BRATISLAVA. Ján Plánka bol jedným z mužov, ktorých komunistická tajná služba nasadila pred rokom 1989 na disidenta Jána Čarnogurského. Po revolúcii si však Plánkova dcéra Monika zobrala za manžela syna Jána Čarnogurského.
Čudné spojenie? „Od doby Rómea a Júlie to nie je nič neobvyklé,“ odvoláva sa Čarnogurský na jednu z najslávnejších divadelných hier, v ktorej sa do seba zamilujú dvaja mladí ľudia zo znepriatelených rodín.
Čarnogurský v minulom režime ponúkol právne služby vtedajšej opozícii v Charte 77, bol členom tajnej cirkvi, vydával nelegálny časopis Bratislavské listy. Za odpor proti režimu ho vylúčili z advokácie a strávil tri mesiace vo väzbe.
Minulý týždeň informoval o ďalšej forme perzekúcie – komunistická tajná služba, ŠtB, ho vraj chcela v roku 1987 zabiť.
Hľadal vnútorného nepriateľa
Jeho svat Ján Plánka pôsobil v XII. správe, ktorá fungovala ako eštebácka kontrarozviedka na Slovensku. V rokoch 1984 až 1989 bol členom druhého odboru, ktorý hľadal vnútorného nepriateľa v cirkvi. Teda medzi Čarnogurského rodinou, kamarátmi a spojencami.
Jeho úlohou bolo „rozpracúvanie objektov a prípadov, v ktorých boli vedení príslušníci rodiny Čarnogurských,“ napísal Plánka v dotazníku, ktorý obsahuje jeho spis v Ústave pamäti národa. Dotazník zrejme doplnil krátko po decembri 1989.
Píše v ňom, že tejto práci KSČ a služobné vedenie pripisovali mimoriadny význam, kde izoláciou uvedených osôb a demokratických síl sa snažili zabrániť protikomunistickým iniciatívam so snahou za každú cenu zlomiť a izolovať predstaviteľov opozície.
Ján Plánka v čase, keď pracoval pre tajnú službu. FOTO – ÚPN
Z Plánkovho spisu je zrejmé, že jeho práca Čarnogurskému prekážala. Spolu s disidentom Františkom Mikloškom, napísal Čarnogurský v roku 1988 list vtedajšiemu predsedovi vlády SSR Petrovi Colotkovi, v ktorom sa sťažovali na Plánka.
Na ulici skontroloval a potom predviedol na políciu ich kamaráta Václava Malého, vtedajšieho člena tajnej cirkvi z Prahy a dnešného pražského biskupa.
Čarnogurský v rozhovore pre SME tvrdil, že si Plánka pamätá len matne z čias, keď bol v roku 1989 vo väzbe.
„Zrejme na nejakých výsluchoch bol, ale nepamätám si, že by bol v mojom prípade vypočúvajúcim.“
Zneužívaný eštebák
Napriek ostrým začiatkom sa vzťahy Plánka – Čarnogurský zrejme oteplili. Minulý týždeň pre televíziu Joj Čarnogurský tvrdil, že Plánka mu po revolúcii povedal, že v roku 1987 ho ŠtB plánovala zabiť.
Aj Plánka zrejme zmenil postoj k disidentovi. V dotazníku z roku 1990 sa sťažoval, že „výsledky (mojej) práce boli zneužívané na útoky KSČ voči rodine Čarnogurských.“ Dnes si vraj nevie spomenúť, prečo to napísal. „Je to všetko veľmi dávno.“
Ani Čarnogurský nevysvetlil, čo viedlo k Plánkovej premene. „Nemám k tomu čo povedať.“ O tom, ako sa Plánkova dcéra a Čarnogurského syn dali dokopy, nemá nik chuť hovoriť.
„Môj syn a Monika Plánková sa do seba zaľúbili,“ povedal otec. „Je to naša súkromná vec,“ povedal Ján Čarnogurský mladší. Dnes sa Čarnogurský starší a Plánka stretávajú „ako rodina“. Syn disidenta zastupuje svokra pred súdom.
Vážil som si jeho odvahu
Zhovárali sme sa s JÁNOM PLÁNKOM, bývalým členom rozviedky ŠtB.
Kedy ste sa zoznámili s Jánom Čarnogurským a za akých okolností?
„Ján Čarnogurský bol rozpracovaný na základe vtedajších platných zákonov ako občan ČSSR z dôvodu, že mal styky s pracovníkmi veľvyslanectiev a spravodajských služieb, ktoré pôsobili na území ČSSR. Najmä z USA, NSR, Francúzska a iných. Bol dôvodne podozrivý, že v rámci týchto spravodajských služieb bol veľmi aktívny a mal vysoké postavenie v hierarchii spolupracovníkov týchto služieb.
Svedčili o tom jeho časté kontakty s uvedenými službami, ako aj jeho schopnosti, skúsenosti a vedomosti so spravodajskou prácou. Navyše, mal významný vplyv na podzemné hnutie cirkvi a disent. Tieto a iné skutočnosti boli zdokumentované v spisoch, ktoré boli skartované. Rôzne iné výklady možno považovať v súčasnom období za dohady a špekulácie.“
Aký dojem na vás spravil?
„Každý z nás stál na inej strane barikády. Napriek týmto skutočnostiam som si ho vážil za jeho odvahu a schopnosti.“
Poznámka redakcie: Ján Plánka odpovedal na otázky cez email. Nereagoval na viaceré otázky vrátane tej, ktorá sa týkala údajného pokusu zavraždiť Jána Čarnogurského.
tom

Beata
Balogová
