Bratislava 16. mája (TASR) - Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) odmieta novelu zákona o SNSĽP, pretože podľa neho ide o pokus vlády SR zlikvidovať jeho nezávislosť. Autor zákona o zriadení SNSĽP poslanec Robert Fico je presvedčený, že vláda sa pokúša neústavným spôsobom "zlikvidovať stredisko". Rovnaký názor v rozprave prezentovali viacerí opoziční poslanci, ako aj predsedníčka Správnej rady strediska Marta Aibeková (HZDS).
Podľa výkonného riaditeľa strediska Ondreja Srebalu návrh novely bol vypracovaný protizákonne, odporuje nielen Projektu o zriadení SNSĽP, ale aj dohode medzi vládou SR a OSN. Je presvedčený, že zasahuje aj do kompetencií Správnej rady SNSĽP tým, že mení štatút strediska a pomer jej členov v prospech štátnych orgánov. V novele sa navrhuje, aby správna rada mala 11 členov, z nich šiesti budú nominovaní štátnymi orgánmi. "Domnievame sa, že vláda chce tento pomer členov zmeniť aj preto, aby SR mala inštitúciu závislú od štátnej moci," vyhlásil Srebala. Správna rada SNSĽP má v súčasnosti pätnásť členov.
Novela reaguje na neprehľadnosť činnosti strediska v rokoch 1995-1998, na nedostatočnú angažovanosť strediska v zjavných prípadoch porušovania ľudských práv i na nekvalifikovaný postup strediska pri vypracúvaní Správy o právnej a faktickej situácii v ľudských právach na Slovensku. Na tieto i ďalšie nedostatky poukázala aj hodnotiaca komisia Centra pre ľudské práva OSN.
Návrh vytvára zodpovedajúci legislatívny rámec na fungovanie Slovenského národného strediska pre ľudské práva a zabezpečí sfunkčnenie a sprehľadnenie činnosti a hospodárenia strediska, ktoré je dotované zo štátneho rozpočtu.
Zakotvuje aj povinnosť strediska vypracúvať a každoročne zverejňovať správu o stave dodržiavania ľudských práv a slobôd v Slovenskej republike. Ďalej ustanovuje spôsob kreovania Správnej rady strediska, kde väčšinu členov budú tvoriť odborníci pôsobiaci mimo ústredných orgánov štátnej správy. Návrh zákona tiež vymedzuje postavenie, kompetencie a zodpovednosť výkonného riaditeľa strediska.