BRATISLAVA. Otvorenie ciest k dôstojnému životu na Slovensku si dáva za cieľ Tím pre dôstojný život opozičnej SDKÚ-DS zložený z expertov z oblasti sociálnych vecí a zdravotníctva. "Dôstojný život je téma, ktorá vládne týmto storočím a znamená viac než len zachovanie minimálnych podmienok na prežitie," uviedla dnes na tlačovej konferencii podpredsedníčka strany a vedúca tímu Iveta Radičová.
Objasnila, že v rámci tejto problematiky sa chce strana venovať sociálnym službám, zamestnanosti, rodinnej politike, chudobe, podpore mladých rodín a strednej triedy i zdravotníctvu.
Radičová v súvislosti s touto problematikou konštatovala, že jej vznikla nová typológia sociálneho štátu a to pred Robertom Ficom, za neho a po ňom. Podotkla, že všetko pred súčasnou sférou je označované ako asociálne, ako keby predtým neexistoval sociálny štát.
"Sociálny štát ako bol vytvorený pri vstupe do Európskej únie funguje naďalej s vážnymi zmenami do mínusových hodnôt," konštatovala Radičová s tým, že sa menej venuje postihnutým, problematike chudoby, ako aj ohrozeným deťom. Pridané je podľa nej na podporu rodín, je to však menej ako v roku 2005 a 2006, keď sa rozbiehal nový typ rodinnej politiky.
Novotný: Fico robí zo zdravotníctva biznis
V rámci tímu budú pre oblasť zdravotníctva pôsobiť poslanec Viliam Novotný a Tomáš Szalay z Health Policy Institute. Rómskou problematikou sa bude zaoberať bývalá vládna splnomocnenkyňa pre túto oblasť Klára Orgovánová a primátor Veľkého Šariša Róbert Oros. Oblasť sociálnych vecí zastrešuje Helena Woleková, správkyňa nadácie Socia.
Téme zamestnanosti sa venuje bývalý šéf Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Rudolf Sokol. V ekonomickej oblasti budú nápomocní členovia strany Ivan Mikloš, Eugen Jurzyca a analytik MESA 10 Ján Marušinec. Vymožiteľnosť práva pokryje poslankyňa Lucia Žitňanská. Ako ďalej priblížila Radičová, tím tiež dotvárajú experti z oblasti menšín a demografie, ktorí však nechcú byť menovaní.
Na margo súčasného stavu v zdravotníctve Novotný poznamenal, že cieľom Ficovej vlády nie je zlepšovanie zdravotného stavu ľudí, ale biznis so zdravím. Ako objasnil, cieľom SDKÚ-DS je zlepšenie zdravotného stavu ľudí, zvýšenie spokojnosti so službami v zdravotníctve, ako aj finančná ochrana ľudí pred vysokými platbami. "Zdravotníctvo nemôže byť len kvalitné, ale aj sociálne dostupné," poznamenal.
Chcel by preto zadefinovať presný podiel úhrady zdravotnej poisťovne a sociálnych fondov na zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Podľa poslanca by ľudia nemali za zdravotnú starostlivosť a lieky doplácať viac ako desať eur (301 Sk) mesačne.
Chcú slobodný výber sociálnych služieb
Za základ reformy sociálnych služieb považuje Woleková slobodný výber ich poskytovateľa. Konštatovala, že nový zákon o sociálnych službách je síce ambiciózny, ale potláča základné právo občana na slobodný výber poskytovateľa sociálnej služby.
"Právo na službu a právo na slobodný výber poskytovateľa je to najdôležitejšie, čo treba v zákone presadiť a neustále ochraňovať," povedala. Myslí si, že sa tak zmení rola úradníka na služobníka a občan tak nebude v jeho zajatí. Podotkla, že by sa tak zároveň zrovnoprávnili poskytovatelia a zvýšila sa kvalita ich služieb.
V oblasti rodinnej politiky má tím pod vedením Radičovej päť priorít. Priblížila, že medzi tie patria zlepšenie podmienok na zosúladenie pracovného a rodinného života, poskytnutie rodičom možnosti výberu najvhodnejšej starostlivosti o dieťa, rozpracovanie pružných schém voľna na starostlivosti o deti, pružný rodičovský príspevok a možnosť jeho kombinovania s príjmami z práce, ako aj podporovanie zvyšovania úrovne i kvality tzv. centier voľného času.
Sociálne dávky podmienené aktivitou
V súvislosti s problematikou chudoby by sa malo podmieniť poberanie dávok aktivitou, čo môže podľa Radičovej viesť k vymaneniu sa z pasce chudoby. Ako poznamenala Orgovánová, tá najviac postihuje Rómov. Riešenie tejto problematiky vidí v najmä v cielených programoch, ktoré zachovajú lokálne a regionálne hľadisko či vo využívaní štrukturálnych fondov.
V oblasti zamestnanosti a trhu práce chce SDKÚ-DS klásť dôraz na prípravu kvalifikovanej pracovnej sily, reformu školstva a povinnej školskej dochádzky do 18 rokov. Posilniť by sa tiež podľa Radičovej mali nástroje, ktoré pomôžu nezamestnateľným občanom ako aktivačné a verejnoprospešné práce i obecné služby vrátane vytvárania medzitrhu práce.