Prvýkrát vrátil zákon Schuster 27. decembra minulého roku. Pôvodne prijatá legislatívna norma sa po schválení viacerých poslaneckých pozmeňujúcich návrhov stala podľa ministra spravodlivosti SR Jána Čarnogurského protiústavnou a chaotickou.
Vláda následne vo februári schválila nové znenie zákona o Súdnej rade SR z dielne Ministerstva spravodlivosti SR. Národná rada SR ho schválila v skrátenom legislatívnom konaní 21. marca.
Dôvodom rozhodnutia prezidenta je nesúlad niektorých ustanovení zákona s Ústavou SR. Schuster očakáva, že parlament vrátený zákon prerokuje ešte na tejto schôdzi, čím sa podľa neho podarí vytvoriť podmienky na existenciu a fungovanie Súdnej rady SR v čo najkratšom čase.
Podľa prezidenta nie je v súlade s ústavou paragraf zákona, ktorým sa ustanovujú dôvody na odvolanie člena súdnej rady. Zákon podľa neho ustanovením dôvodov na odvolanie ide nad rámec ústavy a navyše v rozpore so základným zákonom štátu zužuje dôvody na odvolanie člena súdnej rady. Podľa ústavy totiž môže ten, kto člena súdnej rady zvolil alebo vymenoval, tohto člena aj odvolať, a to z rôznych dôvodov, uvádza sa v Schusterovom odôvodnení.
Schuster namieta aj nesúlad zákona s ústavou v otázke sudcov vymenovaných na štvorročné obdobie. Otázku tzv. štvorročných sudcov možno podľa prezidenta vyriešiť novelizovaním ústavy.
Na základe schváleného zákona by mala mať súdna rada 18 členov. Na jej kreovaní sa bude podieľať prezident, parlament a vláda. Každý z týchto troch ústavných inštitútov schváli troch členov Súdnej rady SR. Priamo sudcami bude zvolených osem členov rady v jednom volebnom kraji. Osemnástym členom je predseda Najvyššieho súdu SR, ktorý je zároveň predsedom Súdnej rady SR.