DOPLNENÉ 16:25

Mečiar: Pri útokoch na justíciu ide o budúcu vládu

Súčasná kritika stavu justície je organizovaný útok na pilier štátnej moci, ktorým sa zaoberajú poslanci Daniel Lipšic a Lucia Žitňanská.

BRATISLAVA. Súčasná kritika stavu justície je organizovaný útok na pilier štátnej moci, ktorým sa zaoberajú poslanci Daniel Lipšic (KDH) a Lucia Žitňanská (SDKÚ). Uviedol to dnes na tlačovej konferencii líder HZDS Vladimír Mečiar, podľa ktorého ide o hru, ktorá má formovať orgány štátnej moci po parlamentných voľbách.

"Berieme do úvahy, že KDH aj SDKÚ hrajú o budúcu vládu, preto táto hra vťahuje do rôznych politických šarvátok aj HZDS. Ak by sa nás podarilo zdiskreditovať a SMER by ostal sám, tak by mal len dve možnosti, zostať v opozícii, alebo ísť s nimi do koalície," povedal Mečiar a dodal, že Lipšic má aj osobné dôvody.

Ako uviedol, exminister za KDH musel zaplatiť ministerstvu vysokú náhradu škody. "Má dôvod na osobnú pomstu voči ministrovi (Harabinovi - pozn. TASR), ktorý tieto návrhy voči nemu inicioval," povedal šéf hnutia.

K návrhom na disciplinárne stíhanie sudcov si dnes Mečiar na tlačovú konferenciu zobral štatistiku, podľa ktorej Harabinov predchodca v ministerskom kresle Lipšic ich podal 46. Z nich malo byť až 36 neopodstatnených.

Harabin ako minister podal podľa Mečiara tri návrhy na disciplinárne stíhanie a ako predseda Najvyššieho súdu dva. Ďalšie desiatky podali predsedovia krajských a okresných súdov. Mečiar tvrdí, že Harabin nepodal návrhy preto, že by dotknutí sudcovia vystupovali proti nemu. "Bolo to preto, že došlo k závažným pochybeniam," povedal šéf HZDS.

Opozíciou kritizovaná novelu zákona o sudcoch a prísediach, ktorú schválila vláda, bude predložená parlamentu pozmenená v 38 bodoch. Ako Mečiar ďalej uviedol, k zmenám došlo po jeho rokovaní s ministerkou spravodlivosti Vierou Petríkovou a Harabinom. "Bude v dosť veľa veciach iný ako pôvodný vládny návrh," povedal Mečiar o novele a dodal, že o jeho podpore v parlamente ešte bude rokovať s koaličnými partnermi.

Nespokojní sudcovia chcú verejnú diskusiu s Petríkovou a Harabinom

Signatári výzvy skupiny sudcov za zmenu pomerov v justícii a vyhlásenia Päť viet sú pripravení prijať ponuku na rokovanie od predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady Štefana Harabina a ministerky spravodlivosti Viery Petríkovej. Diskusia má byť podľa nich verejná.

"Navrhujeme preto dialóg za okrúhlym stolom aj v prítomnosti médií, pretože takáto diskusia bude transparentná aj pre verejnosť a naše prípadné dohody do budúcna budú mať verejnú záväznosť," uvádzajú v stanovisku, ktoré poskytla agentúre SITA sudkyňa Katarína Javorčíková. Za vhodnú formu považujú napríklad diskusiu na pôde Najvyššieho súdu SR za prítomnosti médií, ktorú by moderovala nezainteresovaná všeobecne uznávaná osobnosť v právnickom prostredí. "Za takú považujeme napríklad profesorku Alexandru Krskovú z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity," uviedli v stanovisku.

Trojica zástupcov nespokojných sudcov mala vo štvrtok tlačovú besedu, na ktorej predstavili dokumenty nespokojných sudcov. Dovedna 86 sudcov podpísalo výzvu, ktorou hľadajú podporu snahe zmeniť existujúce pomery. Okrem toho 105 sudcov sa stalo signatármi aktivity Päť viet, ktorou upozorňujú na atmosféru strachu v súdnictve a nabádajú na diskusiu o justícii.

