BRATISLAVA. Občianske združenie Aliancia Fair-play (AFP) dnes do Národnej rady (NR) SR predložila svoj zoznam desiatich občianskych kandidátov na členov disciplinárnych senátov Disciplinárneho súdu SR. Urobila tak v reakcii na blížiacu sa opakovanú voľbu kandidátov parlamentom. Desiatich, ktorých poslanci v prvej voľbe 16. septembra nezvolili, pritom navrhol predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar a jedného jeho stranícka kolegyňa Katarína Tóthová.
"Myslíme si, že nie je šťastné, rozumné ani dobré pre demokraciu a súdnictvo, aby NR SR vyberala iba z kandidátov, ktorých predloží jeden politický subjekt," zdôraznila dnes Zuzana Wienk z AFP s tým, že disciplinárne konania v súčasnosti pôsobia ako nástroj zastrašovania a šikanovania sudcov, a preto by v záujme objektivity a nestrannosti konaní nemali spomínaní kandidáti pochádzať iba z jedného politického subjektu.
Predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Mojmír Mamojka (Smer-SD) si o aktivite občianskych združení ponúknuť kandidátov do disciplinárnych senátov, ktorí by neboli politickými nominantmi, myslí, že možno by to mohlo trošku pomôcť, keby to bolo v trošku inom období. "Tá hektika je taká, že všetko možné, aj to, čo nie je tak myslené, vypadá účelovo," konštatoval Mamojka a dodal, že zoznam kandidátov na členov disciplinárnych senátov by musel najprv vidieť. "Aliancia Fair-play je fajn, ale čo ona s tým má, aby navrhovala kandidátov na disciplinárnych sudcov?" spýtal sa Mamojka.
Podľa Aliancie súdy ovládlo HZDS
Podľa AFP je súčasná situácia v justícii taká, že jej významné a kľúčové posty "ovláda jedna politická strana, a tou je ĽS-HZDS". Narážala tak na rezort spravodlivosti, ktorý vedie nominantka ĽS-HZDS Viera Petríková. Tá na ministerskom poste vystriedala bývalého nominanta tej istej strany Štefana Harabina, ktorý rezort prestal viesť po zvolení za predsedu Najvyššieho súdu SR, o ktorý sa uchádzal ako nezávislý kandidát. Wienk spomenula aj časť členov najvyššieho samosprávneho orgánu súdnictva, Súdnej rady SR, ktorých Harabin ešte ako minister nominoval.
"Už teraz je vplyv ĽS-HZDS v justícii príliš veľký," povedala Wienk na margo dôvodov, ktoré AFP viedli k predloženiu svojich desiatich občianskych kandidátov do parlamentu. Ako ďalej povedala, urobili tak aj preto, že ostatné politické strany takúto možnosť nevyužili a preto sú dnes "v hre" len mená predložené Mečiarom a Tóthovou. AFP vyzvala poslancov NR SR, aby si nimi predložené mená osvojili a následne ich predložili na rokovanie pléna. Zoznam podporili aj občianske združenia Občan a demokracia, Transparency International a Via Juris.
V najbližšej, opakovanej voľbe, ktorá bude koncom októbra, však občianski kandidáti ešte figurovať nemôžu. V prípade, že by však parlament nezvolil členov disciplinárnych senátov ani v najbližšej opakovanej voľbe, v ďalšej, ktorá bude nasledovať, už občianski kandidáti budú.
Potrebný súhlas parlamentnej väčšiny
Medzi desiatimi dnes predloženými menami občianskych kandidátov sú sudcovia krajských a okresných súdov, ako aj Najvyššieho súdu SR. Sú to Ľudmila Babjaková, Edita Szabová, Elena Berthotyová, Zuzana Ďurišová, Miroslav Gavalec, Mária Tóthová, Dušan Čimo, Juraj Považan, Martin Murgaš a Anton Jaček.
Mečiar zase podporuje Juditu Dubjelovú, Mariána Furmana, Renátu Janákovú, Juraja Juríčka, Jozefa Kolcuna, Viliama Pohančeníka, Pavla Sabola, Danielu Šikutovú, Danušu Tichú a Martina Vladika, poslankyňa Tóthová navrhla Mariána Ševčíka.
Z uchádzačov bude pri voľbe v parlamente úspešný len ten, ktorému odovzdá svoj hlas nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Ak nebude zvolených desať kandidátov na sudcu disciplinárneho súdu, tak sa bude voľba opakovať s tým, že do nej postúpia všetci neúspešní uchádzači.
Podľa zákona môže byť za sudcu disciplinárneho súdu zvolený len sudca, ktorý vo funkcii pôsobí najmenej päť rokov, nevedie sa proti nemu disciplinárne konanie alebo trestné stíhanie, nebolo mu uložené disciplinárne opatrenie a nie je členom súdnej rady, predsedom alebo podpredsedom súdu. Uspieť však môže aj osoba, ktorá síce nie je sudcom, ale spĺňa podmienky na vymenovanie za sudcu, má právnickú prax najmenej desať rokov a nie je členom súdnej rady.