AKTUALIZOVANÉ 15:11

Exposlanca Karlina súd oslobodil spod obžaloby za korupciu

Dôkazy, ktoré predložila polícia a prokuratúra, nestačili súdu na odsudzujúci verdikt. Podľa sudcu je v kauze množstvo zásadných rozporov a pochybností.

(Zdroj: SME - Vladimír Šimíček)

Dôkazy, ktoré predložila polícia a prokuratúra, nestačili súdu na odsudzujúci verdikt. Podľa sudcu je v kauze toľko zásadných rozporov a pochybností, že nemohol rozhodnúť inak, ako v prospech obžalovaných.

Text agentúry ČTK sme o 15:11 nahradili autorským článkom SME

BANSKÁ BYSTRICA. Sudca Okresného súdu Banská Bystrica oslobodil bývalého poslanca parlamentu za HZDS Gabriela Karlina, ktorý šesť rokov čelil obžalobe z korupcie.

Rovnako rozhodol aj v prípade jeho straníckeho kolegu Milana Mráza.

Kauza pol miliónového úplatku, ktorého časť mala ísť podľa obžaloby na financovanie kancelárie HZDS, bude pokračovať. Špeciálny prokurátor sa priamo na pojednávaní voči verdiktu odvolal. Rozsudok však nekomentoval.

Hlavným aktérom kauzy nebolo do reči. Karlin odmietol komentovať rozsudok a novinárom povedal, „dajte pokoj". Mráz vyhlásil len to, že konečne sa ukázala spravodlivosť, „škoda len že až po šiestich rokoch".

Proces sa ťahá roky

Proces s Karlinom, prvým slovenským poslancom obžalovaným z korupcie, sa ťahá už takmer šesť rokov. Na prípade sa vystriedali dvaja sudcovia a dvaja prokurátori. Jeden a pol roka trvali len analýzy telefonických odposluchov, ktoré mali vyvrátiť pochybnosti obhajoby, že ich polícia upravovala. Z niekedy aktívnych funkcionárov Mečiarovho HZDS sa počas procesu stali dôchodcovia.

Aj keď na začiatku procesu sa zdalo byť všetko jasné, pretože polícia našla úplatok v poslancovom kufríku, obhajobe sa podarilo rozbiť ťažiskové dôkazy prokuratúry a spochybniť výpoveď hlavného a jediného svedka Juraja Hromadu. Sudca Roman Reistetter tvrdí, že rozhodol podľa procesnej zásady - v prípade pochybností v prospech obžalovaných.

Dôkazy nestačili

„Pri dokazovaní sa objavilo toľko zásadných pochybností, že bolo treba obžalovaných oslobodiť," vyhlásil.

Sudca hovorí, že vyhodnocoval dve skupiny dôkazov. V neprospech obžalovaných hovoria výpoveď korunného svedka Juraja Hromadu, odposluchy, a to, že polícia našla obálku s peniazmi v Karlinovom kufríku.

Polícia však pravdepodobne urobila pri realizácii prípadu chyby. Podľa Reistettera policajný agent a svedok vypovedal rozporuplne a jeho činnosť bola vraj na hrane právomocí. Sudca spochybnil aj motív odovzdania úplatku, pretože v tom čase bola súťaž na výstavbu telocvične už uzavretá.

Dôležité časti odposluchov boli podľa sudcu nejasné a komunikácia zahmlená, takže sa nedalo s istotou určiť, či agent a obžalovaný hovoria o úplatku. Na odovzdanej obálke a peniazoch sa nenašli žiadne odtlačky. Dôkazy označené špeciálnym práškom dokonca nezanechali na prstoch obžalovaných žiadne stopy, takže súdu nebolo jasné, kto vložil peniaze do kufríka. Znalci tiež s absolútnou istotou nevylúčili zásahy do odposluchov.

„Z uvedeného možno usúdiť, že časť dôkazov usvedčuje najmä Gabriela Karlina z určitej trestnej činnosti, ale sú aj dôkazy, ktoré hovoria v jeho prospech," argumentoval sudca.

Pol milióna našli v kufríku

Prípad začal v novembri roku 2003. Približne dvadsaťminútová schôdzka troch mužov v krajskej kancelárii HZDS v Banskej Bystrici skončila s polmiliónovou obálkou v kufríku poslanca HZDS Karlina a jeho zadržaním, spolu s vtedajším straníckym kolegom a riaditeľom Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Mrázom. Obidvaja si odsedeli viac ako tri mesiace vo väzbe. Prokurátor žiadal pre obidvoch dva a pol ročný trest.

Podnikateľ, ktorý peniaze do sídla hnutia priniesol, bol poslancov rodinný priateľ. Juraj Hromada bol v tom čase už agentom a spolupracoval s políciou. Po odovzdaní úplatku a vopred dohodnutom signále zasiahla polícia, ktorá celý priebeh akcie monitorovala cez odpočúvacie zariadenie.