Petríková podľa vlastných slov dialóg ponúkla

Ministerka spravodlivosti SR Viera Petríková ponúkla verejným vyhlásením vzájomný dialóg signatárom 5 viet okamžite po zverejnení tejto iniciatívy. Na tomto štvrtkovom vyhlásení trvá. Pozvánka na dialóg bola korektne prezentovaná vo viacerých médiách. Jej dvere sú otvorené pre všetkých sudcov.

Preto dnešné tvrdenia poslanca Daniela Lipšica, že mala dnes sedieť na tlačovej besede s predsedom politickej strany, považuje za politickú pascu s cieľom vyvolať konflikt. Ministerka spravodlivosti Viera Petríková odmieta konflikt, ktorý nepomáha justícii a nerieši žiadne problémy občanov a iba slúži na zviditeľňovanie poslanca Lipšica.

Fico nezasiahne

Premiér Robert Fico (Smer-SD) nebude komentovať štvrtkové vyhlásenie viac ako sto sudcov, v ktorom kritizujú stav súdnictva. Sudcovia v ňom tvrdia, že pracujú v strachu a neslobode. "Ja nemám žiadny dôvod komentovať to, čo sa deje medzi sudcami. Je to ich vnútorná vec, musia si to jednoducho vyriešiť sami," vyhlásil dnes Fico na tlačovej besede, na ktorej informoval, že Slovensko príde pre pochybenia bývalej vlády o zhruba 100 miliónov eur z eurofondov.

V justícii je podľa premiéra určitá miera samosprávy. "Je organizovaná cez Súdnu radu a cez iné inštitúcie, ktorá slovenská justícia má v dispozícii. Ja plne rešpektujem oddelenie štátnej moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu moc," vyhlásil Fico. Pripomenul, že nezávislosť súdnictva rešpektuje. Neuznáva však nezávislosť niektorých sudcov od práce. "Aj my musíme pracovať. A keďže sú sudcovia nezávislí a platení týmto štátom, očakávam najmä od tých, ktorí majú vážne problémy s prieťahmi v konaní, že si budú takisto plniť svoje povinnosti," dodal premiér.

Fico novinárom povedal aj príklad z osobného života. "Keďže mám výborné vzťahy s médiami, tak som v októbri 2006 podal jednu žalobu. Prvé pojednávanie bolo vo veci pred štyrmi dňami - po troch rokoch," povedal Fico. "Ak niekto dnes v justícii chce od sudcov, aby neboli súdne prieťahy, aby vybavovali veci priebežne a ak niekto proti takýmto snahám teraz začína vytvárať nejakú politickú bariéru, tak je to zlé," uviedol premiér. Ministerka Ficovej vlády - Viera Petríková, ktorá šéfuje rezortu spravodlivosti i šéf Súdnej rady Štefan Harabin chce s nespokojnými sudcami diskutovať.

Lipšic: Mečiarova tlačovka o justícii je dôkazom, kto ju ovláda

Súčasné poukazovanie na stav justície je podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara "organizovaný útok na tretí pilier moci“. Podľa lídra najmenšej vládnej strany sa ním zaoberajú predovšetkým Daniel Lipšic z KDH a Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS.

Dôvody ich konania majú politický charakter, tvrdí Mečiar a dodáva, že opäť sa „úspechy zamlčujú a niektoré nedostatky sú zveličené". KDH aj SDKÚ hrajú o budúcu vládu, myslí si Mečiar, podľa ktorého je tu snaha zdiskreditovať ĽS-HZDS, aby ostal Smer-SD po parlamentných voľbách sám a musel rokovať o nových politických partneroch.

Daniel Lipšic tvrdí, že ak mal dnes tlačovú besedu o stave súdnictva Mečiar a nie ministerka spravodlivosti Viera Petríková, "svedčí to o tom, kto skutočne ovláda justíciu vďaka koaličnej zmluve s Robertom Ficom". Lipšic odmieta, že by sa z politických dôvodov zúčastňoval na útoku na tretí pilier moci. "Vždy budem obhajovať slušných a čestných sudcov proti tým, ktorí sú skorumpovaní," uviedol Lipšic, podľa ktorého sú slušní sudcovia zastrašovaní za prejavenie názoru.

Ako dodal, "v súčasnosti je veľmi vážna situácia v justícii, v mnohých rozhodnutiach trestných súdov sú prepustení nebezpeční zločinci na slobodu a ministerstvo spravodlivosti nekoná". Lipšic uvádza, že on ako minister v takých prípadoch vždy konal, podával mimoriadne opravné prostriedky, ktoré bývali úspešné. "Naviac, v mnohých civilných konaniach sú uprednostňované spory politikov a ostatní občania na súdne rozhodnutia čakajú roky," povedal Lipšic.

