BRATISLAVA. Poslanec – podnikateľ, ktorý počas parlamentnej schôdze cez telefón riadi svoju firmu. V slovenskom parlamente je to úplne bežná situácia, poslanec SDKÚ Peter Miššík chce tento pololegálny stav zoficiálniť, pretože neverí, že sa dá podnikaniu poslancov zabrániť.
Zákonodarcovia môžu mať podiely vo firmách, ústavný zákon o konflikte záujmov im však zakazuje byť v ich orgánoch a doslovne píše, že podnikať nesmú.
Poslanec SNS to má ťažké
Poslanec za SNS Jozef Ďuračka má podiely vo viacerých firmách. Hovorí, že oddeliť vlastníctvo firmy od jej riadenia v podstate nejde. „Každý vždy radí. Veď to je normálna vec, pokiaľ ide o firmu, v ktorej je zainteresovaný.“
Pýta sa, že ak môžu pri mandáte poslanci vykonávať právnickú či lekársku prax, prečo by nemohli podnikatelia podnikať. Podobne je to podľa neho aj s poslancami, ktorí sú funkcionármi žúp či samospráv.
„Keď je poslanec primátorom, vždy sa snaží mestu cez svoj lobing pomôcť. Každý sa tvári, že nie, ale je to neoficiálne áno.“
Ďuračka je spolumajiteľom firmy, v ktorej má väčšinu a konateľkou je jeho manželka. Zákonodarcov s podielmi vo firmách je dosť.
Nájdu sa takí, ktorí konateľstvo prepísali na príbuzných. Napríklad Viliam Jasaň (Smer) je stopercentným majiteľom strážnej služby Uzma, ktorej konateľom sa stal po voľbách v roku 2006 Slavomír Jasaň s rovnakým bydliskom, ako má poslanec.
Chce prísnejšiu kontrolu
Peter Miššík chce podať návrh novely ústavného zákona, ktorý by podnikanie zlegalizoval. Zákonodarcovia, ktorí budú v orgánoch súkromných spoločností, by podľa Miššíka mali byť pod prísnejšou kontrolou verejnosti a médií. Mali by, rovnako ako ďalší verejní funkcionári, podávať oveľa obsiahlejšie majetkové priznania, z ktorých by bolo jasné, koľko im firmy vynášajú.
Majetky by mali priznávať ako sudcovia. Tí zverejňujú aj podrobnosti ako kúpnu cenu auta či nehnuteľného majetku, alebo výšku záväzkov.
Skepticky sa na nápad zlegalizovať podnikanie poslancov pozerá Pavel Nechala z Transparency International Slovensko. Za rozumnejšie riešenie považuje takzvanú slepú správu, ktorá funguje v Kanade.
Politik pri nej zverí svoj majetok správcovi, ktorý je náhodne vybraný, aby jeho firmy nespravoval sám prostredníctvom príbuzných či priateľov. Priznania by sa podľa neho mali sprísniť tak či tak.
Miššík: Poslanec by mal priznávať ako sudca
O podnikateľoch v Národnej rade sme hovorili s poslancom PETROM MIŠŠÍKOM (SDKÚ).
Niektorí poslanci dňom, keď vstúpili do parlamentu, prestali podnikať. Veríte tomu?
„Pár poslancov vlastní podiely v spoločnostiach. Zákon zakazuje byť konateľom v nich. O napísaní konateľstva na niekoho iného, keď máte vo firme väčšinu, si obraz urobí každý sám. To sa dosť dobre oddeliť nedá. Som proti farizejstvu v tom, že sa niektorí tvária, že s tým nemajú nič spoločné.“
Čo si myslíte o transakciách, počas ktorých poslanec, hoci má 100percentný podiel, prepíše konateľstvo na príbuzného?
„Verejnosť tomu asi veľmi neverí. Preto by sa to malo upraviť tak, aby sme si hovorili pravdu.“
Je teda zákaz podnikania pre verejných činiteľov len formálna záležitosť?
„To je vecou každého jednotlivca. Ja len hovorím, že keby sa do ústavy dostala nezlučiteľnosť poslaneckej funkcie s inými funkciami, nemali by sme zatvárať oči nad podnikaním. Úplne by som to uvoľnil. Ale zároveň by sa mali sprísniť podmienky pri podávaní majetkových priznaní, ktoré musia byť úplne presné a zrozumiteľné.“
Keby sa poslancom podnikanie povolilo, dali by sa lepšie kontrolovať ich príjmy?
„Museli by byť transparentnejšie priznania. Ak je niekto konateľ spoločnosti, berie na seba celú zodpovednosť za ňu.“
Ako by mali priznania vyzerať, aby to nebola len formalita?
„Mala by tam byť presná štruktúra príjmov – a nielen čo je z verejnej funkcie a čo z iných činností. To je na debatu. Ale majetkové priznania sudcov sú dostatočne podrobné.“
knm
Anketa:
Čo hovoríte na návrh, aby mohli poslanci legálne podnikať a zároveň sa sprísnia majetkové priznania?
Zdá sa mi to byť dobrý nápad. Pretože to, o čom sa bavíme potichučky, to všetko existuje.
Jozef Ďuračka, poslanec za SNS a bývalý podnikateľ
Som za to, aby sa ústavný zákon zmenil celý. Kontrola verejných funkcionárov by sa mala dostať do rúk orgánu nezávislému od parlamentu.
Ágnes Biró, poslankyňa za SMK
Nemali by sme sa asi skrývať a mali o tom otvorene rozprávať. Ale myslím si, že by to mal byť konsenzus naprieč politickým spektrom. Je to ústavný zákon, na ktorý treba 90 hlasov.
Jana Laššáková, poslankyňa za Smer
Treba to rozobrať širšie. Ale už za socializmu sme sa hrali na amatérov vo futbale a pritom to boli minimálne poloprofesionáli.
Milan Urbáni. poslanec za HZDS
Súhlasím a myslím, že v KDH nebude mať nikto problém podporiť to. Ale obávam sa, že to dopadne tak ako všetky iniciatívy opozície.
Július Brocka, poslanec za KDH

Beata
Balogová
