SME

Štatistický úrad začal s prípravami na sčítavanie obyvateľstva

Pracovníci Štatistického úradu už začali s prípravami na sčítanie obyvateľov, domov a bytov, ktoré sa uskutoční o dva roky. Na rozdiel od posledného sčítania, z roku 2001, sa budú dať výsledky porovnať s krajinami Európskej únie.

BRATISLAVA. Pracovníci Štatistického úradu už začali s prípravami na sčítanie obyvateľov, domov a bytov, ktoré sa uskutoční o dva roky. Na rozdiel od posledného sčítania, ktoré prebehlo v roku 2001, sa budú dať výsledky porovnať s krajinami Európskej únie. Údaje bude možné po novom vyplniť aj cez internet. ČTK o tom informovali zástupcovia Štatistického úradu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"V súčasnosti sa pripravuje predovšetkým územná príprava sčítania. Zabezpečujú sa podmienky, aby sa sčítanie uskutočnilo celoplošne tak, aby boli sčítané všetky osoby a všetky domy a byty," poznamenal riaditeľ odboru štatistiky obyvateľstva Marián Horecký. Úrad pripravuje mapy osídlení, na základe ktorých budú vytvorené sčítacie obvody, doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

Pri organizácii je dôležitá aj príprava sčítacích tlačív s informáciami, ktoré sa budú vyhodnocovať. "V súčasnosti prebieha testovanie zrozumiteľnosti otázok (sčítacích tlačív) a testovanie ich použiteľnosti pri ďalšom spracovaní," dodal.

Sčítanie ľudu poskytne nové údaje o demografickej, kultúrnej, vzdelanostnej, sociálnej a ekonomickej situácii. Zaktualizujú sa tak napríklad informácie o národnostnom zložení obyvateľstva, príslušností ľudí k vierovyznaniam, počte detí v rodinách či úrovni bývania a technickom vybavení bytov a domov.

Sčítanie prebehne v roku 2011 vo všetkých krajinách Európskej únie. "Zbierané údaje budú medzinárodne porovnateľné. Zabezpečuje to porovnateľná metodika, definície a číselníky vo všetkých krajinách EÚ," tvrdil Horecký.

SkryťVypnúť reklamu

Sčítanie obyvateľstva bude stáť podľa skorších informácií viac ako 900 miliónov korún (necelých 30 miliónov eur).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 15 094
  2. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 5 049
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 001
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 531
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 953
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 3 602
  7. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 341
  8. Plátené tašky a opakované použitie 3 275
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu