Spojili sme sa jednorazovo, aby už nevznikali skládky proti vôli občanov, vysvetľujú v HZDS a SDKÚ spoločný návrh zákona.
Pôvodný text agentúry SITA sme o 22:45 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Dvaja nezmieriteľní rivali v kauze pozemkov vo Veľkom Slavkove v stredu stáli spolu pred novinármi. Miroslava Jureňu z HZDS, ktorého pozemková kauza pred dvomi rokmi stála kreslo ministra pôdohospodárstva, a jeho kritika Pavla Freša z SDKÚ, spojila kauza pezinskej skládky odpadov. V tej vystupuje nominant Smeru.
Otázka, ako sa dá poznať, že niečo je politickou záležitosťou, má ľahkú odpoveď. O takej záležitosti politici vždy hovoria, že nie je politická. Komentár Mariána Leška: Frešova novela je už aj Jureňova
Spolupráca vládnych a opozičných poslancov pri príprave zákonov je v tomto parlamente veľkou raritou.
Frešo s Jureňom predložia spoločný návrh novely stavebného zákona, ktorá neumožní investorom stavať skládky odpadov bez súhlasu obce a župy, v ktorej sa skládka nachádza.
Jureňa otočil Čo navrhli spolu Poslanci všetkých šiestich strán sa v roku 2006 podpísali pod návrh, aby sa samosprávne kraje premenovali na župy. Zákon bol vrátený na dopracovanie. V roku 2007 predložili poslanci všetkých 6 strán návrh zákona o Slovenskom Červenom kríži. Zákon poslanci schválili. V roku 2008 predložili poslanci KDH a Ľudmila Mušková z HZDS novelu sprísňujúcu podmienky interrupcií. Neprešla.
Pezinskú skládku odpadov len niekoľko sto metrov od centra mesta sa snaží sprevádzkovať podnikateľ Ján Man mladší. Ten bol ako nominant Smeru na čele krajského stavebného úradu v čase, keď úrad skládku povolil napriek jej zákazu v územnom pláne mesta.
„Princíp je jednoduchý. Keď chceš stavať skládku, získaj si obecné a župné zastupiteľstvo, ktoré za to zdvihne ruku,“ vysvetľuje Frešo. Poslanec SDKÚ návrh predkladá do parlamentu tretíkrát. Dva predošlé pokusy pochovala koaličná väčšina. Ak by pätnásť poslancov HZDS hlasovalo za, novela by prešla.
„Ja som sa v tom čase zdržal, napriek tomu, že som prisľúbil politickú podporu, ale napokon som zachoval klubový princíp. Momentálne robím všetko pre to, aby som náš klub presvedčil,“ tvrdí Jureňa.
Otvorene priznáva, že jeho motiváciou sú blížiace sa voľby do samosprávnych krajov. Kandiduje za trnavského župana, Frešo za bratislavského. „Skúsme si ktokoľvek predstaviť, že vám za domom postavia smetisko a máte žiť v rakovinotvornom prostredí,“ argumentuje Jureňa.
Poslanci odmietajú, že by ich spoločný postup svedčil o zbližovaní SDKÚ a HZDS. „Nevytvárame vládu, ale podávame jeden spoločný návrh zákona, ktorý je pre občanov potrebný,“ tvrdí Frešo. Postup konzultoval so straníckym šéfom Mikulášom Dzurindom. „Vzhľadom na to, že ide o veľmi občiansku tému, ktorá nemá politický charakter, bol za. Je to spojenectvo, ktoré má pomôcť presadiť zákon.“
HZDS má iné priority Podobne to vidí podpredsedníčka strany Iveta Radičová, podľa ktorej to „určite“ neznamená, že SDKÚ berie HZDS na milosť. „Ako ministerka som tiež predkladala zákony, ktoré boli spoločnými zákonmi všetkých poslaneckých klubov. Sú témy, pri ktorých neexistuje dôvod na pravo-ľavý rozpor.“
Jureňa považuje spoluprácu s opozíciou za „normálnu“. „Existuje koaličná zmluva, tá bola viackrát porušená, ale stále platí, že to, čo nie je v koaličnej zmluve, nie je zakázané ovocie.“
To, či poslanci HZDS o dva týždne zdvihnú ruku za novelu, je otázne. Predseda republikovej rady HZDS Marián Klenko tvrdí, že na schôdzi budú hľadať podporu „najmä pre návrhy, ktoré zlepšia situáciu v rezortoch spravodlivosti a pôdohospodárstva“.

Beata
Balogová