Pri rýchlom policajnom zásahu v kancelárii HZDS našli policajti označenú obálku s peniazmi práve v Karlinovom kufríku. Na poslancových prstoch však nenašli reflexný prášok. Vyšetrovatelia to neskôr vysvetľovali tým, že materiál, ktorým označili obálku s peniazmi, bol pravdepodobne poškodený. Sudca argumentáciu neprijal.

Exposlanec HZDS Karlin tvrdí, že mu niekto úplatok podhodil do kufríka. „Je v tom plno špiny, intrigy a prejudikovanie štátnych činiteľov s cieľom potupiť a diskreditovať moju osobu," konštatoval pred niekoľkými rokmi.

Obvinenia popiera

Karlin predniesol súdu počas procesu niekoľko verzií. Tvrdil napríklad, že sa podieľal na odhalení korupcie, ale prišiel aj s teóriou, že na jeho diskreditácii pracovala Slovenská informačná služba. Exposlanec o sebe vyhlasuje, že je „nevinnou obeťou politicko-ekonomického komplotu istých skupín a štátu. Bola to pasca, ktorú zneužili a vyšlo z toho toto".

Mráz poprel všetky obvinenia a povedal, že nemá s úplatkom nič spoločné. Potvrdil, že podnikateľ Hromada počas rozhovoru vytiahol obálku a povedal mu, „tu máte tých 500 tisíc korún" a pokračoval: „Povedal som, no dovoľte, postavil som sa a otočil som sa k oknu. Keď som sa otočil späť, obálku ani peniaze som už nevidel".

Mráz od začiatku tvrdil, že peniaze nikdy nežiadal. Celú kauzu označil za komplot Karlina a korunného svedka Hromadu. „Je mi z toho zle od žalúdka," dodal.

Prvé pojednávanie v korupčnej kauze sa začalo začiatkom júla roku 2004. Rok na to, v máji, okresný sudca odsúdil Karlina na jeden rok nepodmienečne a pokutu 100-tisíc korún. Mráza vtedy oslobodil.

Krajský súd v Banskej Bystrici rozsudok zrušil začiatkom roku 2006. Predseda odvolacieho senátu Arnošt Škorpil bol nespokojný s rozhodnutím súdu aj s dôkaznou situáciou. Nepriamo tým potvrdil včerajšiu Reistetterovu argumentáciu.

"V prípade došlo k viacerým nedostatkom, procesným chybám, chybným aj pochybným skutkovým zisteniam a pravdepodobne aj k porušeniu trestného zákona. Chyby boli už v prípravnom konaní a možno uvažovať aj o tom, že zásah polície bol predčasný," vyhlásil v odôvodnení rozhodnutia Škorpil.

