BRATISLAVA. Okrem nízkych cien nehnuteľností v maďarskej obci Rajka je pre Slovákov, ktorí sa tam čoraz častejšie presťahovávajú, lákadlom aj nižšia sadzba dane z pozemku v Maďarsku než na Slovensku. V obci s asi 3000 obyvateľmi v súčasnosti žije vyše 500 Slovákov, ktorí tam vlastnia 160 z celkovo 900 miestnych nehnuteľností a o etnickom napätí nemôže byť ani reč, tvrdí starosta obce Lajos Bazsó.
Podľa starostu napätie medzi Slovákmi a Maďarmi má historické korene, no na živote v Rajke, vzdialenej len tri kilometre od Bratislavy, sa to neprejavuje vôbec. "Hľadáme to, čo nás spája. V tomto sme v našej obci urobili obrovský krok." Rajku pritom označil za vzor pokojného spolunažívania. "Celý rad politikov by mohol prísť k nám, aby to videli," zhrnul s tým, že ak sa ojedinele vyskytnú v obci problémy, ide skôr o to, že noví majitelia domov, ktorí prichádzajú z panelákov v mestách, si niekedy ťažšie zvykajú na život na vidieku.
V obci žijú Švajčiari aj Američania
Vôbec pritom nejde o národnosť. "Taký problém by mala aj rodina, ktorá sa sem presťahuje z desiateho poschodia v paneláku v Budapešti." Do obce sa pritom v posledných rokoch neprisťahovávajú len Slováci, ale aj Nemci, Rakúšania, Švajčiari a dokonca aj Američania, informoval Bazsó.
Ako ďalej starosta uviedol, stále prebiehajúcu vlnu sťahovania predovšetkým mladých rodín zo Slovenska dnes miestni hodnotia ako prospešnú aj z hľadiska vzhľadu obce. Mladé rodiny si staršie objekty buď zrekonštruovali, alebo postavili nové. V súčasnosti je tam pripravených asi 300 pozemkov v rámci budúcej urbanizovanej zóny mimo centra obce. Do obce by mali ešte tento rok začať premávať dve autobusové linky v jedno- alebo dvojhodinových intervaloch. Vlakové spojenie obec má od jari.
Horšia infraštruktúra znižuje ceny pozemkov
Podľa prieskumu zo začiatku tohto leta o trhovej atraktívnosti lokalít v okolí Bratislavy vyplynulo, že najdrahší je severozápad mesta, kde sa parcely predávajú priemerne v cene 175 eur (5272 Sk) za meter štvorcový, vrátane všetkých poplatkov, kým najlacnejší je juhovýchod mesta, kde sa cena pohybuje okolo 90 eur (2711 Sk) za meter štvorcový. "Tieto sú najmenej likvidné," objasnil Peter Sitányi z konzultantskej spoločnosti Sitcon, ktorá prieskum robila. Na juhu mesta však zaznamenali najlikvidnejšie pozemky, dodal. "Ide o pohraničnú oblasť s Maďarskom, obce Rajka, Rusovce a Jarovce."
Najnižšie ceny pozemkov sú v Rajke a okolí, čo si starosta obce nevysvetľuje horšou infraštruktúrou v porovnaní s ostatnými lokalitami okolo Bratislavy. "Celá naša obec má vybudované inžinierske siete," argumentuje. Domnieva sa, že hlavnú úlohu v tomto skôr zohráva hustota rôznych komunikačných sietí, napríklad železníc a ciest, rovnako aj atraktívnosť prostredia, teda aj to, aký výhľad sa ľuďom ponúka z okna. "Je to vzdialenejšie od železničných staníc a ani ten výhľad nie je taký... (ideálny)," povedal.