Gašparovič: Je omylom, ak si sudcovia myslia, že sú nezávislí

Prezident Ivan Gašparovič si myslí, že sudca ako každý občan, má právo vyjadriť svoj názor, ak sú porušované jeho občianske aj profesionálne práva. "Na druhej strane, každý sudca je osobne zodpovedný za výkon svojej práce a príslušné súdne orgány sú povinné zabezpečiť riadne fungovanie súdov, najmä pokiaľ ide o vykonateľnosť práva zákonným a včasným rozhodnutím," reagoval dnes prezident na štvrtkové vyhlásenie viac ako sto sudcov, v ktorom kritizujú stav súdnictva.

Podľa Gašparoviča je omylom, ak si sudcovia myslia, že sú nezávislí. "Sú závislí od Ústavy, sú závislí od zákonov a sú závislí od vlastného svedomia a zodpovednosti k občanom," dodal vo vyhlásení. Agentúre SITA ho poskytol hovorca hlavy štátu Marek Trubač.

Žitňanská: Mečiar odkázal sudcom - Buďte radi, že môžete hovoriť

Svojím vystúpením sa Mečiar podľa Lucie Žitňanskej prihlásil k zodpovednosti za stav justície. Poslankyňa považuje za paradox, že vystúpil on a nie ministerka spravodlivosti.

"Veľmi ma udivili jeho slová na adresu sudcov, ktoré sa dajú vysvetliť len tak, že: Buďte radi, že môžete hovoriť a ak sa vám niečo nepáči, tak to vysvetľujte disciplinárnemu súdu," konštatovala Žitňanská. "To máme očakávať ďalšie reštrikcie voči tým, ktorí majú názor?" pýta sa Žitňanská.

Via Iuris podporuje nespokojných sudcov

Organizácia Via Iuris dlhodobo pracujúca v oblasti skvalitňovania systému spravodlivosti podporuje sudcov, ktorí sa zasadzujú za nezávislosť, transparentnosť a zodpovednosť súdnej moci voči verejnosti. V dnešnom vyhlásení organizácie to uviedla mediálna poradkyňa Via Iuris Hana Lyons.

Via Iuris je presvedčená o tom, že sudcovia majú rovnaké právo na slobodu prejavu ako iní občania Slovenskej republiky.

"Povinnosťou sudcov hájiť princípy spravodlivosti, cti a pravdy vo vlastnej práci a to práve vzhľadom na vážnosť a dôležitosť súdnej moci. Vážime si všetkých sudcov, ktorí sa neboja verejne pomenovávať problémy. Kritika a verejná diskusia sú totiž prvými a nevyhnutnými krokmi k náprave," uvádza sa ďalej vo vyhlásení organizácie, ktorá bude aj naďalej hájiť tých, ktorí by boli za svoje postoje nespravodlivo postihovaní.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 2. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 3. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 4. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 645
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 270
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 471
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 189
 5. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 046
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 837
 7. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 057
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 717
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 521
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 924

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

KOMENTÁRE

Mihál opúšťa Sulíka. Máme na viac?

Predseda SaS je výraznou osobnosťou, ktorá ľudí rozdeľuje.

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Danko sa nás na nič nespýtal, hovorí šéf EPH.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.

Neprehliadnite tiež

Slotovi sprísnili trest, súd mu vymeral štvormesačnú podmienku

Jána Slotu obvinili z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky po tom, čo narazil s Porsche Cayenne do pred ním idúceho Audi A6, ktoré narazilo do Suzuki SX4.

Rodičkám chcú pomáhať viac, pôrodné asistentky požadujú väčie právomocí

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek si myslí, že súčasný systém starostlivosti o rodičku a novorodencov je neprajný.

Projekt rómskych občianskych hliadok bude pokračovať

Ministerstvo vnútra na jeho činnosť vyčlenilo desať miliónov eur.

Ministerstvo dopravy plánuje spustiť pilotný projekt školských autobusov

Minister dopravy Árpád Érsek si myslí, že projekt má potenciál zlepšiť dopravu žiakov do škôl a zvýšiť ich bezpečnosť.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop