BRATISLAVA. Zaskočená musela zostať slovenská diplomacia, keď ju oslovila delegácia karibského miništátiku Svätý Krištof a Nevis. Na pôde OSN nám oznámili, že by si u nás chceli otvoriť veľvyslanectvo – a to čím skôr. Nie je vôbec zvykom, aby si u nás zastupiteľstvo otvárali také malé krajiny vzdialené tisíce kilometrov. A navyše v čase hospodárskej krízy.
Slovensko môže tie dva ostrovy poznať možno iba cez atletiku. Ich šprintéri patria k špičke. Krajina má necelých 40-tisíc obyvateľov a máloktorý Európan si vie čo i len vybaviť, kde vlastne leží. Svoje zastupiteľstvo má pritom iba v šiestich krajinách sveta. Bratislava sa tak pridá k metropolám ako Washington, Londýn či Brusel.
Na Slovensku nemá svoje veľvyslanectvo žiadny so Svätým Krištofom a Nevisom porovnateľný štát – malé stredoamerické krajiny ako Jamajka či Panama majú ambasádu pre vzťahy so Slovenskom v Berlíne, juhoamerické štáty ako Argentína zasa vo Viedni.
Tajomná stratégia
Záujem Nevisanov zaskočil aj odborníkov na medzinárodnú politiku. „Je za tým skrytý záujem,“ myslí si Peter Kopecký z Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského. Sám však netuší aký.
Aj expert na Strednú Ameriku z pražského inštitútu Respekt Carlos Gonzalez za tým vidí strategické dôvody. „Predovšetkým im lichotí slovenský hospodársky zázrak,“ hovorí Gonzalez. Púšťa sa aj do špekulácií. Môže vraj ísť o snahu ropného spojenca ostrovov – Venezuely, kde vládne autoritatívny Hugo Chávez – preniknúť do strednej Európy. Ďalšou verziou je, že sa krajina snaží získať podporu na boj proti klimatickým zmenám v OSN. Stúpajúca hladina oceánov desí najmä ostrovné štáty.
Obchodníci a turisti
„Svätý Krištof a Nevis má záujem priblížiť sa európskemu trhu a vzhľadom na výhodnú polohu Bratislavy v strede Európy bude mať jeho ambasáda záber aj na okolité európske krajiny,“ informovalo o záveroch schôdzky v New Yorku naše ministerstvo zahraničných vecí. Minister Miroslav Lajčák hovorí, že to môže „prospieť intenzívnejším kontaktom najmä v oblasti turistiky“.
Karibská federácia oficiálne Slovensko o pomoc ešte nepožiadala. Denníku SME však už potvrdila, že sa do Bratislavy chystá.
Lajčák počas stretnutia premiérovi a ministrovi zahraničných vecí v jednom Denzilovi Llewellynovi Douglasovi navrhol, aby prišiel veľvyslanectvo otvoriť osobne. Stať by sa tak mohlo už na jar budúceho roka, hoci Douglas by k nám najradšej prišiel vtedy, keď bude na Slovensku „najmenej chladno“.
Takmer daňový raj
BRATISLAVA. Federáciu Svätý Krištof a Nevis živia najmä zahraničné bankovníctvo a turizmus. So Slovenskom ani so štátmi Európy prakticky neobchoduje.
Slovensko do krajiny zatiaľ nič nevyviezlo. Naopak, za prvý polrok tohto roka sme odtiaš doviezli energetické zariadenia, kotly či rôzne stroje za 78-tisíc eur. Svätý Krištof a Nevis však napriek tomu môže slovenských podnikateľov zaujímať. „Aj keď nie je klasickým daňovým rajom, pri splnení určitých podmienok je možné tam založiť spoločnosť oslobodenú od zdanenia,“ hovorí Ondrej Schmotzer, ktorý sa zaoberá zakladaním a administráciou spoločností.
Nevis podľa neho už prilákal viacerých slovenských podnikateľov, ktorí tam založili firmy pôsobiace v medzinárodnom obchode. „Ambasáda môže uľahčiť overovanie dokumentov a vybavovanie ďalších formalít pri zakladaní a správe spoločností a svojimi aktivitami zviditeľniť tento malý štát aj v Európe,“ dodal Schmotzer.
Martina Kováčová

Beata
Balogová
