SME

Aliancia Fair-play stiahla žalobu vo veci nástenkového tendra

Aliancia Fair-play (AFP) stiahla pred časom žalobu na Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR, pretože sa ...

BRATISLAVA. Aliancia Fair-play (AFP) stiahla pred časom žalobu na Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) SR, pretože sa vecou začala zaoberať prokuratúra. Tá v súčasnosti na podnet aliancie rozhoduje, či bude v súdnom konaní vymáhať od firiem angažovaných na tzv. nástenkovom tendri tzv. bezdôvodné obohatenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V stanovisku AFP potvrdila, že "je naďalej pripravená urobiť všetko potrebné, aby sa vyplytvané peniaze daňových poplatníkov z tendra vrátili späť." Organizácia považuje za potrebné sústrediť svoje úsilie v tejto kauze na komunikáciu s prokuratúrou.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa stanoviska AFP je presvedčená, že peniaze v nástenkovom tendri boli vinou MVRR minuté nehospodárne a "ministerstvo platilo za služby a tovar vysoko premrštené sumy". Správny hospodár, v tomto prípade štát alebo MVRR, by mal urobiť všetko preto, aby takto minuté peniaze získal späť.

Aliancia podávala na MVRR žalobu v čase, keď nekonali žiadne štátne orgány a vláda SR sa nesnažila získať do rozpočtu späť peniaze, ktoré vyplatila "nástenkovým" firmám nad rámec bežných komerčných cien. Víťazom tendra bolo konzorcium, do ktorého patrili aj firmy Zamedia a Avocat, blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Navyše v tendri konzorcium ako dodávateľ rôznych služieb, ponúklo premrštené ceny.

Prokuratúra, upozornila AFP, má významné právomoci a môže sa priamo súdiť o peniaze, "kdežto aliancia by mohla súd žiadať iba o vyhlásenie neplatnosti zmluvy z nástenkového tendra". Aliancia už prokuratúre poskytla podklady a súčinnosť pri skúmaní prípadu. "Ďalšie právne kroky AFP zváži po tom, ako sa prokuratúra rozhodne o svojom postupe," píše sa v stanovisku AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 257
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 060
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 261
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 077
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 875
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 572
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 344
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ján Chovan v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS 18.

Pozrite si program a štvrťfinálové dvojice na MS v hokeji do 18 rokov 2025. Kedy a proti komu hrá Slovensko?


Luka Radivojevič v zápase Slovensko - Fínsko na MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Vo výbere najlepších nováčikov zámorskej juniorky sa objavili dvaja Slováci, ktorí bojujú aj na MS v hokeji do 18 rokov 2025.


Erik Černák oslavuje gól proti Floride.

Tím slovenského obrancu inkasoval v posledných troch minútach duelu tri góly.


TASR
Oleksander Peresunko v drese Prešova.

Do elitnej kategórie postúpia prvé dva tímy.


SkryťZatvoriť reklamu