Bratislava 3. apríla (TASR) - Komplexnú reformu systému zdravotnej starostlivosti realizuje Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) v záujme zabezpečiť jej dostupnosť občanom. Konštatuje sa to v informácii o odpočte uskutočnených transformačných krokov v zdravotníctve za roky 2000-2001, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.
Podľa tejto informácie, reforma si vyžiadala vypracovanie zásad tvorby štátom garantovanej siete poskytovateľov primárnej a sekundárnej zdravotnej starostlivosti, ďalej návrhu siete zdravotníckych zariadení ústavnej zdravotníckej starostlivosti so zohľadnením regionálnych a nadregionálnych potrieb.
MZ SR spolupracovalo na tvorbe zákona o prechode niektorých pôsobností z orgánov štátnej správy na obce a na vyššie územné celky (VÚC). Na úseku zdravotnej starostlivosti prechádzajú na VÚC s účinnosťou od 1. júla 2002 rozsiahle právomoci v povoľovaní činnosti neštátnych zdravotníckych zariadení, ďalej vedenie registra zdravotníckych zariadení, zriaďovanie stredných zdravotníckych škôl v súlade s ustanovenou sieťou a ďalšie. Ďalej prechádza od rovnakého dátumu kompetencia na schvaľovanie ordinačných hodín neštátnych zdravotníckych zariadení od štátneho okresného lekára na príslušnú obec. Na VÚC prechádzajú aj činnosti na úseku humánnej farmácie, najmä vydávanie povolení na poskytovanie lekárenskej starostlivosti, odborného usmerňovania, poskytovania a výkonu kontroly v zariadeniach lekárenskej starostlivosti.
V súlade s požiadavkami Európskej únie (EÚ) týkajúcimi sa kapitoly voľný pohyb osôb a voľný pohyb tovarov a služieb sa prispôsobujú zdravotnícke právne predpisy smerniciam únie. Preto bol novelizovaný zákon o zdravotnej starostlivosti a zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach, do ktorých boli implementované európske normy.
Osobitnú pozornosť bude treba venovať dobudovaniu existujúcich centier pre liečbu drogových závislostí v SR a ďalšej aktuálnej problematike.
*za som NNNN