BRATISLAVA. Odvolať predsedu vyššieho územného celku (VÚC) je podľa pravidiel stanovených v zákone takmer nemožné. V súvislosti s blížiacimi sa voľbami predsedov samosprávnych krajov to pre TASR povedal politológ Erik Láštic z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
"Klasické vyslovovanie nedôvery nefunguje. To, čo môžu poslanci urobiť, je, že môžu iniciovať referendum o odvolaní predsedu VÚC s tým, že zákon stanovuje, povedal by som neprekonateľnú prekážku - požiadavku najmenej 50-percentnej účasti oprávnených voličov, z ktorých väčšina sa musí vysloviť za odvolanie predsedu," objasnil Láštic.
Zároveň dodal, že pri účasti, ktorá sa v doterajších voľbách do orgánov samosprávnych krajov vyskytla - 26 percent v roku 2001 alebo 18 v roku 2005, je nepravdepodobné, že by sa dostavil taký počet voličov a predseda VÚC by bol odvolaný. "Čiže z hľadiska praktickej politickej použiteľnosti je to nepoužiteľný inštitút," poznamenal politológ.
Podľa neho spôsobuje nízku účasť na voľbách do VÚC jednak to, že ľudia veľmi nerozumejú tomu, čo sa deje na regionálnej úrovni, ale tiež slabý záujem médií o VÚC.
Voľby do orgánov samosprávnych krajov (VÚC) a ich predsedov sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 14. novembra. Prípadné druhé kolo sa bude konať 28. novembra, avšak len pre tie kraje, kde ani jeden z kandidátov na predsedu VÚC nezíska absolútnu väčšinu odovzdaných hlasov.
V súčasnosti má osem samosprávnych krajov 412 poslancov. V prípade novembrového hlasovania ide o väčšinový volebný systém, mandát teda získa ten poslanec, ktorý v danom volebnom obvode získa od voličov najviac hlasov.
Nominácie na poslancov do krajských zastupiteľstiev, ako aj na predsedov samosprávnych krajov mohli politické subjekty, koalície či nezávislí kandidáti podávať do polnoci 5. októbra. Podľa predbežných informácií by malo na šéfov VÚC vo všetkých ôsmich samosprávnych krajoch kandidovať dovedna 57 kandidátov.