BRATISLAVA. Podpredsedníčka Národnej rady SR Anna Belousovová (SNS) podľa vlastných slov poslaneckú imunitu nevyužíva a správa sa ako normálny občan bez tejto výsady. Uviedla to dnes pre TASR ako reakciu na zámer šéfky Mandátového a imunitného výboru NR SR Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD), ktorá avizovala prípravu návrhu na výrazné oklieštenie imunity.
"Nikdy ma imunita neochránila a nikdy som ju nepotrebovala. Keby som ju nemala, nič sa v mojom živote nezmení," deklarovala prvá podpredsedníčka SNS. Za zámerom Zmajkovičovej však vidí aj blížiace sa parlamentné voľby. "Čím bližšie je k voľbám, tým viac mám pochybnosti o úprimnosti takýchto návrhov, ako je oklieštenie imunity či zmrazenie platov. Ja osobne to považujem za bohapustý populizmus," konštatovala.
Belousovová je presvedčená, že ak by zo strany poslankyne Smeru-SD išlo naozaj o vôľu oklieštiť poslaneckú imunitu, tak by najskôr hľadala podporu v jednotlivých poslaneckých kluboch. K otázke, či takýto návrh podporí, sa však ešte nevedela vyjadriť, keďže nevidela jeho konkrétnu predlohu.
V podobnom duchu to vníma aj poslanec ĽS-HZDS Ján Kovarčík. "Vzhľadom na to, že podobné návrhy už v pléne boli a Smer-SD sa k nim nevyjadril pozitívne, tak mi to skutočne pripadá ako populistický výkrik," reagoval pre TASR. Kovarčík však vidí priestor na diskusiu. "Čo z nej však vzíde, to teraz nemôžem predpokladať," uzavrel.
Podporu pre svoju iniciatívu by však Zmajkovičová mohla získať v radoch SDKÚ-DS. Jej poslanec Tomáš Galbavý totiž vyhlásil, že práve jeho strana toto volebné obdobie, ale aj v minulosti, nemala s podobnými návrhmi problém. "Som pripravený pani Zmajkovičovej poradiť," avizoval.
Galbavý tiež súhlasí s jej výrokom, že súčasný rozsah poslaneckej imunity je už prežitkom. "On je prežitkom už od momentu, keď si parlament takto širokú imunitu schválil. No čudujem sa, že Zmajkovičová na to prišla pár mesiacov pred voľbami. To je zaujímavé, je to trošku falošná hra na voličov, ale prosím," dodal s tým, že takýto návrh však v každom prípade podporí bez ohľadu na to, ktorá strana ho predloží.
Práve Galbavý bol posledným iniciátorom zmeny týkajúcej sa poslaneckých výsad. Na júnovú schôdzu parlamentu predložil novelu zákona o priestupkoch, na základe ktorej malo byť možné trestať poslanca za všetky priestupky. Jeho iniciatíva však nezískala dostatočnú podporu, pri hlasovaní o návrhu sa zdržala aj Zmajkovičová.
K poslednej úprave v tomto duchu tak došlo vo februári 2009. Vtedy koaliční poslanci Rudolf Pučík (SNS), Ján Richter (Smer-SD) a Kovarčík v novele zákona o priestupkoch presadili, že poslanci, ktorí sa za volantom automobilu stanú účastníkmi dopravnej nehody, nebudú môcť beztrestne odmietnuť skúšku na alkohol, respektíve inú návykovú látku.