SME

Univerzity sa prepočítali, na akreditáciu nahlásili pedagógov navyše

Komplexná akreditácia vysokých škôl má trhlinu. Štyri univerzity nahlásili nepresné počty pedagógov. Vinu na seba berie Akreditačná komisia.

V polovici septembra nový akademický rok spolu s rektorom Univerzity Komenského Františkom Gahérom (vľavo) otváral aj minister školstva Ján Mikolaj (vpravo). Už vtedy Akreditačná komisia vedela, že počty pedagógov na škole nesedia.V polovici septembra nový akademický rok spolu s rektorom Univerzity Komenského Františkom Gahérom (vľavo) otváral aj minister školstva Ján Mikolaj (vpravo). Už vtedy Akreditačná komisia vedela, že počty pedagógov na škole nesedia. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Komplexná akreditácia všetkých vysokých škôl mala nanovo určiť, ktorá univerzita je kvalitná. Nateraz však kopí jeden problém za druhým. Tentoraz chybu priznáva samotná Akreditačná komisia, ktorá vysoké školy hodnotila.

Pravidlá akreditácie už v lete napadla Generálna prokuratúra pre údajnú retroaktivitu. Teraz je problém priamo v komisii. Tá sa po vyše mesiaci od vyhlásenia výsledkov chystá ospravedlniť.

Nie podvod, iba lapsus

V prípade štyroch univerzít, ktoré splnili všetky podmienky akreditácie a zaradili sa medzi elitu, boli chyby. Komisia pracovala s nesprávnym počtom pedagógov s titulom profesor, docent alebo PhD. Pomer pedagógov a študentov je pritom jedným zo šiestich základných kritérií. Univerzity sa bránia, údaje vraj vyplnili podľa kritérií komisie.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší rozdiel v číslach je na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, ktorá nahlásila rádovo o niekoľko stoviek viac pedagógov. Do dvesto pedagógov navyše nahlásila aj Univerzita Komenského.

„Je to lapsus a Akreditačná komisia sa za to verejne ospravedlní. Avšak aj po prepočítaní pedagógov s príslušnými titulmi i v najhoršom roku to vychádza pre STU 16,75 študenta na pedagóga, čo znamená, že nejde o podvod,“ povedal predseda komisie Ľubor Fišera. Maximálny počet študentov na pedagóga je pritom 20 a školy aj po prepočítaní kritérium spĺňajú.

O probléme vie komisia už tri týždne. Čísla mala preveriť už skôr. Na nezrovnalosti však prišla až teraz, keď už majú školy v rukách dekréty o výsledku.

Ostatných dvadsaťtri vysokých škôl, ktoré prešli akreditáciou, s týmito číslami problémy nemali, hovorí Fišera.
Minister školstva Ján Mikolaj z SNS tvrdí, že o chybe nevedel. Nevidel preto dôvod neodovzdať školám dekréty so statusom univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Mikolajova hovorkyňa Dana Španková povedala, že pri pochybnostiach situáciu preveria. Robia tak už napríklad aj v prípade súkromnej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.

Školy vysvetľujú

Rektor Univerzity Komenského František Gahér chybu vysvetľuje tým, že škola zahlásila komisii všetkých pedagógov vrátane tých, čo nie sú na ustanovený týždenný čas – na plný úväzok.

Ak by to Akreditačná komisia požadovala, univerzita vraj dodá upravené čísla. Akreditačné kritérium to však podľa Gahéra neurčovalo. „Máme jasnú rezervu a nie je problém s tým, aby sme to splnili,“ povedal Gahér.

Slovenská technická univerzita zase poskytla Akreditačnej komisii počet všetkých pedagógov vrátane tých bez akademického titulu vyššieho stupňa, teda napríklad aj asistentov.

SkryťVypnúť reklamu

Prorektor Maroš Finka povedal, že postupovali v zmysle zadefinovania príslušného kritéria v smernici pre komplexnú akreditáciu. Iné školy však s tým problém nemali.

Analytik Miroslav Beblavý z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť hovorí, že za pochybenia je zodpovedné ministerstvo školstva, ktoré nútilo komisiu k rýchlej akreditácii.

„V zásade za rok, a to sa potom chyby musia stať. Akreditácia tak nemôže ísť poriadne do hĺbky, čo je jeden z najvážnejších problémov komplexnej akreditácie,“ povedal Beblavý.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 200
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 921
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 866
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 488
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 818
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 563
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 195
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 750
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu