BRATISLAVA. Prípadov, keď hovorcovia prekračujú svoje kompetencie alebo náplň práce, pribúda. Vyhadzujú novinárov z tlačoviek, navážajú sa do nich či nedvíhajú telefóny. Ich imidž potom vylepšujú vzorní hovorcovia, ktorých prácu oceňujú aj samotní novinári v ankete o najlepšieho hovorcu.
Hovorcovia – rebelanti
Keď v januári nevpustil na prezidentovu tlačovku Gašparovičov hovorca Marek Trubač redaktorku TV Joj Janu Krescanko-Dibákovú, Asociácia hovorcov Slovenska ho vyzvala, aby sa jej ospravedlnil. Ocenený hovorca roka 2007 radšej z asociácie vystúpil. Počas volebnej noci zasa nechal predo dvermi redakciu časopisu .týždeň.
Negatívnych skúseností majú novinári s hovorcami viac. Médiá najčastejšie menovali hovorkyňu predsedu vlády Silviu Glendovú, ktorá ich ignoruje alebo sa naváža do novinárskej profesionality.
„Najlepšie sa redaktorom spolupracuje s hovorcami, ktorí zdvíhajú telefón, snažia sa získať relevantné odpovede na naše otázky a predovšetkým v prípade, že informáciu nezískajú, na rovinu a včas to redaktorovi oznámia,“ povedal šéfredaktor spravodajstva Markízy Lukáš Diko.
Novinár Lukáš Milan z Pravdy má skúsenosť, že viazne komunikácia s ministerstvom životného prostredia. To sa v posledných mesiacoch zmietalo v škandáloch a odvolávaní ministrov. „Naopak, veľmi ochotný a kompetentný je menej známy hovorca ozbrojených síl Milan Vanga,“ povedal Milan.
Hovorcovia aj novinári, ktorých denník SME oslovil, sa zhodli, že najťažšie sa získavajú a sprostredkúvajú informácie od politikov. Niektorí hovorcovia priznali, že novinárom adresujú slová, s ktorými nie sú vnútorne stotožnení. Pre možné spory s nadriadenými zostali v anonymite.
Viazne komunikácia
Hovorca ministra vnútra Roberta Kaliňáka Erik Tomáš, naopak, vidí problém v individuálnych prípadoch novinárov v neprofesionalite a neochote počúvať argumenty. Vzájomnú komunikáciu s médiami však považuje za dobrú. „Veľmi dobre sa mi spolupracuje napríklad s televíziami, na druhej strane sú asi dve-tri médiá, kde dlhodobo pociťujem komunikačný problém, ale bolo by odo mňa neprofesionálne ich konkretizovať,“ povedal bývalý novinár Tomáš.
Na komunikáciu s novinármi sa nesťažuje hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči. S médiami má vraj korektné vzťahy. Inak to vidia novinári, ktorým ministerstvo posiela odpovede na otázky verejne cez agentúrny servis. „Myslím, že doteraz sa nikto oficiálne nesťažoval na môj postup pri práci hovorcu,“ povedal Jurči.
Hovorkyňa rezortu školstva Dana Španková povedala, že v práci nerozlišuje novinárov na „dobrých a zlých“. Zrejme preto sa viacerým novinárom spolupracuje s bývalou moderátorkou Joj a STV veľmi dobre.
Maruška: Hovorca by nemal byť papagájom
O práci hovorcov v štátnej správe hovorí MARTIN MARUŠKA, hovorca expremiéra Dzurindu.
Sledujete prácu hovorcov, zmenilo sa niečo?
Venujem sa politickému marketingu, tak popritom sledujem aj ich prácu. Sú dve skupiny hovorcov. Tí, ktorí sú fundovanejší, majú odborné vedomosti, ktoré vedia rýchlo spracovať a potom hovorcovia, o ktorých sa veľa nevie. Toto sa oproti obdobiu predchádzajúcej vlády nezmenilo.
V súčasnosti však aj profesionálny hovorca subjektívne vstupuje do vzťahu novinára a politika.
To nie je úloha a ani náplň práce hovorcu. Hovorca by nemal vykazovať novinárov z tlačoviek či ich verejne osočovať. Samozrejme, komunikácia s novinármi je jeho náplňou či už cez vyjadrenie, ktoré do médií dá alebo to môže byť aj v rovine off record, teda obsahového informovania. Čo sa týka priameho vstupovania či cielenej konfrontácie voči individuálnym novinárom, to by hovorcovia nemali robiť.
