BRATISLAVA. Prieskum Európskej komisie Eurobarometer slovenské ministerstvá veľmi nezaujíma. Niektoré ho berú len na vedomie, iné využívajú štatistické dáta pri práci aktívne. Na otázku agentúry SITA však väčšina z nich nepovedala ako. Nevysvetlili ani, prečo na výsledky nereagovali. Eurobarometer skúmal napríklad názory občanov na dôveru v Európsku úniu (EÚ).
Slováci označili v prieskume za najväčšie problémy nezamestnanosť, ekonomickú situáciu a rast cien. Kým vlani na jeseň označila tretina občanov mieru nezamestnanosti za dobrú, na jar tohto roka to už bolo len deväť percent. Negatívne sa to prejavilo aj v prognózach do budúcnosti. Slovenskí občania tiež podľa prieskumu vo vyššej miere dôverujú európskym než slovenským inštitúciám. V prieskume zaznamenali po prvýkrát viac tých, ktorí vedia, ako únia funguje.
"Ide o subjektívne hodnotenie vedomostí, čo nemusí odzrkadľovať skutočné vedomosti," uviedla vedúca zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrea Elscheková-Matisová. Pripomenula, že stále existuje vysoké percento občanov, ktorí jej nerozumejú, a to aj napriek tomu, že väčšina Slovákov si tiež myslí, že ich záujmy sú v únii brané do úvahy.
Problémom štatistická odchýlka
Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja služby prieskumu nevyužíva, tlmočila jeho stanovisko Linda Vaškovičová z tlačového oddelenia rezortu.
Podľa Michala Jurčiho, hovorcu ministerstva spravodlivosti, vezmú v rezorte správu na vedomie. Takéto prieskumy majú podľa neho informačnú hodnotu, ale je tu určite aj štatistická odchýlka, upozornil.
Výsledky prieskumu oceňuje envirorezort, výsledky však využije len informatívne, uviedla jeho hovorkyňa Jana Kaplánová. Pripomenula, že rezort vo väčšine využíva prieskumy, ktoré sú zamerané na tvorbu a ochranu životného prostredia či trvalo udržateľný rozvoj.
Prieskumy sleduje aj rezort dopravy. Podľa Jany Pekárkovej z ministerstva sú informácie z neho pre jednotlivé sekcie podnetné. Neuviedla však, ako ich využívajú.
Pre diplomatov je užitočný
Výsledky prieskumu využíva aj ministerstvo pôdohospodárstva. "Slovensko sa podieľa na spolurozhodovacích procesoch v EÚ, pracovníci rezortu aktívne našu krajinu zastupujú v jednotlivých pracovných skupinách, či riadiacich výboroch, informujeme verejnosť cez našu webstránku, ale aj pri rôznych stretnutiach," odpovedal Stanislav Háber z rezortu.
Dlhodobo využíva výsledky prieskumu rezort diplomacie. Využívalo ich napríklad pri kampani pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu, potvrdil šéf tlačového oddelenia rezortu Igor Skoček. Podľa neho sa výsledkom venujú aj ďalšie sekcie rezortu. "Výsledky sú akýmsi lakmusovým papierikom, ktoré týmto odborom dávajú spätnú väzbu o tom, či zameriavajú svoju prácu správnym smerom," povedal.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny využíva prieskumy najmä v sekcii medzinárodných vzťahov. Podľa Moniky Benkovej z mediálneho odboru rezortu sú súčasťou aj práce odboru migrácie a integrácie cudzincov ako aj odboru záležitostí EÚ a medzinárodnej spolupráce. Rezort ich využíva najmä pri príprave dokumentov, stanovísk, analytických materiálov a prednášok.
Úrad vlády SR a ostatné ministerstvá na otázky neodpovedali.
Eurobarometer nájdete TU.