BRATISLAVA. Premiér Robert Fico nechce zaťahovať politiku do justície. "Nechajme ich, nech si svoj problém vo vnútri vyriešia. Ja sa ani nechcem k tejto téme vyjadrovať. To nie je môj problém, to je problém slovenskej justície ako takej," reagoval na dnešnej tlačovej konferencii na súčasnú situáciu ohľadne nespokojnosti niektorých sudcov.
Ako ďalej pokračoval, vláda nemá s vnútornou samosprávou justície nič spoločné, kompetencie na to má v súlade so zákonom ministerka spravodlivosti Viera Petríková. To, čo sa momentálne v tejto oblasti deje, považuje Fico za cestu do pekla.
V septembri sa najskôr objavil dokument Päť viet, ktorý podpísalo vyše sto signatárov. Vyhlásenie hovorí o snahe kompetentných orgánov postihovať sudcov za verejne vyslovené názory na pomery v justícii. Na túto iniciatívu reagovala Sudcovská rada košického krajského súdu, ktorá prijala stanovisko, v ktorom označila analýzu svojich kolegov za nevyváženú a tendenčnú, nakoľko sa v nej nehovorí o zásadných systémových zmenách v justícii.
Premiér za najväčší problém v slovenskej justícii považuje naďalej súdne prieťahy. Toho sa podľa neho týka aj najviac sťažností podaných na Ústavný súd SR a na Európsky súd pre ľudské práva. Rovnako chce jasne oddeliť tých, ktorí majú skutočný záujem na zintenzívnení niektorých metód práce, akými je napríklad rozhodcovské či zmierovacie konanie, od tých, ktorí prekrývajú svoju neschopnosť normálne pracovať politickými hrami.
Petríková chce diskutovať, ale bez politického podtónu
Ministerka Petríková nevníma stanovisko Sudcovskej rady košického krajského súdu k analýze súčasných pomerov v justícii a k výzve skupiny sudcov a prehláseniu Päť viet ako antichartu. "Je to reakcia sudcov na to, čo sa dialo minulý týždeň v súvislosti s tou chartou," konštatovala dnes po rokovaní vlády Petríková. Priblížila, že nevie, kto za touto iniciatívou stojí, ale podotkla, že aj títo sudcovia majú rovnaké právo vyjadriť sa k veciam v justícii.
Na margo iniciatívy Päť viet uviedla, že nemá problém s diskusiou. "Budem diskutovať s každým, kto chce diskutovať a kto nechce vnášať do veci politický podtón, pretože ja sa nemôžem ubrániť, ale za touto iniciatívou cítim politiku zo strany pána Lipšica," konštatovala Petríková s tým, že iniciátormi sú nepochybne osoby blízke bývalému šéfovi rezortu Danielovi Lipšicovi. Podľa svojich slov však ľutuje, že iniciatívu podporili aj sudcovia, ktorých považuje za čestných a myslí si, že si ani neuvedomili, že sú zneužití na politické ciele.
Vyše sto sudcov cíti pri práci pocit neslobody
Vyše sto slovenských sudcov pracuje s pocitom neslobody. Ide o sudcov, ktorí doteraz podpísali dokument Päť viet hovoriaci o snahe kompetentných orgánov postihovať sudcov za verejne vyslovené názory na pomery v justícii. Sudcovia ponúkli aj niekoľko opatrení na zmenu v justícii. Je medzi nimi napríklad to, aby rozhodovanie o dočasnom pozastavení funkcie sudcu prešlo z ministra spravodlivosti a Súdnej rady SR na disciplinárny súd, alebo aby odvolanie zo sudcovskej funkcie bolo možné len za závažné disciplinárne previnenie.
Na iniciatívu nespokojných sudcov reagovala Sudcovská rada košického krajského súdu stanoviskom, v ktorom označila analýzu svojich kolegov za nevyváženú a tendenčnú, nakoľko sa v nej nehovorí o zásadných systémových zmenách v justícii. V dokumente sa zároveň konštatuje, že aj v minulosti sa niektorí sudcovia cítili byť zastrašovaní vytváraním nátlaku na ich postih cez masmédiá, ale rešpektovali výlučné oprávnenie disciplinárnych senátov rozhodovať bez spoluúčasti neinformovanej laickej verejnosti. Sudcovská rada považuje za zásadnú požiadavku posilňovanie kompetencií súdnych orgánov na úkor výkonnej moci, a to najmä v personálnej a ekonomickej oblasti.