Bratislava 3. apríla (TASR) - Zrušenie zákazu výroby a dovozu polyvinylchloridu (PVC) prispeje podľa Spoločnosti priateľov Zeme (SPZ) k zvýšeniu znečisťovania prostredia toxickými látkami. Je vážnym precedensom v otázke prevencie a ochrany zdravia človeka, uviedla na dnešnom stretnutí s novinármi vedúca programu zníženia toxického znečistenia SPZ Karolína Béberová.
SPZ presadzuje postupnú náhradu PVC najmä v oblasti zdravotníctva a úplný zákaz výroby a používania obalov z PVC s výnimkou farmaceutických. Danú požiadavku budú presadzovať už pri tvorbe zákona o obaloch.
Zákaz PVC bol podľa Béberovej zrušený bez posúdenia sociálnych, ekonomických a zdravotných prínosov náhrady PVC alternatívami. Argument výrobcov, že zákaz PVC spôsobí úbytok desaťtisícov pracovných miest považuje za nepravdivý a skreslený. Naopak, na základe štúdií dôjde k nárastu pracovných miest v súvislosti s výrobou menej škodlivých alternatív PVC, spresnila Béberová.
Polyvinylchlorid poškodzuje životné prostredie a zdravie ľudí od výroby cez používanie až po likvidáciu. Počas výroby sa vytvára množstvo toxických látok, ktoré spôsobujú kožné problémy, impotenciu a zvyšujú riziko nádorových ochorení. Ftaláty, ktoré sa uvoľňujú z hračiek vyrobených z PVC, negatívne pôsobia na pečeň i obličky a sú toxické pre reprodukčný systém. Pri spaľovaní PVC sa uvoľňujú vysokotoxické látky dioxíny, ktoré poškodzujú imunitný a hormonálny systém, pohlavné orgány, znižujú inteligenciu a majú karcinogénne účinky. Recyklácia PVC je podľa vyjadrenia SPZ problematická a minimálna. Z 3,6 milióna ton PVC-odpadov vyhodených ročne v Európskej únii sú recyklované len tri percentá, v SR ešte menej, konštatuje informačný materiál mimovládnej organizácie SPZ.