BRATISLAVA. Nezávislý poslanec Národnej rady SR Vladimír Palko dnes na rokovaní parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť neuspel so svojím návrhom zaradiť do programu bod, v rámci ktorého mal minister obrany SR Jaroslav Baška informovať o pôsobení bývalých príslušníkov ŠtB vo vojenskom spravodajstve.
"V médiách sa objavila informácia, že údajne vo vysokej funkcii zástupcu riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby je bývalý príslušník ŠtB. Ak je to tak, tak potom ide o porušenie zákona. Je to v rozpore s tým, že ochrana utajovaných skutočností vyžaduje, aby sa títo bývalí príslušníci neoboznamovali s dnes utajovanými skutočnosťami," uviedol na margo svojho návrhu s tým, že chcel, aby sa medializované informácie vyjasnili a vyjadril sa k nim minister obrany.
"Žiaľ, výbor to odmietol zaradiť, dal som teda otázku v rámci rozpravy, keď sa prejednával Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov. Ministra som sa spýtal, či je pravda, že Milan P. bol kedysi v zložke ŠtB a dnes je zástupcom riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby," uviedol. Podľa jeho slov však Baška nemal dostatok odvahy, aby poctivo odpovedal na veľmi jednoduchú otázku. "Stačilo odpovedať stručne," zdôraznil Palko s tým, že mal záujem aj o vysvetlenie, čo chce minister s touto situáciou robiť.
"Je to výbor pre obranu a bezpečnosť. Ak sa ma budú pýtať na výbore na kontrolu spravodajských služieb, tak tam odpoviem," reagoval Baška na otázku TASR, prečo dnes poslancovi Palkovi neodpovedal. Ako ďalej uviedol, spomínanú situáciu preveroval. "Tento pán (Milan P.-pozn.TASR) dostal previerky v rokoch 2004 a 2005. Má previerky NATO aj Európskej únie," zdôraznil. Na otázku, či platné previerky vylučujú to, že nebol príslušníkom ŠtB, poznamenal, že zákon o ochrane utajovaných skutočností presne definuje, kto môže alebo nemôže previerky dostať. Priznal však, že automaticky nevylučuje, že keď niekto bol príslušníkom ŠtB, nemohol dostať previerku.
Branno-bezpečnostným výborom dnes bez pripomienok prešla navrhovaná zmena zákona o Ozbrojených silách (OS) SR. Novelu zákona o obrane SR posunuli členovia výboru ďalej s pozmeňovacím návrhom podpredsedu výboru Jána Richtera (Smer-SD). S pozmeňovacím návrhom k novele zákona o štátnej službe uspel aj Viliam Jasaň (Smer-SD). Zmenou, ktorú navrhol, sa podľa jeho slov zabráni tomu, aby vznikli disproporcie medzi profesionálnymi vojakmi, ktorí sú vyslaní mimo územia SR na zahraničnú služobnú cestu a tými, ktorí sú vyslaní do misií. Táto navrhovaná zmena nebude mať žiadny finančný dosah.