Argument Štefana Nižňanského spochybnil šéf Rady STV. Poslanci hovoria o cenzúre a spornú reportáž chcú vidieť.
BRATISLAVA. Reportéri Slovenskej televízie sa postavili proti generálnemu riaditeľovi Štefanovi Nižňanskému. Zastavenie svojej relácie chcú riešiť na Rade STV, ktorá dianie v Mlynskej doline kontroluje.
Nižňanský v pondelok popoludní zakázal odvysielať reláciu Reportéri s príspevkom o sociálnom podniku pri Bardejove. Večer ju nahradil dva týždne starou reprízou.
Redaktori podajú proti konaniu Nižňanského sťažnosť na Radu STV. Dôvody riaditeľa, prečo zastavil reportáž, majú trhliny.
Nižňanského hlavný argument, že redaktori neodovzdali reportáže sedem dní vopred, včera spochybnil šéf Rady STV Martin Kákoš. Prax týždenného predstihu nepoznajú ani dlhoroční redaktori relácie. Odborníčka na televíznu žurnalistiku Stanislava Benická hovorí, že zastavenie už schválenej reportáže je cenzúra.
Riaditeľ vec rieši
STV v stredu na otázky SME neodpovedala. „K interným postupom televízie sa nebudeme vyjadrovať. Oficiálne stanovisko sme denníku SME už poskytli,“ povedala hovorkyňa STV Želmíra Blašková.
Nižňanský však nemlčal. Cez tlačové agentúry odkázal, že ho prekvapuje dojemná starostlivosť a záujem niektorých médií, najmä denníka SME, o riešenie interných záležitostí redakcie publicistiky. „Odmietam obvinenia z cenzúry. Keďže ide o opakované porušenie pracovnej, programovej a vysielacej disciplíny, vec riešim v rovine pracovnoprávnej,“ napísal v stanovisku agentúram šéf verejnoprávnej STV.
Šéf Rady STV Kákoš chce situáciu upokojiť, inicioval spoločné stretnutie s Nižňanským a redaktormi. Z incidentu viní Kákoš šéfa publicistiky Ota Nittmana. Vyjadriť sa nechceli ani redaktori, pretože vraj nepoznajú dôvody stiahnutie relácie.
STV znela v parlamente
Zakázaná reportáž v STV v stredu zaujala aj poslancov. Poslanci SDKÚ Tomáš Galbavý a Magda Vášáryová hovoria tiež o cenzúre a návrate k starým pomerom. Pôvodnú verziu reportáže žiadajú premietnuť na mediálnom výbore parlamentu.
Predseda výboru Pavol Abrhan z KDH povedal, že zásahy do vysielanie sa v STV opakujú a „Ak Reportéri prešli kontrolou STV bez pripomienok, tak ide o cenzúru“.
O reportáži včera hovorili aj poslanci sociálneho výboru. Jozef Halecký z HZDS povedal, že „kontroverzná situácia v sociálnej sfére musí mať skutočné veľmi vážne dôvody, keď sa zastaví odvysielanie takéhoto šotu“. Oficiálne vysvetlenie STV mu nestačí. „Je potrebné vedieť, prečo boli zastavení Reportéri v Bardejove a v sociálnom podniku. Čas ukáže, čo je za tým, je to zaujímavá kapitola,“ povedal Halecký.
„Dnes sme požadovali, aby sme šli na prieskum do dvoch náhodne vyžrebovaných podnikov. Nebudem hovoriť, ktoré politické strany a poslanci nehlasovali, ale toto uznesenie neprešlo,“ povedal Halecký.
Sociálnemu podniku sa v televízii vyhli
Projekt sociálnych podnikov strany Smer spochybňuje ďalší prípad. Na dotácii štátu profituje firma prepojená na agentúru ministerstva práce.
BRATISLAVA. Bulvárne a neprofesionálne spracovaný príspevok, tak nazval reportáž o sociálnom podniku pri Bardejove riaditeľ STV. A zastavil ju.
Sociálny podnik Arvik je pritom nepriamo spojený s agentúrou ministerstva práce. Televízia aj ministerstvo odmietajú, že by to súviselo.
Projekty sociálnych podnikov posudzuje Sociálna implementačná agentúra podliehajúca ministerstvu práce, ktoré kontroluje Smer. Bardejovskému sociálnemu podniku Arvik odkleplo ministerstvo minulý rok nenávratnú finančnú dotáciu 3,3 milióna eur (100 miliónov korún).
Sociálny podnik Arvik založil Musah Selmani. V jeho ďalšej firme, ktorá zamestnáva ľudí z Arviku, je jeho spoločníkom Erik Maxin. Jeho brat Radovan Maxin pracuje v Sociálnej implementačnej agentúre ako šéf Odboru komunikácie.
Video: Radovan Maxin hovorí o sociálnych podnikoch (archív TV SME 6. 8. 2009)
Erik Maxin tvrdil, že netuší, akú dotáciu od štátu dostal sociálny podnik. Najskôr si nevedel spomenúť, že jeho spoločník Selmani sociálny podnik Arvik založil. Neskôr to uznal. Radovan Maxin zasa tvrdil, že agenda sociálnych podnikov nespadá pod agentúru.
V minulosti však sám pred médiami obhajoval pilotné Tomanovej sociálne podniky, keď ich Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť obvinil z klientelizmu a porušovania zákona.
Oficiálna stránka agentúry však tvrdí, že agentúra má na starosti práve schvaľovanie žiadostí prijímateľa o platbu, overovanie žiadostí, ktorej súčasťou je aj predbežná finančná kontrola a aj uzatváranie zmlúv o poskytnutí nenávratného finančného príspevku.
Podľa iných oficiálnych dokumentov je poskytovateľom pomoci z eurofondov ministerstvo práce, ale práve Sociálna implementačná agentúra je vykonávateľom. Štátnu dotáciu získali aj sociálne podniky blízke poslankyniam Smeru Jane Vaľovej a Jane Laššákovej a švagrinej Zuzany Mikovej z Úradu vlády.
Katarína Ragáčová, Ján Glovičko

Beata
Balogová
