Agentúrny text sme o 19:50 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. O oprávnenosti kritiky 105 sudcov, ktorí vo výzve Päť viet minulý týždeň upozornili na atmosféru strachu v súdnictve a nabádajú na diskusiu, má podľa premiéra Roberta Fica rozhodnúť ministerka spravodlivosti Viera Petríková (HZDS) a jej predchodca a v súčasnosti predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin.
Sudcovia chceli výzvou vyvolať širšiu celospoločenskú diskusiu, Fico však v sobotu v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu zopakoval, že situáciu si musia vyriešiť sami.
Ich aktivitu okrem toho spojil s politickou opozíciou. „Rozhodne to popierame,“ reagovala na Ficovo tvrdenie signatárka vyhlásenia Päť viet Katarína Javorčíková. Dodala, že s nijakou politickou stranou nerokovali.
Pripojiť sa chcú ďalší sudcovia
Signatári v nedeľu zareagovali stanoviskom, v ktorom pripomínajú, že výzvu a návrh riešení poslali všetkým 150 poslancom Národnej rady a najvyšším ústavným činiteľom, čím sa začala aj skončila ich spolupráca s politikmi.
Výzva Päť viet
Výzva Päť viet a návrh riešení upozorňuje na atmosféru strachu v justícii. Podpísalo ju 105 sudcov zhruba z 1200.
Ministerka spravodlivosti Viera Petríková (HZDS) je ochotná diskutovať, premiér do pomerov v súdnictve zasahovať nechce.
Javorčíková hovorí, že k výzve sa plánujú pripojiť aj ďalší sudcovia.
„Požiadali nás, aby sme pokračovali v petičnej akcii, že sa chcú pridať aj ďalší.“ Obsahom výzvy, ktorá sa zaoberá disciplinárnymi konaniami a obmedzovaním priestoru na diskusiu, sa premiér v sobotu nezaoberal.
Upozornil, že verejnosť najviac trápia prieťahy pri rozhodovaní súdov, čo dokumentoval na svojom príklade, keď súdu tri roky trvalo, kým sa začal zaoberať jeho žalobou na jedno z médií.
Nech rozhoduje disciplinárka, odkázali Ficovi
Odlíšiť podľa Fica treba dve veci - oprávnenú kritiku pomerov v súdnictve od toho, že niekto sa touto kritikou snaží zakrývať, že ako sudca nepodáva výkony. Sudcovia vo výzve Päť viet hneď na začiatku upozorňujú, že orgány postihujú sudcov aj za verejne vyslovené názory, čo je signál ohrozujúci slobodnú diskusiu o stave súdnictva.
Signatárom nie sú zjavne poznámky o prieťahoch príjemné a vnímajú ich ako zasahovanie do svojej nezávislosti.
„Sudcovia sú v súvislosti s prejavmi ich kritických názorov bez relevantných argumentov a dôvodov spájaní s tými, ktorí majú problémy s prieťahmi v konaní alebo si neplnia svoje sudcovské povinnosti. Takéto vážne obvinenia voči konkrétnemu sudcovi by mal vysloviť len disciplinárny súd na základe dôkazov vykonaných v riadnom disciplinárnom konaní.“
Autor: Ján Krempaský

Beata
Balogová
