej republike. Turné vyvrcholilo vystúpením v pražskej Laterne magike 8. apríla. Predstavenia v ČR si pozrelo takmer tritisíc divákov.

EÚ odložila rokovania s niektorými kandidátmi, SR podľa plánu

Brusel/Štrasburg 15. mája (TASR) - Európska únia (EÚ) odložila kvôli "technickým problémom" ďalšie kolo prístupových rokovaní so šiestimi kandidátskymi krajinami, ktoré sa malo uskutočniť tento piatok. Slovenska sa rozhodnutie netýka a rokovania sa uskutočnia podľa pôvodného plánu vo štvrtok, pričom existuje šanca na uzavretie troch alebo štyroch kapitol.

Rokovania s Českou republikou, Poľskom, Maďarskom, Estónskom, Slovinskom a Maltou boli odložené na 1. júna. Oficiálnym dôvodom sú technické problémy. Diplomati rozhodnutie odôvodňujú tým, že pracovná skupina pre rozšírenie pri Rade EÚ nestihla pripraviť dostatočnú agendu pre niektoré krajiny, pretože sa v uplynulých dňoch príliš zaoberala problematikou voľného pohybu osôb.

Niektoré bruselské zdroje však dnes TASR potvrdili, že odklad rokovaní iniciovali samotné kandidátske krajiny, ktorým hrozil len malý pokrok počas piatkového kola. Malta nemala pôvodne uzavrieť ani jednu kapitolu, Poľsko s Estónskom najviac po jednej, rovnako ako Slovinsko.

"Estónci nám povedali, že neprídu, pretože niet o čom rokovať," prezradil jeden zo zdrojov. Podobne sa vyjadrovala Malta. Dva týždne k dobru umožnia pripraviť pre tieto krajiny uzavretie niekoľkých kapitol navyše. Podľa jedného zdroja môže ísť o premyslený politický ťah zo strany kandidátov.

Rokovania so SR sa uskutočnia podľa plánu vo štvrtok popoludní. Slovensko má šancu uzavrieť tri, možno až štyri kapitoly. Podľa zdrojov EÚ by nemal byť problém s uzavretím kapitol telekomunikácie a voľné poskytovanie služieb, v ktorom EÚ pristúpila na slovenskú žiadosť o trojročné prechodné obdobie v oblasti kompenzačných schém pre investorov. Služby by boli prvou kapitolou s prechodným obdobím, ktorú by Slovensko uzavrelo.

Veľká je aj šanca na uzavretie práva spoločností a do úvahy prichádza aj sociálna politika a zamestnanosť. Definitívne rozhodnutie prijme v stredu výbor stálych zástupcov členských krajín COREPER.

Slovensko má šancu po štvrtkovom kole rokovaní dostihnúť štáty tzv. prvej skupiny. Z 12 uzavretých kapitol by sa mohlo dostať na 15 alebo 16, pričom napríklad Česká republika s Poľskom uzavreli zatiaľ po 15 kapitol. Praha a Varšava však budú mať jedno kolo rokovaní k dobru.

Kukan rokoval v Rakúsku o bilaterálnych otázkach a rozširovaní EÚ

Viedeň 15. mája (TASR) - Jednodňovú oficiálnu návštevu Rakúska absolvoval dnes minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan. Návšteva Viedne sa uskutočnila na pozvanie šéfky rakúskej diplomacie Benity Ferrerovej-Waldnerovej.

Rozhovorom ministra Kukana dominovali dva okruhy tém - bilaterálne otázky a rozširovanie Európskej únie (EÚ). Šéfovia diplomacií hovorili aj o cezhraničnej spolupráci, dopravnom prepojení obidvoch krajín, dohode o zabránení dvojitému zdaneniu a o nadchádzajúcej regionálnej konferencii Strategické partnerstvo. Ferrerová-Waldnerová povedala, že predmetom diskusie s Kukanom nebola otázka Benešových dekrétov.

