SME

Štátny príspevok na krúžky dávajú žiaci aj na doučovanie

Informatika, futbal, turistika či doučovanie z maturitných predmetov. Aj na to smerujú štátne príspevky v hodnote 2,8 eura za mesiac, ktoré školáci dostávajú vo forme vzdelávacích poukazov.

BRATISLAVA. Informatika, futbal, turistika či doučovanie z maturitných predmetov. Aj na to smerujú štátne príspevky v hodnote 2,8 eura (84 Sk) za mesiac, ktoré školáci dostávajú vo forme vzdelávacích poukazov. Vyplynulo to z ankety ČTK medzi zástupcami škôl. Väčšina žiakov ich podľa štatistík ministerstva školstva odovzdá domovskej škole, v mimoškolských krúžkoch skončí len zlomok. Počet odovzdaných šekov však každoročne klesá.

Kupóny v hodnote 2,5 eura (75 Sk) na mesiac zaviedlo ministerstvo školstva v školskom roku 2003/2004, v rokoch 2005 až 2008 prispieval štát na voľnočasové aktivity školákov sumou 2,7 eura (80 Sk) mesačne. Nárok na štátny príspevok majú žiaci základnej a strednej školy, o jeho použití musí rozhodnúť do 25. septembra. So šekmi úrad počíta podľa hovorkyne Dany Špankovej aj v budúcom roku, hodnota by sa vraj nemala meniť.

SkryťVypnúť reklamu

"Populárna je najmä informatika a výtvarný krúžok, z pohybových aktivít sú vyhľadávané futbal či basketbal," zhodnotil riaditeľ bratislavskej základnej školy Richard Svačinský. Poznamenal, že poukaz na škole využije zhruba 75 percent z celkového počtu žiakov. Počítačové hry a práca s internetom sú žiadané aj medzi žiakmi základnej školy v Považskej Bystrici; obľube sa však podľa zástupkyne tamojšej riaditeľky Andrei Toporovej teší okrem futbalu či volejbalu aj turistický krúžok. "Deviataci, ktorí sú vystrašení z celoštátneho testovania, sa väčšinou rozhodnú pre krúžky matematika a slovenčina hrou," dodala.

Záujem stredoškolákov o školské voľnočasové aktivity je podľa oslovených riaditeľov o čosi menší ako na základných školách; ponuku vraj využijú najmä maturanti na doučovanie z matematiky, slovenčiny či cudzích jazykov. "Žiaci vyhľadávajú také krúžky, ktoré im pomáhajú v príprave na maturitu," uviedla riaditeľka košického gymnázia Milana Rastislava Štefánika Ivana Antoniová. Podobnú skúsenosť majú aj na bratislavskej základnej škole a gymnáziu s vyučovacím jazykom maďarským.

SkryťVypnúť reklamu

Tínedžeri však podľa Antoniovej nepohrdnú ani posilňovňou, kondičnými cvičeniami či v súčasnosti vyhľadávaným florbalom. Zaujať dokážu aj netradičné aktivity, ako napríklad bábkarsky krúžok, kriminalistická chémia či tohtoročná novinka v ponuke bratislavskej základnej školy a gymnázia s vyučovacím jazykom maďarským - muzeológia.

Poukazy môžu od septembra minulého roka prijímať aj základné umelecké školy (ZUŠ), deti ich však podľa oslovených riaditeľov príliš nevyužívajú. "Rodičia nám ich nedávajú, lebo za ne nemôžu dostať to, o čo majú záujem - zľavu na školnom," povedala ČTK Alexandra Pažická z bratislavskej ZUŠ Miloša Ruppeldta. Upozornila, že o výške školného rozhoduje zriaďovateľ a samotná škola ho nemôže meniť. Nezáujem potvrdil aj riaditeľ bratislavskej ZUŠ na Vrbenského Ulrich Ulmann.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 431
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 593
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 248
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 797
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 521
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 146
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu