Väčšinu základnej školy strávila na francúzskej škole v Alžírsku, kde v tom čase pracoval jej otec. Neskôr vyštudovala v Bratislave žurnalistiku, rok študovala v Paríži. Angažovala sa pri vzniku Kresťansko-demokratickej mládeže Slovenska. Prvý kontakt s médiami zažila v Štúdiu Kontakt, ktoré moderovala. Neskôr pracovala v Slovenskom rozhlase, vo VTV, v rádiu Twist, v STV, naposledy šéfovala zahraničnému oddeleniu v Markíze. Písala aj pre denníky SME a Pravda. Šesť rokov bola členkou Licenčnej rady ako nominantka SDK. Jej manželom je novinár a analytik Robert Žitňanský. Druhou manželkou jeho otca, tiež novinára Eduarda Žitňanského je podpredsedníčka SDKÚ Lucia Žitňanská. Má tri deti a na poslednom sneme KDH sa stala podpredsedníčkou strany. JANA ŽITŇANSKÁ.
Na sneme KDH Martin Fronc vystúpil proti tomu, aby do vedenia prišli noví ľudia. Tvrdil, že aj v kláštore platí nejaká hierarchia. Je to v poriadku, stať sa hneď podpredsedom strany?
"Brala som to ako výzvu. Je to impulz pre nové nápady, myšlienky, nemyslím, že je to na škodu veci. KDH sa vždy vyčítalo, že nepúšťa medzi seba ľudí, že je zatvorené. Pevne verím, že vzhľadom na úžasné okolie, ktoré je okolo mňa sa do toho postupne dostanem. Sú veci, ktoré sa musím naučiť, napríklad nebyť až tak spontánna, naučiť sa hovoriť."
Hovoriť a nič nepovedať.
"To nie, aj keď je to neuveriteľné ako to niektorí dokážu."
Napríklad nový predseda KDH Figeľ? Medzi novinármi má povesť najnudnejšieho respondenta.
"Medzi niektorými novinármi možno áno, aj sa ho to mnohí otvorene pýtajú. Ale na sneme sa ukázalo, že to nie je tak. Keď si niečo myslí, tak to aj povie, dokáže byť razantný, oponovať. Domáca politika ho bude nútiť k tomu, aby bol rázny."
Prečo ste sa rozhodli pre KDH?
"Bola som vychovávaná v kresťanskej rodine, sú mi tieto hodnoty blízke."
Premiér Fico novinárom často vyčíta, že nie sú nezávislí a sú spojení s opozíciou. Vy ste boli v KDMS, potom nominantka SDK v Licenčnej rade, teraz idete do KDH. Boli ste ako novinárka nezávislá?
"Stojím si za tým, že áno. Samozrejme, že každý máme názor. Bolo by zvláštne, kebyže novinár názor nemá. Ale keď sa pozriem na svoju prácu, necítim v tomto problém a nemyslím, že som bola zaujatá."
Pred štyrmi rokmi sa KDH roztrieštilo na tom, či ísť do vlády so Smerom. Aký názor ste vtedy zastávali?
"Bola som presvedčená, že nemalo ísť so Smerom. Bol by to zánik KDH a dnes sa to len potvrdzuje na tom, ako Smer všetky kauzy hádže na plecia menším stranám. Bolo by to o tom, že menší musí ustúpiť a to nie je dobrá pozícia."
Bolo správne, že Palko a spol. odišli z KDH?
"Je to vždy škoda, keď sa rozumní ľudia rozchádzajú."
Po najbližších voľbách sa môže zopakovať, že sa KDH bude rozhodovať o spolupráci so Smerom. SDKÚ ponúka KDH dohodu o spoločnom postupe po voľbách, čím by sa KDH zrieklo spolupráce so Smerom. Bolo by to pre KDH prospešné?
"Tá diskusia eštelen začala. Netrúfam si byť prorokom, politických skúseností nemám veľa. Bolo by úplne rozumné zistiť, čo si o tom myslia voliči prostredníctvom prieskumu."
Viete si predstaviť spoluprácu so Smerom?
"Za seba hovorím, že s tým ako sa správajú, si to v súčasnosti neviem predstaviť. Neviem, čo by sa muselo stať, aby sa to zmenilo."
Koho ste volili v prvom kole prezidentských volieb?
