Bratislava 4. apríla (TASR) - Väčšina nemocníc na Slovensku nemá od 1. apríla podpísané základné zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Petra Ottingera vzniklo právne vákuum medzi týmito zariadeniami a poisťovňou.
Konštatoval, že vedenia nemocníc označujú za nátlak formuláciu v základnej zmluve, kde sa v článku 9, odseku 2 konkrétne uvádza: "Zmluvný vzťah sa končí aj v prípade, že nedôjde k dohode o cene a množstvových podmienkach." Ottinger vysvetlil, že "ak poisťovňa chce niektorého z poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vylúčiť zo siete, stačí jej ponúknuť neprijateľnú cenu za výkony. Ak poskytovateľ zmluvu podpíše, zlikviduje sa sám, a keď ju nepodpíše, končí sa mu zmluva a vypadáva zo siete." Ottinger trvá na tom, aby VšZP vypustila túto formuláciu zo zmluvy, pretože v rámci celého rokovania medzi VšZP a ANS sa o nej nikto nezmienil. Podľa neho takéto donucovanie nemá byť v zmluvnom vzťahu medzi dvoma partnermi, najmä nie v zdravotníctve.
Zároveň za veľmi ostré označil medializované vyjadrenie riaditeľa VšZP Eduarda Kováča, že poisťovňa nevyplatí zálohy nemocniciam, kým s ňou nepodpíšu základné zmluvy.
V rozhovore pre TASR Ottinger uviedol, že ANS vidí východisko v úprave rozpočtu rezortu zdravotníctva. Mohla by sa nájsť politická vôľa na rozdelenie financií podľa sektorov. "Aj málo financií treba rozdeliť tak, aby každý sektor zdravotnej starostlivosti dostal primerané množstvo. Nemožno pokračovať v znižovaní zdrojov na ústavnú zdravotnú starostlivosť a prideľovať ich do liekovej preskripcie." Ústavná zdravotná starostlivosť by mala dostávať minimálne 48 percent z celkového objemu zdrojov, ambulantná starostlivosť minimálne 23 percent a zvyšok by sa mohol vyčleniť na lieky. Je neúnosné, aby sa z celkového objemu zdrojov v systéme vynakladalo takmer 50 percent na lieky, povedal Ottinger.