V mene SR Kukan deklaroval záujem o otvorenie nových hraničných priechodov. Slovenský minister hovoril aj o dohodách, ktoré má záujem podpísať ministerstvo pôdohospodárstva SR a ktoré súvisia s cezhraničnou spoluprácou. Kukan vo Viedni vyjadril záujem SR na pokračovaní trilaterálnej spolupráce medzi Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom, pričom svoju rezortnú kolegyňu informoval, že vládny kabinet SR vyčlenil v rozpočte prostriedky na realizáciu niektorých takýchto projektov.

Benita Ferrerová-Waldnerová na spoločnej tlačovej konferencii s Kukanom obhajovala iniciatívu "strategického partnerstva" Rakúska s krajinami uchádzajúcimi sa o vstup do EÚ. Kukan uviedol, že od konferencie o strategickom partnerstve, ktorá sa bude konať 6. júna vo Viedni, Kukan očakáva politické konzultácie a diskusie na konkrétne témy v súvislosti s agendou nadchádzajúceho summitu EÚ vo švédskom Göteborgu.

S Ferrerovou-Waldnerovou a vicekancelárkou Susanne Riessovou-Passerovou rokoval Kukan o voľnom pohybe osôb v rámci EÚ. Šéfka rakúskej diplomacie Kukana informovala o pondelňajšom rokovaní ministrov zahraničných vecí EÚ k tejto otázke. "Ministerka vysvetľovala, prečo rakúska vláda súhlasí s prechodným obdobím," doplnil Kukan a upresnil, že argumentácia oboch rakúskych političiek bola rovnaká - v záujme zvýšenia podpory rakúskeho obyvateľstva pre rozširovanie EÚ je voľný pohyb osôb veľmi dôležitou otázkou aj preto Viedeň zastáva prechodné obdobia, pričom zdôrazňuje ich flexibilitu.

Minister Kukan informoval rakúske političky o rozhodnutí vlády SR uzavrieť prvý a druhý blok jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v roku 2006, resp. roku 2008, ako aj o rozhodnutí neposkytnúť štátne záruky na úvery na dostavbu ďalších dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce. Rakúska vicekancelárka i ministerka zahraničných vecí však uviedli, že by uvítali, keby k uzavretiu dvoch blokov elektrárne v Jaslovských Bohuniciach došlo skôr.

Popoludní sa Kukan vo Viedni stretol so spolkovým kancelárom Wolfgangom Schüsselom a vo večerných hodinách ho prijme predseda vlády Dolného Rakúska Ervin Pröll.

Slovensko dodrží svoje záväzky voči európskej vojenskej jednotke

Brusel 15. mája (TASR) - Slovensko dodrží svoje záväzky voči európskej jednotke rýchleho nasadenia, ktoré prisľúbilo vlani na jeseň. Po dnešnom spoločnom rokovaní ministrov zahraničia a obrany členských a kandidátskych krajín v Bruseli to povedal štátny tajomník Ministerstva obrany SR Rastislav Káčer.

Ide o mechanizovanú rotu, štyri dopravné vrtuľníky, odmínovaciu jednotku, jednotku vojenskej polície aj pohyblivú nemocnicu. Ako dnes informoval Káčer, k zásadnejšiemu prehodnoteniu tejto ponuky by už nemalo dôjsť. Mechanizovaná rota by mala mať 142 osôb a 10 bojových vozidiel pechoty.

Do decembra budúceho roku chce Slovensko pripraviť štyri dopravné vrtuľníky, ktoré sú súčasťou partnerských cieľov v rámci akčného plánu členstva v NATO, odmínovacia jednotka je už nasadená v rámci mierových síl KFOR na Balkáne. Už do konca tohto roku má byť k dispozícii aj jednotka vojenskej polície v počte 46 ľudí a do decembra 2003 poľná nemocnica. Celkovo by mal slovenský príspevok dosiahnuť okolo 450 osôb.

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Jaroslava Chleba, ktorý sa na dnešnom rokovaní tiež zúčastnil, je prísľub Slovenska koncipovaný na základe reálnych možností. Podľa oboch slovenských predstaviteľov je dôležité, že jednotka EÚ nebude konkurovať Severoatlantickej aliancii a že sa nebudú pri jej budovaní vytvárať nové štandardy, ale prevezmú sa normy NATO. Chlebo aj Káčer ocenili prebiehajúci dialóg v oblasti bezpečnostnej politiky medzi členskými a kandidátskymi krajinami.

