Podozrenia z cenzúry v STV sa opakujú. V pondelok v poslednej chvíli stopli Reportérov, v ktorých mala odznieť kritická reportáž. Tá by mohla poškodiť Smeru.
BRATISLAVA. Vedenie Slovenskej televízie sa netají, že v pondelok popoludní zastavilo už vyrobených Reportérov, ktorí sa mali vysielať večer na Jednotke. Namiesto nich pustili reprízu spred dvoch týždňov, informoval portál Mediálne.sk.
Nižňanskému prekážala reportáž o sociálnom podniku v Bardejove. Namiesto odpovede, prečo ju zastavil, reagoval obvinením redaktorov z bulvárnosti a neprofesionality.
Sociálne podniky sú agendou strany Smer a patria do kompetencie ministerstva práce, ktorému šéfuje Viera Tomanová.
Sociálne podniky a Smer Štyri podniky na východe si za peniaze od ministerstva objednali školenia za státisíce eur. Ponuky sa na seba podobali, ceny mohli byť dohodnuté. Rovnaké štyri podniky boli v skupine ôsmich podnikov, ktoré v lete dostali z eurofondov príspevok 3,2 milióna eur. Za podnikmi bol známy poslankyne Smeru Jany Laššákovej. Peniaze od štátu dostali aj sociálne podniky blízke poslankyni Smeru Jane Vaľovej a švagrinej Zuzany Mikovej z Úradu vlády.
Prichádza Nižňanský Reportáž, v ktorej autorka poukázala na nefungovanie sociálnych podnikov cez konkrétny prípad podniku Arvik v Bardejove, prešla schvaľovaním bežným v STV. Na pondelkovej projekcii ju v prítomnosti redaktorov odobrili šéf publicistiky Oto Nittman, právnik aj zástupca mediačného centra STV.
Relácia bola pripravená na vysielanie. Popoludní si ju podľa zdrojov z televízie prišiel pozrieť Nižňanský s členom vedenia STV Lukášom Machalom, synom bývalého poradcu premiéra Roberta Fica. Zaradenie relácie do vysielania potom zastavili.
„Generálny riaditeľ už stratil trpezlivosť s doterajšími praktikami v redakcii publicistiky, kde niektorí redaktori spracúvajú témy a reportáže povrchne, neprofesionálne, v poslednej chvíli a bulvárnym pohľadom, čím ohrozujú vysielanie, no vo viacerých prípadoch poškodzujú STV aj ekonomicky,“ povedala včera hovorkyňa STV Želmíra Blašková.
Riaditeľ sociálneho podniku Arvik Jozef Sendek na otázku, či pozná dôvod neodvysielania reportáže povedal, že STV žiadala iba nejaké informácie cez Infozákon. Dodal, že keď odošle materiály, STV môže reportáž spracovať a pustiť. Reportéri pritom podľa informácií SME nakrúcali priamo v Bardejove a hovorili aj s riaditeľom Sendekom.
Reportáž z vysielania možno stiahnuť iba v prípade, že má vážne nedostatky, ako nevyváženosť alebo jej chýbajú stanoviská dotknutých strán, hovorí Stanislava Benická, odborníčka na televíznu žurnalistiku.
Riaditeľa vinia z cenzúry „Ak je pravda to, že na projekcii bol vedúci redakcie, právnik a mediátor a reportáž im pripadala dostatočne kvalitná, tak následné stiahnutie reportáže je prejavom cenzúry,“ povedala Benická.
„Je to ukážkový príklad cenzúry. Riaditeľ televízie je servilný prisluhovač,“ hovorí Tomáš Galbavý z SDKÚ. Žiada poslanecký prieskum a bude chcieť vidieť reportáž.
Šéf Rady STV Martin Kákoš reportáž nevidel, no informoval sa u Nižňanského. Povedal, že faux pas sa dopustil šéfredaktor publicistiky, pretože príspevky majú byť podľa interných pravidiel na projekcii týždeň pred ich odvysielaním. Reportáž bude Rada STV analyzovať.
Nižňanský označil postup redaktorov pre meškanie za porušenie pracovnej, programovej a vysielacej disciplíny. Benická, ktorá bola pri výbere ľudí do relácie, hovorí, že Nižňankého argument neobstojí. Riaditeľ podľa nej vie, že v redakcii je málo ľudí a logicky tak niektoré veci dorábajú v poslednej chvíli.
V Reportéroch už zakazovali
Vedenie televízie už brzdu v poslednej chvíli zatiahlo. Pri bývalom funkcionárovi HZDS.
BRATISLAVA. Relácia Reportéri STV nemá problémy s vedením Štefana Nižňanského po prvýkrát. Do vysielania sa nedostala hotová reportáž aj v apríli tohto roku.
Šéf redakcie aktuálnej publicistiky Oto Nittman vtedy zastavil príspevok o konkurze zvolenského mäsokombinátu. Podnik v deväťdesiatych rokoch sprivatizoval bývalý funkcionár HZDS Pavel Čupka, mnohí roľníci dodnes nevideli peniaze za predané kravy a voly. Na jar sa mal uzavrieť konkurz podniku.
Reportáž odsúhlasil právnik STV, bežali na ňu upútavky. Nittman ju však deň pred vysielaním stiahol s odôvodnením, že nie je aktuálna. Obvinenia, že tak urobil na tlak HZDS, odmietol.
Politické tlaky vtedy odmietol aj riaditeľ Nižňanský. Radu STV požiadal, aby sa nezaoberala „neprofesionálnymi reportážami“.
Otto Nittman pracoval v STV aj v čase vlády Vladimíra Mečiara. Bol tam vtedy programovým riaditeľom, teda druhým najvyšším členom vedenia.
(juk, čtk)

Beata
Balogová
