BRATISLAVA. Po nominantoch Jána Slotu na ministerstve životného prostredia zostávajú nejasné tendre a šanóny s chýbajúcimi dokumentmi. Podpredseda vlády Dušan Čaplovič (Smer) nechal svojim tímom preveriť, čo sa na ministerstve pod správou ministrov SNS v posledných rokoch odohrávalo. Smer prebral tento rezort v auguste.
Čaplovičovi ľudia momentálne preverujú 21 tohoročných obstarávaní na ministerstve a ďalšie v podriadených organizáciách. Okrem kauzy nevýhodného predaja emisií objavili minimálne tri veľmi podozrivé nákupy.
Ak sa Smer teraz tvári, že robí na ministerstve životného prostredia poriadok, treba mu pripomenúť, že tam mal po celý čas vlastného štátneho tajomníka. Komentár Juraja Hrabka: Čakanie na ministra
Ani po postupnom odhaľovaní káuz vo všetkých rezortoch SNS však najsilnejšia vládna strana neuvažuje o tom, že by s touto stranou prerušila vládnu spoluprácu. „Je to nepochybne hodné zreteľa, ale robiť definitívne závery je ešte predčasné,“ povedal o kauzách SNS šéf klubu Smeru Miroslav Číž.
Biznisy pod prahom
Podozrivých obstarávaní je podľa informácií SME viac. Preverujú zákazku na osvetový projekt Envirojar 2009, na ktorú ministerstvo nevypísalo bežnú verejnú súťaž, ale obstarávalo „podprahovou metódou“. Pri doručených ponukách záujemcov nenašli riadny doklad, na obálkach neboli pečiatky z podateľne o doručení, zoznam uchádzačov nebol podpísaný a nenašla sa ani zápisnica z vyhotovenia ponúk či doklad o zverejnení výsledku obstarávania. Koľko zákazka stála a kto sa k nej dostal, zatiaľ ministerstvo nezverejnilo.
Ďalšie čudné zákazky sa objavili na Slovenskom hydrometeorologickom ústave, ktorý viedol Slotov nominant - bývalý pilot Ján Kucharčík. Zákazka na rekonštrukciu budovy za 355-tisíc eur sa v ňom objednávala podprahovou metódou a tak ako pri známom nástenkovom tendri nebola zverejnená na internete. V dokumentácii chýbalo osem dokladov. Zmluva s víťazom ešte nebola uzavretá a tak sa dá tender zrušiť.
Zmizlo 14 dokladov
Preverujú aj zákazku na právne služby ministerstvu za 205-tisíc eur, pri ktorej chýbalo 14 dokladov. Analýzu vypracoval advokát Erik Končok. Ten je jediným členom predstavenstva firmy Garáže Žilina, v ktorej pred ním pôsobili ľudia blízki Slotovi - exminister výstavby Marian Janušek a Karol Gordík.
Končok povedal, že Slotu naživo videl iba v televízii a do garáží sa dostal na žiadosť kolegu Michala Krnáča. Ten je vo viacerých firmách blízkych Jánovi Slotovi. Čo analyzoval, podľa neho „podlieha v zmysle zmluvy režimu mlčanlivosti“.
Ministerstvo má obstarávať elektronicky
Núdzový režim, kde je všetko zakázané, vraj veľmi rýchlo skončí.
BRATISLAVA. Šéf odboru verejného obstarávania na ministerstve životného prostredia je ďalším vysokým úradníkom, ktorý skončil. O jeho odvolaní v stredu rozhodol podpredseda vlády Dušan Čaplovič, ktorý ako dočasný šéf vedie ministerstvo od augusta.
Na ministerstve platí od minulého týždňa neobvyklý režim - zastavili tam všetky verejné obstarávania, podpisovanie zmlúv či preplácanie faktúr. Tento režim už bude končiť. „Využíva sa už nová organizačná štruktúra a teraz sa podpísala smernica o verejnom obstarávaní,“ povedal Čaplovičov hovorca Michal Kaliňák.
Vicepremiér chce na ministerstve zaviesť elektronické obstarávanie, čo má minimalizovať možnosť korupcie.
Čaplovič už vymenil väčšinu vedúcich pracovníkov, ktorí sa podieľali na kauze nevýhodného predaja emisií.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
