BRATISLAVA. Na to, aby sa o nich zaujímali vrcholoví politici, je ich primálo. V komunálnej politike však môžu byť vďačným objektom záujmu. Obyvatelia bytov s regulovaným nájomným v bratislavskom Starom Meste si tento týždeň overili, akú politickú váhu majú. s regulovaným nájomným, obýva ich najmenej 2300 osôb – žije v nich vyše 1300 ľudí
Nájomníci s regulovaným nájomným
na Slovensku je vyše 900 bytov
najviac, asi 527 bytov, je v bratislavskom Starom Meste
vyše 75 percent nájomcov je starších ako 51 rokov.
Martin Borguľa, šéf miestnych poslancov zo Smeru, v utorok zastupiteľstvu navrhol, aby sa nevyužívané nebytové priestory v centre zmenili na nájomné byty pre nájomníkov reštituovaných domov.
Urobil to však bez toho, aby návrh prerokovali miestne komisie, a navyše mimo vopred známeho programu. Na bod „Rôzne“ si totiž mnohí poslanci už nepočkali. Zvyšok zastupiteľstva jeho návrh zamietol.
„Nemá to nič spoločné so straníckou agendou. Je to moja súkromná iniciatíva,“ tvrdí Borguľa, ktorý v roku 2006 kandidoval aj za starostu.
Donedávna spoluvlastnil spoločnosť Slovclean, ktorá získala štátne zákazky na upratovanie. „Mne pripadá blbé, pokútne chodiť po pivniciach a krčmách a dohadovať sa s každým.“
Poslanci ho označili za populistu a návrh za súčasť predvolebnej kampane. Hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová dodala, že „o takomto dokumente zvyknú poslanci rozprávať najprv v komisiách. Až potom rokuje zastupiteľstvo“.
Kristián Straka, jeden z nájomníkov a predseda občianskeho združenia Právo na bývanie, hovorí, že už je veľmi znechutený. Včera s Borguľom organizoval tlačovú besedu, ale spojenie so Smerom odmieta.
Vláda stále problém reštituovaných domov nevyriešila. Pred dvoma týždňami sa rozhodla, že ľuďom, ktorí nemajú kam ísť, postaví náhradné byty. Ministrovi výstavby však predĺžila termín na prípravu potrebného zákona z plánovaného 31. decembra 2009 na koniec roka 2010.

Beata
Balogová