Ministri EÚ sa dnes stretli aj s krajinami, ktoré sú členmi NATO, ale nie sú v EÚ. Nepodarilo sa im však presvedčiť tureckého ministra Ismaila Cema, aby Ankara konečne súhlasila s dohodou o spolupráci medzi EÚ a NATO a prístupom únie k vojenským prostriedkom aliancie.

Kukan: Rakúsko podporuje snahy Slovenska o členstvo v EÚ

Viedeň 15. mája (TASR) - Bilaterálne otázky a otázky rozširovania EÚ boli predmetom dnešného stretnutia slovenského ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana s rakúskym kancelárom Wolfgangom Schüsselom vo Viedni.

Kukan po stretnutí oznámil, že Rakúsko naďalej podporuje úsilie a ambície Slovenskej republiky stať sa plnoprávnym členom euroatlantických štruktúr. Zároveň je ochotné a pripravené vymieňať si skúsenosti a informácie, ktoré sú relevantné vzhľadom na predvstupové rokovania Slovenska.

"Potešilo ma, že pán kancelár je informovaný o minulotýždňovej konferencii Európske nové demokracie: líderstvo a zodpovednosť, ktorá sa konala v Bratislave a číta na ňu pozitívne ohlasy, čo sa týka účasti, organizácie i výstupov," uviedol Kukan.

Spolkového kancelára zaujímala aj aktuálna vnútropolitická situácia na Slovensku, možný vývoj na politickej scéne pred parlamentnými voľbami v budúcom roku. Rakúska strana má záujem o stabilného suseda a o to, aby Slovensko malo vládu, ktorá bude pokračovať v pozitívnych vzťahoch s Rakúskom, povedal šéf slovenskej diplomacie.

Slovenský minister sa dnes stretol aj s premiérom spolkovej krajiny Dolné Rakúsko Erwinom Pröllom. Schôdzke dominovalo bilancovanie vzájomnej spolupráce medzi SR a touto spolkovou krajinou. Okrem iného sa obaja politici dotkli problematiky výstavby ďalšieho dopravného spojenia, viacerých okruhov hospodárskych otázok a zhodnotili asi 100 projektov cezhraničnej spolupráce, ktoré sa v súčasnosti realizujú. Podľa Prölla napriek tomu, že doterajšia bilancia vzájomných vzťahov je pozitívna, žiadna zo strán sa neuspokojuje s daným stavom, čo je aj dôvodom dnešného stretnutia.

Na stretnutí s krajinským premiérom rezonovali aj otázky rozširovania EÚ. Pröll v tejto súvislosti uviedol, že väčšina obyvateľstva Dolného Rakúska je za rozšírenie únie, čo dokazujú aj aktuálne výsledky prieskumov verejnej mienky. Určité obavy vyplývajú z toho, že rozšírenie EÚ vyvolá migráciu, čo bude mať negatívny dopad na trh práce v Dolnom Rakúsku.

Slovenská vláda má podľa Kukana záujem na ďalšej spolupráci s Dolným Rakúskom v projektoch infraštruktúry, ktoré sa už realizujú, alebo pripravujú. Obaja politici sa zároveň dohodli, že vytvorené pracovné skupiny sa budú stretávať pravidelne a systematicky.

Šéf slovenskej diplomacie sa vo večerných hodinách na zámku Schlosshof zúčastnil na stretnutí s občanmi slovenských a rakúskych prihraničných obcí, odkiaľ v neskorých nočných hodinách odcestuje do Bratislavy.

Národné agentúry susedných krajín, MTI a APA, informujú o vývoji v SR

Budapešť/Bratislava 15. mája (TASR) - Slovenský prezident Rudolf Schuster poveril dnes ministra spravodlivosti SR a expredsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Jána Čarnogurského dočasným riadením rezortu vnútra po tom, čo v pondelok podal demisiu minister vnútra Ladislav Pittner. Premiér Mikuláš Dzurinda jeho rozhodnutie akceptoval s neskrývanou mrzutosťou, píše dnes večer v rozsiahlom materiáli o vnútropolitickom vývoji na Slovensku maďarská národná agentúra MTI.

