BRATISLAVA. Viac ako tretina redaktorov Radia Slovakia International (RSI) dostala výpoveď z dôvodu nadbytočnosti. "Rozhlas bude RSI vysielať úsporným systémom," odôvodnila na dnešnom rokovaní Rozhlasovej rady (RoRa) prepustenie 13 novinárov riaditeľka Slovenského rozhlasu (SRo) Miloslava Zemková.
Zároveň sa plánuje znížiť počet jazykov, v ktorých RSI vysiela, ako aj počet vysielacích hodín. "Robím také opatrenia, aby táto služba, pokiaľ nebude podpísaná zmluva so štátom, nepoložila rozhlas na kolená," vysvetlila Zemková s dodatkom, že prepúšťanie bolo odsúhlasené aj odborovou organizáciou. Financovanie RSI by totiž mala riešiť Zmluva o obsahoch, cieľoch a zabezpečení služieb verejnosti v oblasti rozhlasového vysielania (tzv. zmluva so štátom), o jej konkrétnom znení sa však zatiaľ Ministerstvo kultúry (MK) SR a SRo zatiaľ nedohodli.
Jedným z dôvodov rozviazania pracovného pomeru s konkrétnymi redaktormi bolo aj to, že mali podpísané zmluvy na dobu neurčitú. "Všetci okrem týchto trinástich majú uzavreté zmluvy na dobu určitú," vysvetlila Zemková, podľa ktorej sa týmto krokom zjednotili aj typy pracovných zmlúv.
Podľa člena rady Ondreja Pataráka je škoda, že sa takýmto prepúšťaním ďalej zužuje portfólio "starých rozhlasákov", skúsených dlhoročných redaktorov SRo. Predseda rady Igor Gallo považuje prepúšťanie za predčasné, keďže MK SR už vyjadrilo vôľu finančne zabezpečiť vysielanie RSI. "Ja to vnímam ako jeden z negociačných nástrojov pri rokovaní o zmluve so štátom," vyhlásil Gallo, ktorý takýto postup nevníma pozitívne.
Podľa člena rady Vladimíra Taliana je normálne, že sa rozhlas snaží zabezpečiť si vyrovnaný rozpočet. Jednoročné zmluvy s redaktormi RSI podľa neho zodpovedali doterajšej praxi vo financovaní vysielania, kde štát uvoľňoval peniaze vždy na jeden rok. Zemková dodala, že v prípade podpisu zmluvy so štátom bude možné v budúcnosti podpisovať pracovné zmluvy na päť rokov. Zároveň nevylúčila, že niektorých z prepustených redaktorov bude môcť rozhlas v budúcnosti zamestnať na iných pozíciách.
Rada k tomuto bodu pripravila aj návrh uznesenia, v ktorom považuje rozhodnutie generálnej riaditeľky ukončiť pracovný pomer s 13 redaktormi RSI za neodôvodnené, zároveň konštatuje, že tento krok ohrozuje schopnosť SRo plnohodnotne zabezpečiť jednu z činností a zaväzuje predsedu RoRa, aby podal na Národný inšpektorát práce podnet na preverenie tohto kroku z hľadiska pracovnoprávnych predpisov. Samotné hlasovanie sa však neuskutočnilo, keďže ho časť členov rady odchodom z rokovania zablokovala.
Zaoberali sme sa situáciou v RSI, kde s 13 pracovníkmi má byť rozviazaný pracovný pomer, čo považuje väčšia časť rady za neodôvodnené. Myslíme si, že tých 13 ľudí by tu mohlo ostať, pretože v rámci zmluvy so štátom budú pokryté aj finančné požiadavky na vysielanie programovej služby RSI, aby mohli byť šírené informácie o Slovensku aj do zahraničia, povedal pre TASR podpredseda rady Alexander Koreň.