BRATISLAVA. Požiadavka na súhlas zákonného zástupcu s interrupciou u neplnoletých žien, ktorú chce rezort zdravotníctva vypustiť z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, prekáža aj Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).
"Táto požiadavka môže predĺžiť proces vyhľadania potrebných služieb, čo môže u nich viesť k tomu, že sa pokúsia vyvolať si potrat samy alebo vyhľadať utajené služby," upozornila riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková.
Neplnoletá žena by podľa nej mala mať možnosť uplatniť svoje právo na informácie a služby súvisiace s prerušením tehotenstva bez potreby súhlasu zákonného zástupcu. Ako pripomenula, aj medzinárodné ľudskoprávne štandardy sú nastavené tak, aby prístup žien k službám zdravotnej starostlivosti nebol obmedzovaný na základe toho, že nemajú súhlas rodičov alebo zdravotníckych orgánov, pretože sú vo svojom konaní slobodné.
Samostatní už od štrnástich
"Ak je trestnoprávna zodpovednosť na Slovensku stanovená na 14 rokov, mala by byť obdobne stanovená aj ľudskoprávna samostatnosť rozhodovať o vlastnej osobe," zdôraznila Sedláková. Ako dodala, rezortom zdravotníctva navrhovaná úprava zákona je v súlade so odporúčaniami vypracovanými WHO, ktoré sa týkajú prístupu k bezpečnej a komplexnej interrupčnej starostlivosti a boli prijaté členskými štátmi.
Návrhom ministerstva zdravotníctva sa bude zaoberať vláda. Rezort argumentuje tým, že požiadavka súhlasu zákonného zástupcu s umelým prerušením tehotenstva u mladých žien blízkych veku plnoletosti môže mať pre samotnú ženu negatívne zdravotné následky. Obáva sa nelegálnych interrupcií a upozorňuje, že táto požiadavka vedie k porušeniu práva na dôvernosť a zachovanie mlčanlivosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
Odporcovia návrhu ministerstva zdravotníctva sú presvedčení, že požiadavku na súhlas zákonného zástupcu nemožno zo zákona vypustiť z morálnych, etických, zdravotných ani právnych dôvodov. Mladí ľudia si podľa nich nedokážu ešte plne uvedomiť nebezpečnosť svojho konania a možné negatívne následky.