BRATISLAVA. Cudzincovi, ktorého Slovensko zo svojho územia administratívne vyhostí, to bude musieť rezort vnútra na základe jeho žiadosti písomne vysvetliť v jazyku, o ktorom sa predpokladá, že mu rozumie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o pobyte cudzincov, ktorú dnes s pripomienkami schválila vláda.
Novela dopĺňa aj nové skutočnosti, ktoré bude polícia brať do úvahy pri rozhodovaní o administratívnom vyhostení, napr. zdravotný stav cudzinca. V rozhodnutí o administratívnom vyhostení cudzinca bude musieť určiť aj konkrétnu krajinu, do ktorej cudzinca vyhostíme.
Dôvodom na vyhostenie bude aj predloženie cudzích, falošných alebo pozmenených dokladov pri kontrole. Zákaz vstupu na územie SR môže trvať až päť rokov. Po novom bude musieť vyhostený zo Slovenska odcestovať v stanovenej lehote v rozpätí sedem až 30 dní od právoplatnosti rozhodnutia.
V prípade zaistenia cudzinca, čo je možné na maximálne šesť mesiacov, bude mať polícia možnosť predĺžiť túto lehotu o ďalších 12 mesiacov. Musí však byť predpoklad, že jeho administratívne vyhosťovanie bude trvať dlhšie, pretože cudzinec nespolupracuje s políciou alebo jeho domovský štát mešká s vydaním náhradného cestovného dokladu. Počas zaistenia budú mať zástupcovia mimovládnych organizácií prístup do útvarov policajného zaistenia pre cudzincov, a to na základe súhlasu riaditeľa zariadenia.
Zmeny sa plánujú aj pri udeľovaní prechodného pobytu. Nebudú ho potrebovať cudzinci, ktorí k nám prídu pracovať na menej ako 90 dní, ak budú mať príslušné pracovné povolenia. Pôjde o ľudí, ktorých vyšle na Slovensko zamestnávateľ na krátky čas, resp. pracovníkov strategických investorov. Platná právna úprava totiž spôsobuje problémy pri zabezpečovaní plynulosti výroby v strategických prevádzkach.
Študenti prijatí na štúdium budú môcť začať študovať ihneď po legálnom vstupe na naše územie. V súčasnosti musia čakať na udelenie povolenia na pobyt. O prechodný pobyt v SR budú môcť žiadať všetci študenti prijatí na štúdium na slovenskej škole. Túto možnosť majú zatiaľ len študujúci v rámci európskych alebo vládnych programov. Cudzinci s povolením na prechodný pobyt na účel štúdia, ktorí majú zároveň oprávnenie podnikať na našom území, budú môcť po skončení štúdia zmeniť účel pobytu zo štúdia na podnikanie bez vycestovania mimo územia SR a teda aj prerušenia podnikania. Žiadosť o povolenie na pobyt na účel podnikania si budú môcť podať na Slovensku na polícii. V súčasnosti sa o povolenie žiada na našom zastupiteľskom úrade v zahraničí.
Zamestnávateľom pribudne povinnosť oznamovať polícii skončenie pracovnoprávneho vzťahu s cudzincom, a to do troch pracovných dní. V praxi sa totiž vyskytujú prípady, že cudzinec neoznámi koniec pracovnoprávneho vzťahu a tým aj účelu pobytu, čo je dôvod na zrušenie povolenia na pobyt. Povolenie na prechodný pobyt bude možné účelovo viazať aj na liečenie a dobrovoľnícku činnosť. V súčasnosti cudzinci, ktorí sa u nás liečili viac ako 90 dní v jednom polroku, musia žiadať o tolerovaný pobyt. Prechodný pobyt budú môcť získať aj osoby, ktoré ich počas liečenia sprevádzajú.
Od budúceho roka sa predĺži udelený tolerovaný pobyt obetiam obchodu s ľuďmi zo súčasných 40 na 90 dní. Za tolerovaný pobyt sa bude považovať aj poskytovanie ústavnej starostlivosti, keď hospitalizovaný cudzinec z objektívnych dôvodov nemôže požiadať o jeho udelenie po tom, čo sa mu skončilo povolenie na pobyt, resp. platnosť víza. Tolerovaným pobytom bude tiež obdobie, počas ktorého policajný útvar posudzuje žiadosť cudzinca o tolerovaný pobyt. Tolerovaný pobyt cudzinec dostane len dovtedy, kým pominú prekážky, ktoré mu bránia opustiť naše územie. Cudzinec si preto nemôže stanoviť jeho dĺžku.
Pre kontrolu ľudí prilietajúcich alebo odlietajúcich mimo schengenský priestor pribudnú povinnosti prevádzkovateľom letísk. Prevádzkovatelia letísk budú povinní oznámiť polícii prílet aj odlet lietadla z tretej krajiny. Ak na letisku nie je zriadený policajný útvar, bude potrebné ohlásiť to 24 hodín pred príletom alebo odletom. Odlet lietadla do tretej krajiny bez hraničnej kontroly posádky a pasažierov nebude možné povoliť. Prevádzkovatelia letísk budú musieť vytvoriť také podmienky, aby posádka a pasažieri po prílete z tretej krajiny nemohli opustiť priestory hraničnej kontroly na letisku.
Ak novelizovaný zákon odsúhlasí parlament, nadobudne účinnosť 1. januára 2010.