BRATISLAVA. Členovia výboru to dnes oznámili po seminári Transparency International Slovensko na tému Whistleblowing - oznamovanie nekalých praktík na pracovisku.
"Našim cieľom je poskytnúť poslancom Národnej rady SR inšpiráciu pre prijatie zákona, ktorý by jasne zadefinoval funkciu štátneho podniku, ale najmä mechanizmus jeho riadenia a kontroly. Aby sa už nikdy nemohla opakovať situácia, do akej priviedlo štátne lesy jeho bývalé vedenie," povedal člen petičného výboru Ján Mičovský. Návrh právneho rámca chcú zamestnanci odovzdať v októbri prezidentovi, premiérovi a ministrovi pôdohospodárstva spolu s petíciou.
Ako pre TASR konštatoval Mičovský, lesy, ktoré štátny podnik spravuje, sú vec verejná a sú dôležité aj z hľadiska budúcnosti. "Náš podnik nemôže byť len v rukách vlád, ktoré prichádzajú v jednotlivých volebných obdobiach," upozornil s tým, že preto treba aby sa deklarovala nadčasovosť podniku, ako aj jeho vedenia. Podotkol, že je potrebné, aby sa v štátnom podniku narábalo transparentne a treba to tiež ošetriť mimoriadnym zákonom.
Mičovský spresnil, že vedenie podniku by malo mať dlhšie funkčné obdobie, ako sú súčasné štyri roky. Objasnil tiež, že právna norma by sa mala zaoberať aj otázkou, či bude možný predaj a prenájom majetku Lesov SR. V prípade, že sa takéto kroky umožnia, mal by sa zákon venovať aj upraveniu ich prípadnej realizácie. Zamestnanci zároveň chcú, aby sa legislatívne zakotvil princíp, ktorý by hovoril o prednosti efektívnosti a ekológie pred akýmikoľvek krátkodobými cieľmi.
Pod petíciu Ľudia pre lesy, ktorá si kladie za cieľ zabrániť politickému a lobistickému drancovaniu lesov, sa od júla do konca septembra podpísalo vyše 15.000 občanov. Členovia petičného výboru zároveň 1. júla odovzdali na banskobystrickej prokuratúre trestné oznámenie vo veci podozrenia s nehospodárnym nakladaním s majetkom štátu v Lesoch SR. Aktivizácia nespokojných zamestnancov si tiež vyžiadala personálne zmeny vo vedení štátneho podniku.