„Politický boj“ prinútil predsedu banskobystrického okresného súdu stiahnuť disciplinárny návrh.
BRATISLAVA. V piatok ju ministerka spravodlivosti Viera Petríková za HZDS vyzliekla zo sudcovského talára. V sobotu ju doň opäť obliekla.
Sudkyňa Okresného súdu v Banskej Bystrici Jana Dubovcová bude zrejme čoskoro opäť súdiť. Jej nadriadený a šéf Okresného súdu v Banskej Bystrici Ľubomír Bušík stiahol návrh na jej disciplinárne stíhanie, čo ministerka vzala na vedomie.
- Niektoré kotrmelce vám vyslúžia potlesk, iné zlomia väzy. Tie, čo predviedli ministerka spravodlivosti Petríková a šéf okresného súdu Bušík, patria do druhej kategórie. Stĺpček Lukáša Filu: Akrobati
- HZDS a Mečiar si snažia súdnictvo sprivatizovať. Záleží len na premiérovi Ficovi, či im to zatrhne a ministerstvo spravodlivosti im zoberie. Komentár Juraja Hrabka: V rukách premiéra Fica
„Dnes popoludní som telefonicky oznámil ministerke Petríkovej, že sťahujem disciplinárny návrh na sudkyňu Janu Dubovcovú. Dôvodom je skutočnosť, že táto otázka sa stala predmetom politického boja, ktorý sa prenáša do súdnictva,“ povedal Bušík v sobotu.
Podľa sudkyne Dubovcovej by mali odvolať práve Bušíka. Ukázal, že funguje podľa politického tlaku. Predsedníctvo KDH v sobotu rozhodlo, že na mimoriadnej schôdzi parlamentu bude chcieť odvolať ministerku. Dôvodom majú byť práve disciplinárne konania proti sudcom, ktoré sú podľa KDH „návratom do komunistických čias“.
Bušík síce stiahol návrh na stíhanie Dubovcovej, naďalej však trvá na tom, že potrestanie sudkyne za kritické vystupovanie v médiách či za podpis pod internetovou kampaňou Aliancie Fair-play Červená pre Harabina, je opodstatnené.
Premiér Robert Fico v sobotu povedal, že by „ani v teoretickej rovine nemala vzniknúť situácia, aby bol človek odvolaný z funkcie pre vyslovenie kritických alebo politických názorov“.
Opozícia ďalej žiada Petríkovej odchod
Aj po stiahnutí disciplinárneho návrhu voči banskobystrickej sudkyni Jane Dubovcovej jej nadriadeným trvá KDH na odvolávaní ministerky spravodlivosti Viery Petríkovej za HZDS. Podpredseda hnutia Daniel Lipšic si zmenu názoru šéfa banskobystrického okresného súdu Ľubomíra Bušíka i ministerky vysvetľuje tlakom verejnosti.
„Vláda Roberta Fica reaguje len na tlak verejnej mienky. Keď ministerka zistila, že verejná mienka sa tvrdo postaví proti takýmto praktikám v justícii, tak zrazu zmenila názor,“ myslí si Lipšic.
Odvolávať chcú v októbri
Na zvolanie mimoriadnej schôdze potrebuje KDH s deviatimi poslancami ďalších aspoň 21 podpisov, o podpore preto rokuje najmä s opozičnou SDKÚ. Tá prostredníctvom svojej poslankyne a bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej potvrdila, že strana svojim poslancom navrhne iniciatívu podporiť.
Podľa Lipšica by mal šéf kresťanských demokratov Ján Figeľ osloviť aj SMK a nezávislých poslancov hlásiacich sa k opozícii, pričom odvolávať by sa malo ešte pred začiatkom októbrovej schôdze parlamentu.
Hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči označil snahy KDH za „tragikomédiu, „pretože odvolávať ministerku spravodlivosti, ktorá nepodala ani jeden disciplinárny návrh proti sudcom, oproti viac ako 70 disciplinárnym návrhom z éry ministra Daniela Lipšica, je strata politickej súdnosti“.
Na prípad sudkyne Dubovcovej v sobotu reagoval aj premiér Robert Fico, podľa ktorého ani „v teoretickej rovine by nemala vzniknúť situácia, keď by bol človek odvolaný z funkcie pre vyslovenie kritických alebo politických názorov“.
Sám vraj mal podobnú skúsenosť, keď ho v roku 2000 Lipšic ako vtedajší vedúci úradu na ministerstve spravodlivosti odvolal z funkcie vládneho agenta pri Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Dôvodom boli podľa premiéra jeho opozičné názory. Lipšic tvrdí, že Fico bol odvolaný potom, ako sa stal šéfom politickej strany Smer.
Posvietia si na Buľubášovú
Ministerstvo spravodlivosti sa v sobotu vyjadrilo aj k ďalšiemu prípadu – Petríková sa chystá z funkcie odvolať predsedníčku Okresného súdu Bratislava I Gabrielu Buľubášovú, na ktorú padlo podozrenie, že sa koncom júna snažila ovplyvniť rozhodovanie trestnej sudkyne Marty Laukovej.