Podľa rovnakého zdroja sa agentúry zhodujú v tom, že poverenie Čarnogurského nasvedčuje vyostreniu rozporov medzi prezidentom a premiérom. Mikuláš Dzurinda, ktorý chcel dočasne sám riadiť spomínaný rezort, kým nenájde Pittnerovho stáleho nástupcu, neskrýval nespokojnosť s tým, že prezident nerešpektoval jeho prianie, ba na dočasné riadenie ministerstva vybral jeho politického rivala v rámci vládnej koalície, píše MTI. Premiér vyčítal aj Jánovi Čarnogurskému, že prijal poverenie a vyhlásil, že v žiadnom prípade už neakceptuje ako kandidáta na trvalé riadenie ministerstva vnútra kresťanskými demokratmi navrhovaného a prezidentom podporovaného Vladimíra Palka.

Mikuláš Dzurinda oficiálne informoval Rudolfa Schustera, že na post navrhne svojho blízkeho spolupracovníka, generálneho tajomníka Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Ivana Šimka. V zmysle slovenskej ústavy je prezident nútený akceptovať premiérom navrhovanú osobu, poznamenáva MTI, ktorá s odvolaním sa na TASR informuje aj o kritických reakciách predsedov Strany demokratickej ľavice (SDĽ) a Strany maďarskej koalície (SMK), Jozefa Migaša a Bélu Bugára.

Aj rakúska agentúra APA sa vo večernom spravodajstve v materiáli Slovenská koalícia sa otriasa kvôli sporu o nového ministra vnútra - s podtitulkami Prezident a premiér trvajú na svojich kandidátoch, Koaliční partneri hrozia odchodom (z vlády) - detailne venuje najnovšiemu vnútropolitickému vývoju v SR.

MSZP vyzvala vládu MR, aby konzultovala zákon o krajanoch so SR a Rumunskom

Budapešť 15. mája (TASR) - Obavy z nedostatočnej medzivládnej diskusie o zákone o Maďaroch v susedných štátoch vyjadrila dnes v Budapešti parlamentná frakcia opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP).

Podľa dokumentu maďarská vláda zadala absenciou vecných rokovaní na adekvátnej úrovni vládam dvoch susedných krajín dôvod na to, aby sa nad zákonom pohoršovali z vnútropolitických príčin. V prípade Rumunska, ani v prípade Slovenska to však nie je opodstatnené, pretože obe krajiny poskytujú vlastným krajanom v zahraničí podobné alebo ešte väčšie úľavy ako predpokladá maďarský zákon. Navyše sa pripravovaná norma nedotýka ich vnútorného právneho poriadku, mienia poslanci MSZP.

Signatári sa domnievajú, že na ochranu Maďarov spoza hraníc sú potrebné konkrétne a rýchle kroky. Vláda premiéra Viktora Orbána by neodkladne mala začať vecné konzultácie na vysokej úrovni s príslušnými vládami, urgentne si vyžiadať názor Demokratického zväzu Maďarov v Rumunsku i Strany maďarskej koalície na Slovensku, aby obaja susedia nemohli udržiavať diskusiu o tejto otázke na programe dňa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 266
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 555
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 327
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 516
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 226
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 584
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Fotka zo zápasu Olympique Lyon - Manchester United.

Cennú remízu si z Londýna nesie Eintracht Frankfurt.


TASR
Slovenský hokejista Matej Kašlík.

Pozrite si góly zo zápasu Švajčiarsko - Slovensko v príprave na MS v hokeji 2025.


a 1 ďalší
Leo Beenhakker.

S „bielym baletom“ vybojoval šesť trofejí vrátane troch španielskych titulov v rade.


TASR
Gólová radosť hráčov Zvolena.

Semifinálová séria sa tak opäť sťahuje na ľad HKM Zvolen.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu