BRATISLAVA. Uplynul prvý mesiac platnosti novely zákona o štátnom jazyku a jazyková „antipolícia“ SMK sa veľmi nezapotila. Okresné organizácie strany v Dunajskej Strede, Revúcej i v Nových Zámkoch konštatujú, že podnety od ľudí, ktorí by pre zákon mali nepríjemnosti, nedostali.
„Prišli nám tri podnety, ktoré sa týkajú mestských orgánov. Stále ich prešetrujeme,“ hovorí tajomník okresnej organizácie SMK v Leviciach Pál Kakas.
Sporné body zákona o jazyku pokuty až do 5000 eur; všetky pamätníky a pamätné tabule sa musia začínať slovenčinou, staré pamätníky len v cudzom jazyku treba do konca roka vymeniť; lekár môže s pacientom hovoriť iným jazykom, len ak ten po slovensky nevie alebo ide o obec s aspoň 20-percentnou menšinou. Tento bod nekontrolujú.
O viacerých podnetoch vie podpredseda SMK József Berényi. „Máme informácie, že v štátnej správe aj v súkromnej sfére zamestnávatelia zakazujú zamestnancom komunikovať v maďarčine,“ opisuje atmosféru na juhu Berényi. Pre strach ľudí o prácu však prípady nechce konkretizovať. Ako im teda pomôžu, nie je jasné.
Problémy v praxi prináša podľa Berényiho falošná interpretácia zákona. Hoci sa tento netýka súkromných rozhovorov, zamestnávatelia zo strachu z pokuty prikazujú zamestnancom, ako sa majú spolu rozprávať. Problémy sú vraj najčastejšie tam, kde sa pomer maďarskej menšiny blíži k 20-percentnej hranici, ako v Šali, Leviciach či vo Veľkom Krtíši.
Šéf Csemadoku Béla Hrubík zatiaľ tiež problémy pre jazyk nemal, hoci tvrdí, že na ich podujatiach sa po slovensky hovorí len vtedy, ak sú tam aj účastníci hovoriaci po slovensky. Hrubík ešte nevie, ako sa vyrovnajú s pamätnými tabuľami. Staré tabule, ktoré nemajú aj rovnako veľký slovenský nápis, treba do konca roka vymeniť.
„Viem asi o piatich, kde je len maďarský nápis, no na ich výmenu nemáme peniaze,“ dodáva s tým, že si počká na metodický pokyn, ktorý ministerstvo kultúry pripraví do konca roka.
Dovtedy sa rezort vzdal aj pokút, hoci za prvý mesiac dostal viacero podnetov. Riešili ich traja pracovníci, ktorí mali na starosti pôvodne platný zákon o jazyku. Od januára k nim pribudnú dvaja noví.
„Budú zabezpečovať kontrolné činnosti, viesť konania o pokutách, vydávať stanoviská pre stavebné úrady o textoch pamätníkov a viesť register podnetov na porušenie zákona,“ opísal náplň ich práce hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár. V prípade potreby môžu na kontrolu vyraziť aj do terénu.
Čo však budú piati úradníci robiť, ak bude podnetov málo, Bednár nespresnil.

Beata
Balogová