Tá vraj dostala papierik s odkazom, aby obvineného z prevádzačstva prepustila z väzby. Keď to odmietla a obrátila sa na prokuratúru, Buľubášová ju preradila na civilný úsek.
Buľubášová označila podnet za reakciu na preradenie, ktorého dôvodom mal byť „nekvalitný a slabý výkon v trestnom úseku“. Petríková chce teraz prípad nechať objektívne vyšetriť.
Dubovcová: Predsedu súdu musia odvolať
V piatok si prevzala rozhodnutie o pozastavení výkonu funkcie, v sobotu jej zavolal predseda súdu, že už to neplatí. Sudkyňa JANA DUBOVCOVÁ.
Cítite sa ako víťaz?
Stále mám dočasne pozastavený výkon funkcie, kým mi nebude doručené rozhodnutie ministerky, ktorým zruší svoje pôvodné rozhodnutie. Nevnímam to ako víťazstvo mojej osoby, ale obrovského tlaku verejnej mienky. Ohlasy boli veľmi silné. Návrh na moje disciplinárne stíhanie bol v 21. storočí úplne absurdný.
Predseda súdu vyhlásil, že návrh na vaše stíhanie sťahuje, lebo sa stalo predmetom politického zápasu. Nepriznal tým, že je v područí politických tlakov?
Presne tak. Jednoznačne ukázal, ako funguje – podľa politického tlaku. Ak je predseda súdu presvedčený o tom, že sudca sa dopustil takého závažného skutku, za ktorý by mal byť vyzlečený z talára a nemôže ani sekundu súdiť, tak neexistuje taká situácia, že by mohol návrh zobrať späť.
Nemali by ho odvolať z funkcie?
Samozrejme, že áno. V normálnej zdravej demokratickej krajine áno.
Prečo sa podľa vás rozhodol vziať návrh na stíhanie späť?
Bol vyvinutý obrovský tlak verejnosti. Ozývali sa aj ľudia zo zahraničia, mimovládne organizácie, médiá. Disciplinárne konania sa stali verejnou témou a politici zo všetkých strán sa tým museli začať zaoberať. Našťastie, zvíťazilo právo na slobodu prejavu a myslenia a dúfam, že to tak zostane a nezačnú sa hľadať iné zámienky. Navyše takéto disciplinárne konania stále trvajú – voči doktorke Kuchtovej, voči doktorovi Paludovi, doktorovi Růžičkovi.
Asi pred rokom ste povedali, že sudcovia sa boja ozvať. Ozýva sa ich teraz viac?
Je to záhada aj pre rôznych nestranných pozorovateľov. Najdôležitejšie poznanie je, že sudcovia sa ani po tomto všetkom neprestali správať vo vzťahu k predstaviteľom správy súdov ako podriadení. V tomto sa zatiaľ zmenilo veľmi málo, ale verím, že aj tento môj príklad pomôže tomu, aby sa sudcovia začali dívať na veci slobodnejšie.Monika Tódová
Podozrivé stíhania
Darina Kuchtová - Krajský súd Bratislava
- disciplinárne stíhaná, pretože svedčila proti sudcovi Pavlovi Polkovi,
- prvostupňový súd ju uznal za vinnú, od navrhnutého trestu, ktorým mali byť zrážky 15 percent z platu počas troch mesiacov, upustil,
- sudkyňa kritizovala ministra spravodlivosti Štefana Harabina; v minulosti pomáhala zaviesť reformu súdnictva.
Peter Paluda - Najvyšší súd
- disciplinárne stíhaný, pretože podal na predsedu súdu Štefana Harabina trestné oznámenie a kritizoval ho v médiách,
- návrh dala Súdna rada, ktorá mu zároveň pozastavila výkon funkcie,
- disciplinárny súd zatiaľ nerozhodol; hrozí mu odvolanie z funkcie sudcu.
Milan Růžička - Okresný súd Veľký Krtíš
- disciplinárne stíhaný za sedemročné prieťahy v exekučnom konaní; sudca sa bráni, že nemôže spôsobiť prieťahy v konaní, ktoré nebolo,
- disciplinárny súd zatiaľ nerozhodol; hrozí mu odvolanie z funkcie sudcu,
- sudca v minulosti kritizoval ministra Harabina.
Anna Benešová - Krajský súd Bratislava
- disciplinárne stíhaná, lebo nepovolila zvukový záznam na pojednávaní; tvrdí, že konanie proti nej sa začalo po tom, čo odmietla rozhodovať v žalobách Štefana Harabina proti médiám tak, ako jej naznačovalo vedenie súdu,
- namiesto odvolania z funkcie ju prvostupňový súd navrhol preložiť na okresný súd.
Veronika Prušová

Beata
Balogová