"To sa nehovorí. Hovorí? Asi nie."
KDH oficiálne podporovalo Ivetu Radičovú, mnohí voliči KDH však dali hlas Mikloškovi. Volili ste Radičovú?
"Je to veľmi citlivá vec. Bola to ťažká voľba. Do poslednej chvíle som sa rozhodovala medzi ráciom a emóciami. V prvom kole vyhrali emócie."
Mikloško v druhom kole odmietol podporiť Radičovú, boli ste voliť v druhom kole?
"Bola to veľká chyba, že ju nepodporil. Ja som v druhom kole voliť bola. Zostať doma nebolo riešenie."
Váš manžel Robert Žitňanský bol poradcom Ivana Mikloša, má asi bližšie k SDKÚ ako ku KDH. Vaša nevlastná svokra Lucia Žitňanská je podpredsedníčkou SDKÚ. Ako to u vás doma vyzerá, keď sa rozprávate o politike?
"Môj muž nemá bližšie k SDKÚ. Je konzervatívny. Na KDH mu vždy chýbal výrazný ekonomický program, ale nový podpredseda Tóno Marcinčin je dobrý argument, aby sa dalo hovoriť, že KDH má skvelého ekonóma."
Napriek tomu, že robil pre ministra Smeru Počiatka?
"Nijak to neznižuje jeho kvality ako ekonóma, má fantastické skúsenosti so Svetovou bankou. Bolo to jeho rozhodnutie, kde sa zamestná a bolo to na krátky čas."
Ale asi nebude mať s vládou so Smerom taký problém ako napríklad Daniel Lipšic, nie?
"Neviem, uvidíme."
Ako riešite politiku s Luciou Žitňanskou, podpredsedníčkou SDKÚ?
"S Luciou a Edom sa stretávame, ale o konkrétnych politických veciach sa nebavíme. O celkovej atmosfére áno, ale nikdy nie o tom, čo si myslím o tom výroku alebo aká by bola dobrá koalícia. Máme s Luciou dohodnutú kávu, kde sa asi pokúsime aj o tieto témy."
Mikuláš Dzurinda nedávno obvinil Markízu, že je v područí Smeru. Je?
"Nemyslím si. Nepočula som, že by niekedy padlo niečo v zmysle: toto musí ísť, toto nesmie ísť. Novinári tiež nie sú neomylní. Veľakrát je to skôr o tom, že niektorý z nich urobí chybu. Nejaké veľké konšpirácie, že niekto je s niekým spiknutý, neexistujú."
Napríklad, že riaditeľ televízie je kamarát s predstaviteľmi Smeru.
"Slovensko je strašne malé. Ak by sme chceli, aby všade robili len ľudia, ktorí sa s nikým nepoznajú, tak by nikto nikde nebol."
Čo si myslíte o politických diskusiách v slovenských televíziách?
"Hovorím si, či by niekedy nebolo užitočnejšie robiť niečo iné, ísť von napríklad."
Baví vás to pozerať? Dozviete sa tam niečo nové?
"Boli obdobia, keď som to vôbec nepozerala. Ak tam niečo dôležité odznelo, tak to bolo večer v správach alebo u vás na webe. Buď je to robené tak bezpohlavne, že človek za ten čas urobí oveľa viac užitočnejších vecí, alebo je to plné invektív a v rámci psychogygieny to nie je to najlepšie na nedeľné poludnie."
Nie sú nudné diskusie chybou moderátorov?
„Pri niektorých hosťoch ani najlepší novinári nič nezmôžu. Je to celkovo problém žurnalistiky. Na Slovensku sa za 20 rokov od revolúcie stále menili novinári. Stále sú to mladí ľudia, ktorí prichádzajú zo dňa na deň a nie vždy poznajú veci do hĺbky. Mali by mať možnosť sa to učiť, ale oni prídu v jeden deň a na druhý deň sú nútení robiť reportáž. Ide to na úkor kvality."
Čím to je, že novinári v istom veku z médií skôr odchádzajú? Je to aj váš prípad.
"Buď je to výzva k niečomuničomu, čo sa zdá byť zmysluplnejšie, ale veľakrát je to o únave a opotrebovaní. Veľakrát sa ide na kvantitu a novinári sú z toho unavení."

Beata
Balogová