Kde je teda miesto hovorcu v tomto vzťahu?
Hovorca by nikdy nemal byť s novinárom kamarát a naopak, ale mali by mať vzájomný vzťah založený na slušnosti a rešpekte. Nikdy si nevybudujete vzájomnú dôveru a profesionálnu komunikáciu, ak jedna strana je arogantná. Hovorca nesmie reagovať na novinárov agresívne, nedvíhať im telefóny alebo odpovedať mimo toho, čo sa oni pýtajú. Mal by vedieť, že nie je celebrita, ale naopak, že robí PR svojmu šéfovi a už vôbec by si nemal dovoliť vyhrážať sa novinárom.
Vy ste mobil novinárom zodvihli vždy?
Takmer vždy áno. Držal som sa jednej tézy, že nebudem rozlišovať medzi novinármi. Veľakrát aj dnes dochádza k tendencii, že hovorcovia novinárov uprednostňujú. Často sú ochotnejší pri rešpektovanom novinárovi, či redaktorovi z televízie a uprednostnia ho pred novinárom z agentúry, denníka alebo nebodaj z internetového portálu. Novinári by však tiež nemali zabúdať, že aj hovorca je len človek, ktorý má aj osobný život. Mal som skúsenosť, keď v nedeľu na obed jedna novinárka chcela odpoveď a nenechala si vysvetliť, že to nejde, až to skončilo vzájomným atakom.
Jedno je mobil zdvihnúť, ale otázne je, či ste aj poskytli odpovede.
Vždy som sa snažil informáciu novinárom zabezpečiť, čo bolo aj mojou povinnosťou alebo som im nemal problém povedať, že ju nemám a sprostredkuje ju niekto iný. Tiež treba rozlíšiť o akú informáciu ide. Keď ide o veci podliehajúce zákonu o slobodnom prístupe k informáciám, je jasne dané, aké informácie musím poskytnúť. Iné sú overovania rôznych klebiet či politické otázky, ktoré sa novinári pýtajú. Vtedy by mal hovorca slušne vysvetliť prečo niekedy nevie poskytnúť odpoveď.
Všetko ste museli mať s expremiérom odkonzultované alebo išli odpovede i bez jeho vedomia?
Keď som dostal otázky, bolo mojou úlohou vyselektovať či je to informácia, o ktorej premiér vedieť musí alebo či to dokážem zmanažovať sám. Obvykle, keď som informácie mal, bolo potrebné, aby premiér rozhodol o tom, či takáto informácia môže ísť von. Vtedy som zašiel za ním s už pripravenou odpoveďou.
Hovorcovia prezentujú aj názory, s ktorými nemusia vnútorne súhlasiť. Vám sa to nestávalo?
Nikdy som nepovedal niečo, s čím som nebol osobne stotožnený. Hovorca by nemal klamať či osočovať. Vždy som najskôr musel dôkladne pochopiť, o čom daná informácia je, až tak som ju mohol prezentovať. Hovorca nemôže byť papagáj, že povie to, čo mu napíšu. Stávalo sa, že poradca napísal stanovisko, v ktorom boli tvrdé slová. Na rovinu som povedal, že toto nie je moja práca a úloha hovorcu. Toto môže hovoriť politik, ale nie hovorca.Ján Glovičko
Hovorcom roka 2009 je Ján Bača
Aj keď sa zdá, že všetci hovorcovia kryjú chrbát šéfom, novinári rozlišujú medzi zlým a dobrým hovorcom. Tento rok vyhral anketu hovorca U. S. Steel Košice.
BRATISLAVA. Tohtoročný absolútny víťaz v súťaži Hovorca roka je príkladom, že aj prácu menej známeho hovorcu si môžu zástupcovia médií, PR či kolegovia všimnúť. Ján Bača hovorí za U. S. Steel od roku 2003 a s médiami je v kontakte najmä v krízových situáciách.
Na svojej práci v súkromnom sektore má Bača rád komunikáciu aj prostredníctvom iných aktivít, ako len kontakt s novinármi.
„Napríklad spolupráca so školami, lokálnou komunitou a mimovládnymi organizáciami. V U. S. Steel sa mi pozdáva to, že hovoríme o tom, čo robíme a hlavne robíme to, čo hovoríme,“ obhajuje hovorcovstvo Bača.
Hovorca roka vraví, že v krízových situáciách sú preňho rozhodujúce overené informácie v správny čas a spolupráca s krízovým tímom.
Ján Glovičko

Beata
Balogová
