Šéfka sekcie ekonomiky na ministerstve kultúry sa zrejme stále stýka s človekom blízkym Interlanu, od ktorého jej ministerstvo obstaráva pre celý rezort.
BRATISLAVA. Je streda, sedem hodín ráno. Pred domom v novej radovej zástavbe vo Vrakuni stoja dve drahé autá BMW – čierna limuzína a biely hybrid. Na prvom sa vozí 45-ročná Hilda Gajdošová, od roku 2006 riaditeľka sekcie ekonomiky na ministerstve kultúry. Biele BMW je majetok 33-ročného Tomáša Rusinu, bývalého zamestnanca počítačovej firmy Interlan.
Rovnaké autá tam boli v pondelok aj utorok. Sotva by to niekoho zaujímalo – keby firma Interlan nedostala od Gajdošovej ministerstva za jej pôsobenia vo vedúcej funkcii zákazky v hodnote zhruba 292 miliónov korún (9,7 milióna eur). A to všetko po tom, ako dostali zákazky v hodnote desiatok miliónov korún od Slovenského rozhlasu v čase, keď tam Gajdošová pracovala ako štatutárna zástupkyňa alebo riaditeľka úseku ekonomiky.
Auto Tomáša Rusinu, blízkeho firme Interlan, stálo pred domom Hildy Gajdošovej z ministerstva niekoľko dní za sebou.
Zvoníme. Gajdošová sa objaví v krátkych nohaviciach, v jednej ruke drží psa, druhou dvere. Rusina vraj už s ňou nebýva. „On odo mňa teraz odíde.“ Ak už nezdieľajú jednu domácnosť, prečo stojí jeho BMW skoro ráno pred jej domom? „Spal som tam,“ prizná Rusina. „Stále tam mám niektoré veci.“
Tvrdí však, že už viac ako tri roky spolu nechodia, a rovnaký čas nepracuje pre Interlan, takže ťažko by vraj mohol ovplyvniť nejaké tendre v prospech firmy. S tým súhlasí Gajdošová. „To, že pre tú firmu pracuje, nemôžem ovplyvniť.“
Rámcová dohoda
Kľúčový moment vo vzťahu medzi firmou Interlan a ministerstvom kultúry sa stal v máji 2007, keď spolu podpísali rámcovú dohodu, podľa ktorej Interlan dodnes dodáva výpočtovú techniku pre celý rezort. Firma vyhrala verejnú súťaž. „Ponuku predložili štyria uchádzači, rozhodujúcim kritériom bola cena. Víťazom sa stala skupina dodávateľov Interlan a IBM Slovensko,“ povedal hovorca ministerstva Jozef Bednár. „Výsledok súťaže nikto nespochybnil ani neboli uplatnené revízne postupy.“
Ministerstvo podľa Bednára zaplatilo skupine vedenej Interlanom zhruba 260 miliónov korún (8,7 milióna eur), čiže asi o milión eur menej, než ukazuje Vestník verejného obstarávania. Rozdiel v sumách nevysvetlil.
„Pod rámcovú zmluvu je zahrnutý celý rezort kultúry, nielen samotné ministerstvo,“ dodal Miroslav Hrobár, predseda predstavenstva Interlanu. „Jednotlivé dodávky sa potom špecifikujú buď objednávkami, alebo dodatkovými zmluvami, ktoré upresňujú najmä technické parametre dodávok.“
Nielen ministerstvo, ale aj príspevkové organizácie sú zrejme s dohodou spokojné. Interlan napríklad dodal novú počítačovú sieť pre Slovenskú knižnicu pre nevidiacich v Levoči. „Práce boli realizované firmou Interlan vysoko profesionálne a včas,“ píše sa vo výročnej správe knižnice za rok 2008.
Nesledujeme ich
Nie je jasné, či v kritickom období v máji 2007 Rusina ešte stále pracoval pre Interlan. Sám hovorí, že odchádzal „niekedy v roku 2006, no neviem presne“. Firma nechcela dátum prezradiť. „Pracovnoprávne náležitosti našich zamestnancov súčasných ani bývalých nemáme záujem zverejňovať, ani akékoľvek ďalšie informácie o nich,“ povedal Hrobár.
Keď sme chceli nechať telefonický odkaz pre Rusinu vo firme, v ktorej vraj dávno nepracuje, pani, ktorá zdvihla telefón, nám ochotne vyšla v ústrety. „Nemôžem vám dať jeho mobil, ale dám mu vaše číslo, ak mi to nadiktujete,“ povedala.
Rovnako aj Gajdošová a šéf Interlanu Hrobár hovorili o vzťahu medzi Rusinom a firmou v prítomnom čase - ako keby bol stále aktuálny. „Do súkromných vecí našich zamestnancov nezasahujeme,“ povedal Hrobár. „Vzťahy pána Rusinu vám potvrdiť nevieme jednoducho preto, že ich nesledujeme.“
Oficiálne tam nespal
Vzťah medzi Rusinom a Gajdošovou je pre nich zrejme Achillovou pätou. Po tom, ako sme ju v jej dome navštívili skoro ráno, poslala šéfka ekonomiky do redakcie oficiálne stanovisko, podľa ktorého „nebývam dlhodobo s Tomášom Rusinom, už dlhší čas s ním nemám žiadny vzťah“.
Rusina zase autora článku pozval na obed, kde povedal, že síce u nej spal, ale v skutočnosti má vážny vzťah s inou ženou, a navyše „nechodím za pani Gajdošovou, ale za jej synom Mariánom“. Potom poslal e-mail, kde navrhol odstrániť informáciu, že u nej spal.
„U pani Gajdošovej som nespal, bol som si tam ráno iba pre veci,“ dopĺňal. Nakoniec, keď sme mu volali pre vyjasnenie zjavného rozporu, povedal, že „nemôžem si dovoliť tvrdiť, že som tam spal. Mal by som vážny problém, hlavne u mojej priateľky. Takže oficiálne som tam nespal.“
Gajdošová: Rusina odo mňa odíde
Pred jej domom sme sa zhovárali s HILDOU GAJDOŠOVOU, generálnou riaditeľkou sekcie ekonomiky ministerstva kultúry.
Bývate tu s Tomášom Rusinom, ktorý pracuje pre Interlan. Táto firma získala zhruba 290 miliónov korún v zákazkách od ministerstva kultúry a to od času, keď ste tam nastúpili ako šéfka ekonomiky. Je to podľa vás v poriadku?
Už nežijem s pánom Rusinom.
Ale toto biele BMW, zaparkované pred vaším domom, je jeho auto, nie?
Áno, je to jeho auto, ale my momentálne nie sme spolu. On si postupne berie veci. My už spolu nie sme. Nikdy u mňa nemal ani trvalé bydlisko, len korešpondenčnú adresu. Býva v Trnave. Je to prekvapujúce, že mi kladiete takéto otázky.
Takéto súvislosti jednoducho vyvolávajú otázky.
Ja som s pánom Rusinom bola v priateľskom vzťahu, ale to je celé. Žiadne rodinné väzby medzi nami nie sú, a na druhej strane, to, že pre tú firmu pracuje, nemôžem ovplyvniť. Navyše, on odo mňa teraz odíde.
Tom Nicholson

Beata
Balogová
