Prvá väčšia verejná akcia sudcov od nežnej revolúcie zatiaľ vyprovokovala k reakcii len Vladimíra Mečiara. Za ich petíciou vidí útok na svoje HZDS.
BRATISLAVA. Nespokojní sudcovia by radi diskutovali. Či budú mať s kým, nie je isté. Zatiaľ sa pre nich ako jediná partnerka črtá ministerka spravodlivosti Viera Petríková za HZDS. Ich spoločná diskusia však môže stroskotať na podmienke sudcov, aby sa stretli v prítomnosti novinárov.
„Takáto diskusia bude transparentná aj pre verejnosť a naše prípadné dohody do budúcna budú mať verejnú záväznosť,“ povedala sudkyňa Katarína Javorčíková. Ministerka na podmienku sudcov nereagovala. „Zatiaľ nijaká pozvánka na rokovanie neprišla,“ odkázala cez hovorcu Michala Jučiho.
Dialóg pritom ako prvá včera ponúkla sudcom ministerka. „My sme len odpovedali na jej iniciatívu,“ hovorí Javorčíková.
Päť viet zobudilo Mečiara
Stovka sudcov vo štvrtok podpísala petíciu Päť viet, ktorou chceli poukázať na zlý stav súdnictva. Veľkej časti z nich dodalo odvahu aj minulotýždňové vyhlásenie premiéra Roberta Fica, ktorý odmietol, aby bol ktokoľvek postihovaný za názor. Včera sa však jeho podpory nedočkali. „Nemám nijaký dôvod komentovať to, čo sa deje medzi sudcami. Je to ich vnútorná vec, musia si to jednoducho vyriešiť sami,“ povedal.
Prezident Ivan Gašparovič sa na stranu signatárov tiež jednoznačne nepostavil. Predseda parlamentu Pavol Paška o dianí v justícii mlčí už celý mesiac, hoci pôvodne sa otvoreným listom sudcovia obracali aj naňho.
Naopak, petičná akcia vyprovokovala predsedu HZDS Vladimíra Mečiara. Vidí za ňou predčasnú volebnú kampaň a organizovaný útok na tretí pilier štátnej moci. Je to snaha SDKÚ a KDH zdiskreditovať HZDS, aby Smer ostal po voľbách sám v opozícii alebo sa pridal k nim, tvrdí šéf HZDS, ktoré nominovalo ministerku spravodlivosti aj jej predchodcu Štefana Harabina.
Tvrdeniam sudcov o tom, že pracujú v atmosfére strachu, kde za prejavením názoru nasledujú postihy, Mečiar neverí. „Ako je možné hovoriť o tom, že žijú v neslobode, keď to hovoria slobodne. Ak si strašidlo vymyslím a začnem sa ho báť, tak to nie je otázka pre právo, ale pre psychológa,“ povedal Mečiar.
Sudcov obvinil, že sa „vydali po tenkom ľade služby politickým stranám“. Pripomenul, že sudca môže stratiť svoju nezávislosť nielen členstvom v strane, ale aj činnosťou na jej podporu. Toto tvrdenie vraj neplatí o predsedovi Najvyššieho súdu Harabinovi, ktorý bol tri roky ministrom spravodlivosti za HZDS. „Plnil vládny program, nie politický program HZDS,“ obhajoval ho Mečiar.
Kritikov presunuli
Sudcovia hovoria, že práve Harabin, ktorý zároveň predsedá Súdnej rade, je jedným z dôvodov ich výzvy. Aj Harabin odkázal, že práve petícia je dôkazom o slobode prejavu v justícii.
Sudcovia však hovoria skôr o šikane. Od štvrtka napríklad Harabinovi kritici na Najvyššom súde Miroslav Gavalec, Igor Belko a Elena Berthotyová pôsobia v novom senáte a zrazu z nich majú byť odborníci na dôchodky. Ich senát ako jediný má tiež rozhodovať o azyle. Upozorňujú, že je tým porušený zákon, pretože nastalo porušenie náhodného výberu. Ten platí, len ak by azyl mali na starosti aspoň dva senáty. Námietky Harabin poznal, nereagoval na ne.
Zatiaľ sa sudcov zastáva len opozícia. Chce odvolať ministerku spravodlivosti, čo avizovali už pred týždňom. Dôvodom mal byť aj prípad sudkyne Jany Dubovcovej, ktorú chceli trestať za prejavenie názoru.
Daniel Lipšic z KDH hovorí, že po petícii sudcov je dôvod na odvolanie Petríkovej ešte väčší. „Musíme sa tých sudcov teraz zastať, keď už našli odvahu,“ povedal Lipšic. Tridsať podpisov na zvolanie schôdze získa KDH a SDKÚ spolu s ďalšími opozičnými poslancami do pondelka. O ďalší týždeň požiada predsedu parlamentu o zvolanie schôdze.

Beata
Balogová
