Učitelia píšu každý týždeň hlásenia a sú povinní poučiť žiakov o tom, ako ochoreniu predísť. Novou chrípkou sa doteraz na Slovensku vo vekovej skupine do 19 rokov nakazilo 43 detí a mladých ľudí.
BRATISLAVA. Pandémia novej chrípky už vstupuje aj do škôl. Regionálne úrady verejného zdravotníctva po celom Slovensku totiž vydali nariadenie, ktoré od začiatku školského roka prikazuje všetkým materským, základným a stredným školám hlásiť každý týždeň „dôvody neprítomnosti detí a žiakov na výchovno-vzdelávacom procese".
Úrady verejného zdravotníctva zaujímajú najmä ochorenia na novú chrípku. Do piatka už bolo na Slovensku hlásených 133 prípadov.
Školy podávajú hlásenia
„Dvadsiateho tretieho augusta sme v tejto súvislosti dostali z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave list," vysvetľuje Alena Turčanová, riaditeľka Základnej školy a osemročného gymnázia na Tilgnerovej ulici v Bratislave. V liste bolo uvedené, že každý piatok musia hlásiť odboru epidemiológie regionálneho úradu počet chýbajúcich žiakov a dôvod ich neprítomnosti. Hlásenie podľa nej musia podať aj vtedy, keď za týždeň nikto neochorel.
Riaditeľka poznamenáva, že doteraz na škole nezisťovali dôvod práceneschopnosti žiaka. O novom nariadení už informovali aj rodičov žiakov na rodičovskom združení, potvrdila Turčanová. V škole zatiaľ nijaké ochorenie na novú chrípku nezaznamenali.
Triednické hodiny o chrípke
Michaela Judinyová z úradu verejného zdravotníctva povedala, že nariadenie sa týka všetkých škôl na Slovensku. Okrem hlásení majú podľa Turčanovej školy povinnosť zabezpečiť vzdelávanie zamerané na predchádzanie chrípkovému ochoreniu. „Robili sme o tom triednické hodiny," dodala riaditeľka.
Deti a školáci sú podľa Jarmily Lančovej z úradu verejného zdravotníctva najviac postihnuté chorobnosťou na chrípku. Vo vekovej skupine do 19 rokov sa doteraz u nás nakazilo 43 detí a mladých ľudí. Z celkového počtu nakazených prasacou chrípkou 68 prípadov bolo najviac zatiaľ hlásených v Bratislavskom kraji. Naopak najmenej, iba po štyri prípady, boli zaznamenané v Trenčianskom a Prešovskom kraji.
Odborníci ako účinnú prevenciu proti novej chrípke odporúčajú aj očkovanie proti sezónnej chrípke. Na Slovensku sa však minulý rok dalo proti chrípke zaočkovať len 12,8 percenta populácie. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča až 30 percent. V rebríčku zaočkovanosti krajín Európskej únie sa tak nachádzame na treťom mieste od konca.

Beata
Balogová
