Rómske subjekty si opäť vyskúšajú samostatný postup. Predvolebné koalície ich nezaujímajú. No vedeli by, ku komu sa pridať.
BRATISLAVA. Krajské voľby sú priam ideálnou príležitosťou pre malé alebo regionálne politické strany. V novembri sa v niektorých krajoch budú o hlasy uchádzať aj dve rómske strany.
„Tentoraz by Rómovia nemali dať hlasy nikomu okrem Rómov. Lebo nikdy nič nedosiahnu,“ hovorí Gejza Adam, predseda Strany rómskej koalície. Otec bývalej poradkyne vicepremiéra pre menšiny Dušana Čaploviča zo Smeru založil stranu iba v júli. Už teraz majú podľa neho tisícky členov.
Konkurovať im bude Rómska iniciatíva Slovenska, ktorú vedie Alexander Patkoló. Táto strana pôsobí v politike už roky, nič však ešte nedosiahla.
Kto je kto Gejza Adam
a jeho žena vedú Strednú umeleckú školu a Súkromnú sociálnoprávnu akadémiu v Košiciach. Obe v čase, keď Adamova dcéra radila Čaplovičovi, získali dotácie od jeho úradu.
Alexander Patkoló
je asi najstarším rómskym politickým lídrom na Slovensku – v roku 2002 kandidoval do parlamentu na 75. mieste za HZDS, o štyri roky nato na 150. mieste za HZD. Ani raz neuspel.
Do júnových volieb do Európskeho parlamentu postavila jediného kandidáta, aby Rómom neskomplikovala voľbu. Ten sa však zranil pri autohavárii a napokon nekandidoval.
„Rómom budeme vysvetľovať, prečo je dôležité, aby mali nejakého zástupcu,“ zastrája sa Patkoló.
Pred štyrmi rokmi v niektorých krajoch kandidovala Strana rómskej koalície v Slovenskej republike. Neúspešne.
Rómovia podľa sociológov nepatria k disciplinovaným voličom, k voľbám sa často neunúvajú.
Rovnaký volič, rovnaké ciele Na zvolenie za krajského poslanca môže kandidátovi stačiť niekoľko stoviek hlasov. Záleží len na tom, aký veľký je jeho okres a koľko ľudí príde voliť.
Účasť pravdepodobne ostane na veľmi nízkej úrovni, takže rozhodujúca bude veľkosť volebného obvodu.
„Otázka je však, či prídu rómski voliči. Myslím si, že neprídu. Rómske strany nikdy nedokázali na seba sústrediť ich pozornosť,“ hovorí sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK.
Kandidáti oboch strán na seba narazia v Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.
Patkoló novú stranu nepokladá za nežiaducu konkurenciu. Dôvodí tým, že volič dostane jeden hlasovací lístok a krúžkovaním si môže vybrať kandidátov rôznych strán. Rómovia, ktorí prídu voliť, napriek tomu môžu byť zmätení.
Tieto strany sa okrem názvu nelíšia prakticky ničím, spoločné majú aj politické preferencie. Adam sa netají tým, že má blízko k Smeru. Patkoló hovorí, že v prípade úspechu by sa „najpravdepodobnejšie pridali ku koalícii tvorenej stranou Smer“.
Severozápad ich nezaujíma Rómska iniciatíva Slovenska postaví kandidátov aj v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji a dokonca avizuje vlastných kandidátov na najvyššiu volenú funkciu – župana.
„Vynechali sme Žilinu a Trenčín,“ hovorí Patkoló.
V týchto krajoch je tradične najsilnejšie národné povedomie, teda aj sklon k neznášanlivosti iných národností.
Najviac Rómov žije na juhu a východe Slovenska. Nedávne protirómske zhromaždenia v Šarišských Michaľanoch či Krompachoch pod taktovkou Pospolitosti potvrdili, že medzi majoritou a príslušníkmi tohto etnika je hlboká deliaca línia.

Beata
Balogová