Chronológia Karlinovho prípadu
 • 25. novembra 2003 - Polícia zadržala poslanca Národnej rady SR za ĽS-HZDS Gabriela K. spoločne s vedúcim Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milanom M. údajne pri preberaní polmiliónového úplatku. Udalosť sa odohrala priamo v kancelárii poslanca za ĽS-HZDS v Banskej Bystrici.
 • 26. novembra 2003 - Mandátový a imunitný výbor NR SR vyjadril súhlas so zadržaním poslanca Gabriela K.
 • 27. novembra 2003 - Poslanci parlamentu vydali na mimoriadnej schôdzi Gabriela K. na trestné stíhanie.
 • 28. novembra 2003 - Sudca Okresného súdu v Nitre rozhodol o vzatí do väzby obvinených poslanca NR SR Gabriela K. a Milana M.
 • 4. decembra 2003 - Katarína Tóthová z ĽS-HZDS zložila poslanecký sľub a zasadla do poslaneckej lavice ako náhradníčka za Gabriela K.
 • 3. marca 2004 - Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii, odbor boja proti korupcii ukončil vyšetrovanie poslaneckej úplatkárskej aféry a pripravil pre prokurátora návrh na podanie obžaloby.
 • 4. marca 2004 - Senát Krajského súdu v Nitre prepustil z väzby na slobodu poslanca NR SR Gabriela K. a bývalého vysokého úradníka Banskobystrického samosprávneho kraja Milana M.
 • 14. apríla 2004 - Prokurátor Krajskej prokuratúry v Nitre podal obžalobu na obvinených poslanca NR SR Gabriela K. a bývalého vysokého úradníka Banskobystrického samosprávneho kraja Milan M.
 • 8. júla 2004 - Na Okresnom súde v Banskej Bystrici sa začalo hlavné pojednávanie s poslancom Národnej rady SR Gabrielom K. a riaditeľom Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milanom M. obžalovanými z trestného činu brania úplatku a inej nenáležitej výhody.
 • 23. decembra 2004 - Na Okresnom súde v Banskej Bystrici pokračovalo hlavné pojednávanie s poslancom NR SR Gabrielom K. a riaditeľom Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milanom M.
 • 28. februára 2005 - S podozrením na srdcovú príhodu hospitalizovali v nemocnici vo Veľkom Krtíši poslanca NR SR Gabriela K. Z nemocnice ho prepustili 8. marca.
 • 3. mája 2005 - Záverečnými rečami pokračovalo na Okresnom súde v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s poslancom NR SR Gabrielom K. a riaditeľom Úradu BBSK Milanom M.
 • 9. mája 2005 - Nepodmienečný trest 12 mesiacov odňatia slobody vymeral samosudca banskobystrického Okresného súdu poslancovi NR SR Gabrielovi K., ktorého obžalovali zo spáchania trestného činu brania polmiliónového úplatku. Odpykať si ho má v I. nápravno-výchovnej skupine. Sudca mu udelil aj finančný trest 100.000 korún. Druhého obžalovaného - riaditeľa Úradu BBSK Milana M. samosudca spod obžaloby v plnom rozsahu oslobodil. Voči rozsudku sa odvolala prokurátorka a Gabriel K.
 • 16. augusta 2005 - Spis v úplatkárskej kauze poslanca Národnej rady SR Gabriela K. a riaditeľa Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milana M. doručili na Krajský súd v Banskej Bystrici.
 • 23. februára 2006 - Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici zrušil rozsudok tamojšieho prvostupňového okresného súdu v kauze poslanca Národnej rady SR za ĽS-HZDS Gabriela K. a bývalého riaditeľa Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milana M. Vec vrátil OS na nové konanie a rozhodnutie.
 • 11. decembra 2007 - Na Okresnom súde Banská Bystrica sa malo začať a nezačalo sa opätovné pojednávanie prípadu kauzy bývalého poslanca Národnej rady SR Gabriela K. (ĽS-HZDS) a bývalého riaditeľa Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milana M. Dvaja z ich štyroch advokátov sa totiž ospravedlnili, samosudca preto určil nový termín pojednávania.
 • 7. februára 2008 - Na Okresnom súde Banská Bystrica sa začalo opätovné pojednávanie kauzy bývalého poslanca Národnej rady SR Gabriela K. (ĽS-HZDS) a bývalého riaditeľa Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milana M.
 • 10. apríla 2008 - Na Okresnom súde v Banskej Bystrici pokračovalo pojednávanie kauzy bývalého poslanca Národnej rady SR Gabriela K. (ĽS-HZDS) a bývalého riaditeľa Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milana M., keďže v procese prišlo k zmene zákonného sudcu. Po piatich rokoch sa opäť uskutočnil výsluch korunného svedka Juraja H. Ten pred súdom vyhlásil, že prípad bola špinavá politická hra niektorých lobistických skupín, pre ktoré boli obžalovaní Gabriel K. a Milan M. nepohodlní.
 • 11. apríla 2008 - Na Okresnom súde v Banskej Bystrici pokračovalo opätovné pojednávanie kauzy bývalého poslanca Národnej rady SR Gabriela K. (ĽS-HZDS) a bývalého riaditeľa Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milana M. Pred súdom vypovedal vyšetrovateľ prípadu zo žilinského Úradu boja proti korupcii Policajného zboru, ktorý sa zúčastnil na akcii pri zadržaní obžalovaných v Krajskej kancelárii ĽS-HZDS v Banskej Bystrici, keď agent a korunný svedok Juraj H. odovzdával obžalovaným označených 500.000 Sk (15.462,64 eura). Pred súdom vypovedal aj technický expert Kriminalisticko-expertízneho ústavu a niekoľko svedkov s vylúčením verejnosti.
 • 20. novembra 2008 - Na Okresnom súde Banská Bystrica pokračovalo opätovné pojednávanie kauzy bývalého poslanca Národnej rady SR Gabriela K. (ĽS-HZDS) a bývalého riaditeľa Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milana M. Milan M. vypovedal, že Juraj H. mu v prítomnosti Gabriela K. ponúkol 500.000 korún, avšak on to rázne odmietol. Tvrdil, že so zvukovou nahrávkou z preberania úplatku, ktorá je jedným z dôkazov, niekto manipuloval. Znalec z Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru vypovedal, že pri nahrávaní záznamu došlo veľakrát ku krátkemu výpadku signálu. Zistiť presný dôvod prerušení nie je možné. Rovnaké stanovisko zaujali aj odborníci z Ústavu súdneho inžinierstva pri univerzite v Žiline.
 • 23. septembra 2009 - Výsluchom posledného svedka a záverečnými rečami prokurátora a obhajcov pokračovalo na Okresnom súde v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s bývalým poslancom Národnej rady SR Gabrielom K. a bývalým riaditeľom Banskobystrického samosprávneho kraja Milanom M.
TASR

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 2. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 3. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 4. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 5. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 6. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 7. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 8. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 9. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 10. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 9 152
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 888
 3. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 148
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 433
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 710
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 503
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 186
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 699
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 404
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 673

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.

Neprehliadnite tiež

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní

Poliaci rozbili gang pašujúci slovenské zbrane, Švédi na prípade stále pracujú.

Amerických vrtuľníkov privezú na Slovensko viac

Do trenčianskych opravovní zatiaľ dorazili štyri stroje. Podnik najnovšie vyhral aj zákazku pre armádu v Litve.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop