BRATISLAVA. Stereotypný obraz staroby v spoločnosti, stotožňovaný s chudobou, naivitou a stratou krásy. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa nadácia Socia rozhodla realizovať kampaň s názvom Tu som doma.
Jej cieľom je vyvolať diskusiu o tom, čo považuje verejnosť za dôstojný život v starobe. "Kampaň odpovedá na otázku, ako sa žije našim seniorom v spoločnosti, konkrétne v Bratislave," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave výkonný riaditeľ nadácie Vladislav Matej.
Seniori sú najpočetnejšou sociálnou skupinou, ktorá je odkázaná na sociálne služby. "Najvážnejším problémom je, že prebiehajú dva civilizačné trendy - starnutie populácie a urbanizácia, ktoré vyvolávajú úplne iné otázky ako pred 20 - 30 rokmi. Základná otázka je, aké je miesto starých ľudí v našej spoločnosti, kto sa o nich bude starať," konštatoval Matej. Podľa jeho slov by to mala byť predovšetkým rodina, obce a nakoniec štát.
Za najvhodnejšiu alternatívu považuje nadácia terénnu opatrovateľskú službu. "Určite je dobré, aby mestá a obce v prvom rade rozvíjali terénne služby a, samozrejme, v prípadoch, keď už senior nemôže žiť sám, aj pobytové služby," dodal Matej.
Podľa štúdie WHO považujú starší ľudia pre svoj život v spoločnosti v meste za najdôležitejšiu prioritu vôľu žiť v kruhu vlastnej rodiny. Medzi ich ďalšie priority patria bezbariérové a bezpečné bývanie, fyzicky a finančne dostupná doprava, zamestnanie, účasť na živote spoločnosti, úcta a rešpekt, pocit potrebnosti či dostupnosť zdravotných a sociálnych služieb.
Súčasťou kampane je aj verejná zbierka, ktorej výnos sa použije na pomoc terénnym sociálnym službám podporujúcim slogan Tu som doma. Nadácia pripravila výstavu fotografií Daniely Kapráľovej "Zuzanka. Pomož, Bože, rano vstati" a tiež autorské čítanie kníh pre deti a ich starých rodičov. Odbornej verejnosti sa bude venovať konferencia "Seniori - výzva aj pre Bratislavu", ktorá sa uskutoční 10. novembra v aule Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.